Чи поставить Україна росію на коліна, чому контрнаступ за 3 дні неможливий: інтерв'ю з Подоляком

2 вересня 2022, 16:00
Читать новость на русском

На 191 день повномасштабної війни росії проти України ми стали ще на день ближче до перемоги. Однак перед нами досі стоїть головне завдання – вигнати ворога з нашої території й змусити росію стати на коліна, щоб це більше ніколи не повторилось.

Зокрема, на цьому головному завданні України наголосив радник голови Офісу Президента України Михайло Подоляк в ексклюзивному інтерв'ю 24 каналу

Увага Чому українців блокують у соцмережах, які месенджери – небезпечні: інтерв'ю з експертом Мінцифри

Також він розповів про історичний перший дзвоник, недовіру місії МАГАТЕ до росії, як українські оборонці змусять окупантів ще більше панікувати та фронті та речі, які вбили роспропаганду. Більше – читайте далі.

Повне інтерв'ю з Михайлом Подоляком: дивіться відео

"У нас – діти героїв, там – діти вбивць": про 1 вересня для українських та російських школярів

Дуже боляче мені це дається: сьогодні я бачила, як діти в Ірпені дзвонили у цей перший дзвоник. Це було водночас радісно і болісно, розуміючи, що тому Ірпеню довелося пережити.

Це діти героїв. Вони назавжди запам'ятають, що таке жити у справжній країні, яка вміє виборювати свою свободу. Це фантастично. Я розумію, про що ви кажете. Ви кажете про емоційну складність того, що у 21 столітті ми маємо повернутися у підвали, щоб діти могли вижити. Але ми розуміємо, що сьогодні твориться історія. Це дуже важливо. Ця історія буде створена дітьми, вони розумітимуть, які у них були батьки.

Коли говорили, що Україна – це щось творчо напрацьовано паном леніним, мовляв, це "придаток росії". Так ось – ні. Сьогодні ці діти розуміють, що це – фантастична країна, в якій їм довелося народитись. Вони назавжди це запам'ятають.

Водночас сьогодні у школах росії також перший дзвоник. Там діти вбивць, мародерів, батьки яких за прихованими масками, коли їх нагороджують. Ці діти назавжди запам'ятають, що у них такі батьки. Усе це – гниле. Це тяжко, але і тріумфально для України. Тому я дуже пишаюсь нашими дітьми.

А чи запам'ятають, пане Михайле? Politico пише про те, чого російських школярів навчають про Україну. Видання цитує леніна. Схоже, путін у цьому наслідує засновника Радянського Союзу.

Через 4 дні після початку повномасштабної війни МЗС росії провело лекції для вчителів історії та суспільствознавства у Москві, де їм розповіли, як говорити про російське вторгнення в Україну та історію України. Основа викладання історії в росії тепер міститься в трактаті путіна про історичну єдність росіян та українців, який заперечує незалежність України як держави. Там їм ставлять питання на кшталт: "Чи підтримуєте ви рішення президента про спецоперацію?". Дітям!

Ви знаєте, коли ви говорите про трактати путіна, я завжди думаю про трактати сталіна про "язикознавство". Людина, яка взагалі не розуміла російську мову, писала трактати про те, як треба говорити російською мовою. Це я про сталіна говорю. Так само і путін, він має достатньо низький інтелект. Очікувати від нього якогось історичного розуміння – це дивно.

До теми "В України не було державності": путін повторив дітям маразматичні заяви про війну

Усе, що ви зараз сказали про росію – не має жодного значення. Чому? Росія настільки архаїчна, що не розуміє: війна йде в прямому ефірі. Весь цивілізований світ сьогодні через гаджети бачить усе, що відбувається в Україні, хто є хто, чому росія – це країна варварського типу. Безумовно, світ консервативний, він не готовий на таку самопожертву, на яку готова Україна, тому що ми є юна цивілізація. Ми доводимо, що цінності свободи – це дійсно фундаментальна річ.

Пам'ятаєте про Фукуяму, "Кінець історії"? Це було, коли розпався радянський союз, коли Холодна війна закінчилася. Тоді було розуміння, що нібито такого ціннісного протистояння більше не буде. Сьогодні усі розуміють, що ніякого кінця історії не відбулося. Усе повторюється по спіралі й росія просто не витримала цієї спіралі. Вона не готова до тривалого протистояння, адже немає ідеології.

 

Михайло Подоляк

радник глави ОП

В "руского міра" немає жодної засадничої істини. Тому сьогодні історію творить Україна проти росії. Це – фантастично, ще раз підкреслюю. Це розумітимуть діти й в нас, й в росії. Чому? Тому що, знову ж таки, гаджети. Все можна написати в історичних підручниках, які роздадуть дітям, але це не має жодного сенсу – діти відкриють смартфон і подивляться.

В Україні діти з великими очима, гордо дивляться на те, що роблять їхні батьки. А діти в росії розуміють, що їхні батьки – це вбивці та мародери. Тому немає ніякого сенсу пропагандистськи працювати в росії, навіть з дітьми.

