Проросійський реванш: Словаччина може отримати недружнього до України лідера
Джерело:
BloombergДнями у Словаччині має пройти голосування в парламент країни. У передвиборчих перегонах бере участь колишній прем'єр-міністр Роберт Фіцо, який пообіцяв зменшити підтримку України
Однак навіть у разі перемоги партії експрем'єра, він не зможе створити уряд самостійно. Це буде коаліція, яка змусить Фіцо домовлятися.
Дивіться також Євровибори 2024: які шанси в Урсули фон дер Ляєн на другий термін і що це означає для України
Реванш Роберта Фіцо
30 вересня у Словаччині пройдуть парламентські вибори, на яких наразі лідирує партія експрем'єра Роберта Фіца. Він найдовше в історії обіймав посаду, але його звільнили після масових протестів у 2018 році. Політик втратив свою підтримку, однак війна в Україні дала поштовх до відродження.
Роберт Фіцо пообіцяв народу припинити підтримку України і виступає проти її членства в НАТО, а також він назвав президента Словаччини "американським агентом". На фоні останнього конфлікту навколо постачання українського зерна Фіцо заявив, що у разі перемоги продовжить заборону.
Я не хочу постачати Україні смертоносну зброю лише заради гарного іміджу серед західних країн,
– заявив Фіцо у квітневому інтерв’ю.
Попри проросійські настрої в країні, Словаччина систематично допомагала Україні протистояти агресору. Держава надсилала зброю, приймала біженців, а також підтримала всі санкції проти Росії. Прихід Роберта Фіца може все змінити. Дії колишнього прем'єр-міністра можуть викликати реакцію за кордоном і призвести до ізоляції Словаччини.
Експрем'єр попередньо має 20% підтримки, що на 3% більше, ніж найближчий конкурент – партія "Прогресивна Словаччина". У березні розрив сягав 5 відсоткових пунктів.
Нинішня політика щодо України та Росії
- Словаччина була однією з країн, що продовжила ембарго на українське зерно, однак згодом переглянула своє рішення. Разом з Україною вона створить спільну систему ліцензування для торгівлі зерном, однак поки не завершиться тестування, заборона триватиме.
- Словаччина повністю відмовилася від ядерного палива з Росії, що є важливим кроком для позбавлення від залежності. Близько 60% всієї електроенергії країна отримує з атомних електростанції.
- У червні Словаччина визнала Голодомор геноцидом українського народу. Володимир Зеленський заявив, що це вагомий внесок у відновлення історичної справедливості та вшанування мільйонів невинних жертв.