Варфоломій підписав Томос про автокефалію ПЦУ: опубліковано переклад історичного документу
У мережі опублікували переклад тексту Томосу про надання автокефалії Православній церкві України. Додамо, що оригінал документу було каліграфічно оформлено та написано на пергаменті грецькою мовою.
24 канал повідомляв, що в суботу, 5 січня, о 12:40 Вселенський патріарх Варфоломій підписав Томос про автокефалію єдиної Православної церкви України. Церемонія підписання Томосу відбулася в патріаршому храмі Святого Георгія на території Вселенського патріархату в Стамбулі. Перед підписанням текст Томосу було зачитано грецькою мовою з амвону.
Читайте також: Який вигляд має Томос про автокефалію Православної церкви України: фото
Переклад документу на українську у своєму Twitter опублікував посол України в Туреччині Андрій Сибіга.
"Переклад підписаного Вселенським Патріархом Варфоломієм І у присутності Президента України Петра Порошенка та його дружини пані Марини, а також Митрополита Київського та усієї України Патріаршого та Синодального Томосу про надання автокефалії Православній церкві України", – зауважив дипломат.
Як наголошується у документі, Вселенський патріархат ("Свята Христова Велика Церква") благословляє та проголошує Православну Церкву України автокефальною.
Таке вирішена та розсуджене та у радості сповіщене Вам від шановного Центру Православ'я було соборно затверджено, для постійного збереження видається цей Патріарший і Синодальний Томос, написаний і підписаний в Кодексі нашої Великої Константинопольської Церкви Христової, вручений в точній та ідентичній копії Блаженнішому предстоятелю Найсвятішої Церкви України, кір Епіфанію і Його Високоповажності Президенту країни пану Петру Порошенку, для вічного доказу та постійного уявлення,
– зазначили у Вселенському патріархаті.
Також у Томосі прописано деякі настановні моменти Православної церкви України.
Томос про автокефалію ПЦУ: опубліковано переклад документу на українську
До слова, після підписання Томосу про автокефалію Президент України Петро Порошенко нагородив вселенського патріарха Варфоломія орденом "За заслуги" І ступеня.
Що таке Томос? Томос – це унікальний церковний документ. Випускають його, коли головна церква хоче надати фактичну незалежність – автокефалію. Зрідка Томос видають з питань, які стосуються положень християнського віровчення, найчастіше він стосується церковного устрою.
Як створювали Православну церкву в Україні?9 жовтня у Стамбулі розпочалося триденне засідання Синоду Вселенського патріархату. 10 жовтня на цих зборах церковники заслухали звіт посланців патріарха Варфоломія (екзархів), які майже місяць провели в Україні. Зокрема, священнослужителі їздили по українських церквах, розмовляли зі священиками. Саме за результатами їхнього звіту, Україні й було ухвалено дозвіл на створення Єдиної Помісної Церкви.
15 грудня під час Об'єднавчого собору православні архієреї оголосили про об'єднання українських церков в Єдину помісну незалежну церкву. Її офіційна назва звучить так – Українська помісна автокефальна православна церква. Предстоятелем Єдиної помісної православної церкви став митрополит Переяславський та Білоцерківський Епіфаній. Його кандидатуру підтримала більшість архієреїв на Об'єднавчому соборі в Києві. Кафедральним собором Православної церкви України став Михайлівський Золотоверхий собор.