"Місія України – поставити на коліна росію"

Я лише боюся, що в цей момент, коли у них тільки формується психіка, вони вкладуть туди ненависть до України. А ми ці болота на інший континент не переселимо. Вони так і будуть жити поруч, і ніхто не говорить, що через роки ця війна не повернеться до нас і наших дітей.

Це серйозне питання. Питання того, як буде формуватися глобальний безпековий світ після війни. Контури безпеки. Це питання, якою буде Україна через 10 – 15 років, чи буде вона розуміти усі ризики. Це питання, як ми будемо поводитися після війни у внутрішній політиці – чи будемо ми воювати й витрачати час так, як ми звикли його витрачати – на свої бої, на оцей хаос в політичній еліті, який, на жаль, нам притаманний.

Я розумію, що люди хочуть проявити своє "я", постійно хочуть проявляти. У нас є можливість робити кар'єру, проявляючи своє "я" в публічному медійному просторі в тому числі. Усе відбуватиметься так, як має – це запрограмований історичний процес.


Михайло Подоляк / Фото ОП

В України є обов'язкова місія – поставити на коліна росію. Адже сучасні цінності, адептом яких є Україна, і варварські цінності, адептом яких є росія, – це і є суть цієї війни. Ми маємо перемогти заради цивілізації. Ми це зробимо, і росія психологічно почуватиметься зовсім інакше. Не як велика імперія, якої всі бояться, а як маленька країна, над якою може здобути перемогу Україна або будь-яка інша країна, яка стоятиме до кінця за свої цінності. Я не переживаю вже за це.

Я міг переживати до початку війни, якби росія купила нашу еліту до кінця, як вона робила це 30 років. Я міг би переживати, що ми поступово втягуватимемося у білорусь, у російський простір, культурний, медійний і таке інше. Але сьогодні я бачу, що, навпаки, дуже швидко розривається усе остаточно що нас пов'язувало і з радянським союзом, і з росією.

4 речі, які вбили російські пропаганду

Я згадала зараз твіт маргаріти сімоньян, яка написала, що "Горбачев умер. Время собирать разбросанное".

Пані сімоньян – фантастична особа, яка показує, що, навіть при великих коштах, може бути деградована пропаганда. Такий рівень інформаційної роботи, яку я бачу, щодо роботи таких, як сімоньян, – це просто фантастика. У нас такого немає.

Це класно, що є такі, як сімоньян, соловйов – багато там людей. Супер, що в нас такі опоненти – з таким рівнем мислення, з таким примітивізмом, коли вони щось пишуть у твітах, коли вони щось говорять. Це добре.


Примітивна симоньян / Фото росЗМІ

Я завжди говорю, що добре, що керівництво російської армії таке, як шойгу. Ви ж бачите інтелект шойгу, гєрасімова, дворнікова. Бачите манеру їхнього спілкування, як вони мислять. Це все фантастично. Супер, що ми маємо таких опонентів-пропагандистів.

Те, що говориться сімоньян, це щось за межами раціо, за межами логіки. Нам просто пощастило, що проти нас така еліта.

Я у 2014 році постійно ставила собі питання: "чому вони постійно виграють інформаційну битву?". Хоча ситуації змінюються, а методи залишаються старі. Візьмемо останню історію з МАГАТЕ, яка їде на АЕС. Історія почалася з того, що їм сказали, добре, ми вас пропустимо, проїжджайте. Потім їх зупинили на пункті пропуску й сказали "чекайте".

Чому програвали пропагандисти 8 років тому?

  • По-перше, вони сьогодні використовують ті ж технології, не розуміючи, що світ вже давно пішов далеко-далеко вперед.

Тобто всі ті повтори – референдуми, обстріли, обстріли дитячих садків начебто в Донецьку. Ми бачимо, що цього немає. Я знову ж таки кажу, що супутники висять над зоною бойових дій. Всі це бачать, а росія продовжує говорити про те, що говорила у 2014 році. Ця повторна архаїчна технологія вона абсолютно точно вбила суть їхньої пропаганди.

Увага "росіяни – це нові євреї": чергове дике пояснення війни від пропагандистки скабєєвої

  • Друге – це комплекс провінціалів, який певний час висів та тяжів над Україною. Тобто ми думали, що вони ж такі розумні – треба їх боятися.

З точки зору прямого спілкування, прямих опонентів, тобто коли ми з ним розмовляли. Коли "о, це ж російські технологи, московські технологи – вони нас тут просто на коліна поставлять" – це потрібно було боятися.

Оцей комплекс провінціалів, як я його називаю, – він сьогодні повністю відсутній, тому що Україна є ключовим ньюзмейкером й хедлайнером інформаційного простору в глобальному світі. Це дуже важливо для нас.

  • Третя причина – це масштабування, це гроші. Росія витрачала шалені гроші на формування цієї мережі, де не тільки були російські журналісти, а й інших країн. Вони це однотипно й безкінечно повторювали.

