Туреччина намагатиметься повернути Росію в "зернову" угоду, – політолог про мотиви Ердогана
Туреччина у "зерновій" угоді має свій інтерес і переслідує конкретні геополітичні цілі. Анкара балансує між позиціями як Росії, так і України, намагаючись здобути для себе якомога більше вигоди.
Водночас виконання "зернової" угоди може реалізовуватись і без участі Кремля. Про це 24 каналу розповів політолог Олег Саакян.
Зверніть увагу Україна, Туреччина й ООН призупинили рух суден "зерновим коридором" на день
Турецька дипломатія
Експерт зазначив, що на сьогодні абсолютно зрозуміло, що Туреччина намагатиметься знову повернути Росію у "зернову" угоду, позаяк для Ердогана вона є "активом".
Туреччина намагається через посередницькі функції отримати заробіток як на українському зерні, так й на російському. Туреччині важливо залишити це за собою і Кремль це чудово розуміє. Тому Ердогану зараз важливо продемонструвати, що Росія не є ключовим елементом цієї системи й без Росії може відбуватися експорт,
– пояснив оглядач.
За його словами, це буде аргументом у перемовній позиції, щоб Кремль став більш зговірливим.
"Зрозуміло, що воєнної потуги, щоб зараз вступити у бої, завадити експорту і перестрілюватися з турецькими кораблями або ж обстріляти цивільні судна у Росії немає. І для неї це матиме якщо не катастрофічні, то вкрай серйозні наслідки", – додав аналітик.
На його думку, зараз Ердоган з одного боку зацікавлений, щоб цей експорт певний час ішов без Росії, щоб посилити свої позиції, але з іншого боку – в середньостроковій і довгостроковій перспективах він зацікавлений, щоб Росія повернулася за стіл перемовин, що дає йому "більше бонусів та можливостей".
Як Ердоган завадив планам Путіна: дивіться відео
"Токсична" Росія
Саакян вказав, що російське зерно, як і будь-який інший ресурс з Росії, є достатньо "токсичним".
Звісно, що його купують і воно експортується, але там є свої політичні ризики. Водночас російське зерно перебуває у певній специфічній ніші. По тих позиціях, де Росія конкурує з низкою експортерів, то там російське зерно йде з "мінусом", тому що там воно фактично "токсичне",
– підкреслив політолог.
Він зауважив, що саме тому для Туреччини в першу чергу важливе українське зерно, яке навпаки – політично має свої "бонуси" й тут Туреччина на цьому не лише заробляє, але і "робить добру справу".
"Це актив Туреччини й на Африку, оскільки є низка залежних держав від постійного і безперебійного потоку їжі з України та Росії не лише через фізичний брак їжі, але і через стабільність ціни на зернові. Для них є серйозні ризики від зростання ціни, якщо буде дефіцит зернових", – розповів експерт.
За його словами, тут важливі не лише самі об'єми, але і безперервність. Тому коли Росія вийшла із "зернової" угоди, то ціни підскочили навіть на американській біржі. Водночас у певних регіонах ці ціни зросли навіть більше, ніж у США.
Читайте також Бігає за політичними балами, – Давидюк про реакцію Ердогана на вихід Росії із "зернової угоди"
Чи повернеться Кремль до перемовин
Саакян констатував, що Росія або повернеться до "зернової" угоди, або експорт відбуватиметься без Росії.
Це та формула, яка вибудувалася. Експорт з України з перебоями та певними проблемами можливий, якщо росіяни повертаються до "зернової" угоди, але він все одно відбудеться і без Росії. Росія в такому випадку отримає низку додаткових ударів і вони вже репутаційно втрачають в Африці та Азії через свої кроки,
– підкреслив аналітик.
На його думку, також росіяни матимуть додаткові санкції від Заходу, що легітимізує новий тиск. Водночас стане жорсткішою ситуація для Туреччини у співпраці з Росією.
"Відповідно, Росія сама собі попсує достатньо серйозно в можливостях використання турецького фактора для обходу санкцій. Тому Росія цим демаршем взяла і "сама собі відстрелила ногу". Стало можливим, коли Росію можна сприймати одним із факторів, але не визначним і не ключовим фактором безпеки західного Причорномор'я", – резюмував політолог.
Вас також може зацікавити – чи підірве Росія судна з українським зерном у Чорному морі: дивіться відео
"Зернова" угода і Росія: що відомо
- Після "бавовни" у Севастополі Кремль оголосив 29 жовтня про призупинення угоди на експорт зерна, яку Росія підписала з Туреччиною та ООН ще у липні. Москва пояснює причиною такого рішення нібито "теракт", але погрози про вихід з угоди звучали й раніше.
- Росія пішла на "зернову" угоду лише під тиском Туреччини. Кремлівські пропагандисти нарікали на неї з моменту підписання домовленостей.
- На думку російського публіциста Андрія Піонтковського, Путін ще раз показав, що він – "типовий дворовий гопник".
- 31 жовтня для перевезення зерна за маршрутом отримали дозвіл на відплив 46 суден. Зранку 1 листопада команди ООН і Туреччини продовжили свої інспекції суден, а з України виплили ще 3 судна. Згодом Ердоган поговорив із Путіним.
- Водночас Україна, Туреччина та ООН екстрено зупинили дію Чорноморської зернової ініціативи на 2 листопада. Повідомляється, що це тимчасове рішення.