Військовозобов'язані за кордоном: кому дозволять виїхати з України і хто приймає це рішення

23 серпня 2023, 18:50
Читать новость на русском

Джерело:

NV

В Україні триває воєнний стан та загальна мобілізація, а тому чоловікам від 18 до 60 років заборонено виїжджати за кордон. Втім, окремі категорії громадян можуть виїхати за межі країни.

На період дії воєнного стану військовозобов'язані можуть виїхати з України за станом здоров’я, за сімейними обставинами, за професією. Також на певний період виїхати з України можуть волонтери та держслужбовці.

Дивіться також Мобілізація в Україні: кому треба стати на військовий облік у вересні

Виїзд за станом здоров’я та сімейними обставинами

Чоловікам призовного віку можуть дозволити залишити Україну, якщо вони:

  • люди з інвалідністю та мають довідки відповідну медичну довідку, пенсійне посвідчення чи посвідчення про призначення соціальної допомоги;
  • особи, які мають чоловіка або дружину з інвалідністю і супроводжують їх за кордон. Також людей призовного віку можуть випустити для супроводу за кордон одного із їхніх батьків чи батьків дружини (чоловіка), які мають інвалідність I чи II групи. Крім того, це правило поширюється й на супровід осіб з I чи II групою інвалідності, за якими військовозобов'язаний здійснює постійний догляд;
  • батьки, опікуни, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років;
  • батьки, на утриманні яких перебуває повнолітня дитина з інвалідністю I чи II групи;
  • бабусі, дідусі, повнолітні брати, сестри, мачухи, вітчими, які супроводжують дітей з інвалідністю для виїзду за межі України, у разі їх приналежності до категорії осіб, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації;
  • особи, які потребують постійного догляду, — у супроводі одного із членів сім'ї першого ступеня споріднення;
  • опікуни осіб з інвалідністю, визнаних судом недієздатними, які супроводжують таких осіб для виїзду за межі України;
  • особи з інвалідністю або інші особи, які потребують постійного догляду, які проживають (перебувають) у закладах/установах — у супроводі працівників закладу догляду.

Виїзд на підставі професійної діяльності

Отримати дозвіл на виїзд за кордон можуть держслужбовці. Їм дозволять виїхати у відрядження за наявності відповідних документів. Йдеться, зокрема, про членів Кабміну, Апарату Верховної Ради, нардепів, місцевих депутатів, суддів, прокурорів, керівників структурних підрозділів державних органів та органів місцевого самоврядування і працівників, заброньованих на період мобілізації та на воєнний час, окремих працівників державних унітарних підприємств та низку найвищих посадовців держави.

Також виїхати з України у відпустку можуть:

  • військові –  за наявності документів про дозвіл з військової частини;
  • члени екіпажів кораблів для роботи на морських суднах, суднах внутрішнього плавання;
  • працівники залізничного транспорту;
  • авіаційний персонал ― у відрядження чи на навчання;
  • водії транспортних засобів суб'єктів господарювання, які мають ліцензію на міжнародні перевезення вантажів і пасажирів;
  • працівники закладу догляду, які перебувають на військовому обліку, з розрахунку одна особа на 25 осіб з інвалідністю та інших осіб, які потребують постійного догляду;

Волонтерство

З метою допомоги ЗСУ залишити Україну мають право водії, які перевозять вантажі для ЗСУ, медичні вантажі чи гуманітарну допомогу, культурні діячі культури для благодійного збору коштів і репрезентації країни на міжнародній арені, спортсмени та тренери для участі в офіційних змаганнях.

Хто ухвалює остаточний дозвіл на виїзд

Під час воєнного стану для того, щоб виїхати за кордон військовозобов'язаний повинен матим документ, який свідчить про наявності у нього відповідної підстави.

Ті, хто хочуть залишити Україну за станом здоров’я, мають звернутися по документи до ТЦК. Інші категорії можуть отримати документи в цивільних органах та установах.

Втім, навіть, за умови наявності необхідних для виїзду документів, остаточне рішення ухвалює прикордонний загін, який відповідає за пропуск. Він може відмовити у виїзді

Аби оскаржити відмову, військовозобов'язаному треба подати скаргу в Держприкордонслужбу. Там перевірять документи і нададуть дозвіл. Зокрема, за допомогою електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних і резервістів з'ясують, чи не ухиляється чоловік від мобілізації. Якщо й Держприкордонслужба відмовила, а особа призовного віку не погоджується з поясненням її рішення – необхідно звертатися до суду.

Мобілізація в Україні: останні новини

  • Зеленський підписав відповідні закони, якими продовжив загальну мобілізацію та воєнний стан до 15 листопада 2023 року.
  • Нещодавно Кабмін зняв обмеження на перетин кордону членами сімей осіб, які загинули чи зникли безвісти під час антитерористичної операції на Сході.