Україна та Росія домовилися про транзит газу через українську територію
Росія та Україна підписали протокол домовленостей про продовження транзиту газу через територію України та врегулювання взаємних вимог. У зустрічі з українського боку брали участь представники "Нафтогазу", а з російського – "Газпрому". Також були присутніми й представники Єврокомісії.
Про це повідомляє низка інформаційних агенцій, зокрема прокремлівських. Всі видання посилаються на пресслужбу російського "Газпрому".
Важливо! Україна підписала угоду з Угорщиною про постачання газу: деталі
Згодом інформацію щодо транзиту газу підтвердили в Офісі Президента України. У Зеленського розповіли, що зустріч відбувалася у тристоронньому форматі – представники Європейської комісії, України та Російської Федерації.
Водночас тут наголосили, що "сторони досягли остаточної домовленості з принципових позицій щодо транзиту російського газу через територію України для європейських споживачів і врегулювання взаємних претензій".
Деталі цих перемовини оприлюднять у суботу, 21 грудня. Цього дня відбудеться брифінг за участю міністра енергетики та захисту довкілля України Олексія Оржеля та виконавчого директора НАК "Нафтогаз України" Юрія Вітренка.
За інформацією РБК, "Газпром" і "Нафтогаз" домовилися про умови вирішення арбітражного спору в Стокгольмі, а також щодо обсягів і термінів транзиту російського газу в Європу через українську газотранспортну систему.
Зауважимо, що чинний контракт щодо транзиту газу спливає 31 грудня 2019 року. Цілком імовірно, що новий контракт Україна та Росія підпишуть терміном на 5 років. Його підписати очікують до Нового року. Зокрема, так переконує віцепрем'єр Росії Дмитро Козак, передає телеграм-канал "РИА Новости".
Також Новак додав, що Росія та Україна врегулювали взаємні претензії щодо газу, тобто більше судових позовів і суперечок не буде.
Цікаво! Коболєв назвав можливість відмови від позову до "Газпрому": умови
Що треба знати про переговори щодо транзиту газу
- За підсумками зустрічі "нормандської четвірки" український президент Володимир Зеленський заявляв, що Україна хоче укласти новий контракт на 10 років, натомість у Росії пропонують лише на 1 рік.
- Водночас Кремль вимагає, щоб Україна та Росія відмовилися від взаємних претензій у міжнародному арбітражі та припинили всі судові розгляди.
- Зокрема, у "Газпромі" заявили, що вони відмовляються постачати газ до України напряму доти, допоки Україна не відмовиться від своїх перемог у міжнародних арбітражах. У "Нафтогазі" ж кажуть, що Україна не збирається забути 22 мільярди доларів, які є винною Росія.
- Також у "Нафтогазі" бачать можливість у тому, аби "Газпром" віддав Україні 3 мільярди боргу за Стокгольмський арбітраж прямим постачанням газу.
- Господар Кремля Володимир Путін наголосив, що Росія є готовою постачати газ до Європу лише на своїх умовах. А у "Газпромі" скаржаться на "дуже високі" тарифи.
- Раніше тристоронні переговори про транзит відбувалися переважно у будівлі Єврокомісії у Брюсселі.
- Згодом наступні уже двосторонні перемовини про транзит відбулися на рівні міністрів енергетики Росії та України у Відні. Там також відбулися зустрічі між "Нафтогазом", "Газпромом" та Оператором ГТС України. За словами виконавчого директора "Нафтогазу" Юрія Вітренка, на переговорах не досягли компромісу.
- Останній раунд переговорів пройшов у Берліні. На ньому сторони попередньо домовилися про нібито продовження транзиту газу після 1 січня 2020 року.