24 канал повідомляв, що в суботу, 5 січня, о 12:40 Вселенський патріарх Варфоломій підписав Томос про автокефалію єдиної Православної церкви України. Церемонія підписання Томосу відбулася в патріаршому храмі Святого Георгія на території Вселенського патріархату в Стамбулі. Перед підписанням текст Томосу було зачитано грецькою мовою з амвону.

Читайте також: Який вигляд має Томос про автокефалію Православної церкви України: фото

Переклад документу на українську у своєму Twitter опублікував посол України в Туреччині Андрій Сибіга.

"Переклад підписаного Вселенським Патріархом Варфоломієм І у присутності Президента України Петра Порошенка та його дружини пані Марини, а також Митрополита Київського та усієї України Патріаршого та Синодального Томосу про надання автокефалії Православній церкві України", – зауважив дипломат.

Як наголошується у документі, Вселенський патріархат ("Свята Христова Велика Церква") благословляє та проголошує Православну Церкву України автокефальною.

Таке вирішена та розсуджене та у радості сповіщене Вам від шановного Центру Православ'я було соборно затверджено, для постійного збереження видається цей Патріарший і Синодальний Томос, написаний і підписаний в Кодексі нашої Великої Константинопольської Церкви Христової, вручений в точній та ідентичній копії Блаженнішому предстоятелю Найсвятішої Церкви України, кір Епіфанію і Його Високоповажності Президенту країни пану Петру Порошенку, для вічного доказу та постійного уявлення,
– зазначили у Вселенському патріархаті.

Також у Томосі прописано деякі настановні моменти Православної церкви України.

Томос про автокефалію ПЦУ: опубліковано переклад документу на українську

Томос, Автокефалія, Варфоломій, Вселенський патріархат, церква, ПЦУ, релігія, переклад

Томос, Автокефалія, Варфоломій, Вселенський патріархат, церква, ПЦУ, релігія, переклад

Томос, Автокефалія, Варфоломій, Вселенський патріархат, церква, ПЦУ, релігія, переклад

До слова, після підписання Томосу про автокефалію Президент України Петро Порошенко нагородив вселенського патріарха Варфоломія орденом "За заслуги" І ступеня.

Що таке Томос? Томос – це унікальний церковний документ. Випускають його, коли головна церква хоче надати фактичну незалежність – автокефалію. Зрідка Томос видають з питань, які стосуються положень християнського віровчення, найчастіше він стосується церковного устрою.

Як створювали Православну церкву в Україні?9 жовтня у Стамбулі розпочалося триденне засідання Синоду Вселенського патріархату. 10 жовтня на цих зборах церковники заслухали звіт посланців патріарха Варфоломія (екзархів), які майже місяць провели в Україні. Зокрема, священнослужителі їздили по українських церквах, розмовляли зі священиками. Саме за результатами їхнього звіту, Україні й було ухвалено дозвіл на створення Єдиної Помісної Церкви.

15 грудня під час Об'єднавчого собору православні архієреї оголосили про об'єднання українських церков в Єдину помісну незалежну церкву. Її офіційна назва звучить так – Українська помісна автокефальна православна церква. Предстоятелем Єдиної помісної православної церкви став митрополит Переяславський та Білоцерківський Епіфаній. Його кандидатуру підтримала більшість архієреїв на Об'єднавчому соборі в Києві. Кафедральним собором Православної церкви України став Михайлівський Золотоверхий собор.