В організації заявили, що зафарбування у певний колір лише висвітлює ситуацію з правами людини на певних територіях, проте пояснити, чому окупований Донбас не виокремлений і має той самий рівень демократії, що і контрольована українським урядом територія, так і не змогли. Чи варто шукати конспірологію у цій ситуації?

Отже, правозахисники з Freedom House вже не перший раз припустилися небезпечних неточностей, презентуючи свої дослідження. Останній раз подібний скандал спалахнув у лютому 2017 року, коли за підсумками попереднього року організація так само зафарбувала територію окупованої Автономної Республіки Крим в один колір з Російською Федерацією. Директор представництва Freedom House в Україні Метью Шааф під час презентації звіту тоді відзначив, що спірні території іноді оцінюється окремо. До числа таких "спірних" територій він доволі несподівано зарахував і анексований росіянами Крим.

Читайте також: Правозахисники за рівнем загроз демократії прирівняли Крим до Росії

Дивна невизначена позиція, коли статус півострова як тимчасово окупованої території давно визнаний всіма провідними міжнародними організаціями та абсолютною більшістю світових держав. Як на мене, слід зазначити, що у даному випадку йдеться виключно про внутрішню політику цієї організації, яка створює двозначність. То вони розрізняють країни, то вони розрізняють території. Зрештою, так сталося і в останньому випадку, який викликав збурення в Україні.

Адже правозахисники Freedom House могли б позначити Крим одним кольором з Україною, але тоді б це означало, що і в нашій країні, і на півострові абсолютно однакова ситуація. У Freedom House є три кольори, які позначають вільні, частково вільні та невільні території. Тобто якщо позначити Крим і Україну одним кольором, це означатиме, що ситуація в окупованому Росією Криму абсолютно така сама, як і в решті України.

Отже, йдеться про фактичний стан справ із правами людини на конкретних територіях! Таке пояснення виглядає цілком логічним. Але тоді нелогічним виглядає наступний момент: чому не позначені цим кольором "невільних територій" тимчасово окуповані райони Донбасу? Freedom House всю Україну і весь Донбас "зафарбував" як "частково вільну територію", тобто вийшло, що в "ЛДНР" ситуація з правами людини така сама, як і в решті України. Але ж це не відповідає дійсності.

Читайте також: Чого бажали Україні світові лідери в День Незалежності

Очевидно, для уникнення претензій, такі території варто було б позначати якимось четвертим кольором, наприклад, "невизнані чи тимчасово окуповані території". Якби це було зроблено, я переконаний, не було б жодних питань. А так це виглядає як натяк на те, що Freedom House визнає анексію Криму. Виглядає так, що це дослідження було зроблено неякісно, а пояснити свій ляп неуважністю там не наважилися.