До речі, вони пробували це робити й зараз, коли говори, що ми продаємо кудись зброю. Розумієте, що кожна гармата калібру 155 – вона абсолютно чітко десятками людей обраховується й ми бачимо її практично в онлайні, де вона знаходиться. Я маю на увазі Україна та партнери.

Проте росія вирішила масштабувати цю тему, ніби вся зброя зникає у невідомому напрямку й таке інше. Безумовно, що хтось на це купився, але в цілому ми розуміємо, що це фейки й світ розуміє, що це фейки й абсолютно не звертають увагу на російську пропаганду.

  • Четверте – ключове. На мій погляд, наші люди, наші інформаційники, наші медійники, наші пропагандисти – я не боюся це сказати – виглядають симпатично.

Вони викликають довіру себе, вони пасіонарні, вони енергетично мають інакший вигляд, ніж та ж сімоньян. Коли ти слухаєш сімоньян, то розумієш, що там ненависть до людяності, як такої. Вона продає саме ненависть, а ми продаємо зовсім інше. Ми продаємо захист своєї території й при тому ми щей любимо своїх людей – це відбувається.

І європейська цивілізація, яка є гуманістичною, абсолютно чітко відчуває різницю між Україною та між росією. Й це, до речі, нам допомагає.

МАГАТЕ абсолютно не вірить росії 

Що стосується МАГАТЕ. Ми ж це все очікували. Ми очікували, що росія буде грати в сценарій – не допустити місію МАГАТЕ на умовах України й на умовах світової спільноти на ЗАЕС. Тому всі 3 дні до того, як місія мала поїхати на ЗАЕС, знаходилася вже в Києві, відпрацьовували переговорний процес з точки зору забезпечити нам оці коридори. Росія обстрілює ці коридори й вдає, що це обстрілюють українці.

Я не розумію, навіщо нам обстрілювати, якщо ми хочемо, щоб світова спільнота стала гарантом недопущення будь-якої катастрофи на ЗАЕС. Це ж очевидно. Це ж мотиваційно очевидно. Але росія продовжує грати в цю гру – обстрілює коридори, заперечує можливість пана Гроссі заїхати на ЗАЕС і таке інше. Це буде продовжуватись. Вони будуть це масштабувати, але масштабувати суто в своїх телеграм-каналах.

Члени місії МАГАТЕ були змушені призупинитися через обстріли і зараз перебувають на блокпостах у Новоолександрівці.

Місія перебувала приблизно за 20 кілометрів від лінії фронту і росія продовжувала провокації. Водночас унаслідок обстрілу відключився 5 енергоблок ЗАЕС, пошкоджена лінія живлення. І я розумію, що МАГАТЕ каже: "слухайте, ми розуміємо, обстріли, але ж ми розуміємо, куди ми їхали. Ми бачили цю картину і, якщо ми перебуваємо за 20 кілометрів, то хіба ми вже не доберемося до цієї ЗАЕС".

Увага. Попри обстріли росіян, місія МАГАТЕ 1 вересня прибула на Запорізьку АЕС. Повідомлення про прибуття з'явились приблизно о 14:15. Згодом голова агентства Рафаель Гроссі заявив, що побачив "ключові речі", які хотів. О 18:00 він покинув Енергодар, представники місії залишились. Усе, що відомо про місію – читайте у матеріалі 24 каналу.

Це супер, що ви зараз говорите. Це говорить про те, що набагато більш жорсткими стають міжнародні інституції. Вони розуміють, що вже не час оці такі обтічні формулювання, які були притаманні і ООН, і МАГАТЕ, і Amnesty, і Червоному Хресту, що щось там відбувається, ми не знаємо і так далі.

Оця достатньо жорстка позиція і Гроссі, і місії МАГАТЕ в цілому говорить про те, що вони абсолютно не вірять росії і чітко розуміють, що треба все ж таки наполягати на своєму праві бути посередником і провести інженерно-фізичну місію саме на станції ЗАЕС. Для того, щоб зрозуміти:

  • безпекові контури реактора – вони працюють?
  • алгоритм, з яким працює персонал – він діє?
  • в якому психологічному стані перебуває персонал?
  • чи зможе він чітко виконувати алгоритм, якщо відбудуться якісь ексцеси?

Це говорить про зміну глобального суспільства, всіх цих організацій. Ви ж розумієте, вони десятки років отримували гроші від росії, яка хотіла їх також затягнути в свою проросійську мережу, додатково виплачують якісь донати і таке інше. Це дуже правильний підхід і дуже правильні слова.


Михайло Подоляк / Фото ОП

Вимотують і залякують. Спочатку на пунктах пропуску казали про те, що "от якби з тієї сторони – було би швидше". Потім вони обстрілюють ці коридори, які були завчасно узгоджені. Потім знову ж таки затримка диверсантів, щоб потім показати, що росія не контролює ситуацію. Ніби у нас нема інших шляхів показати, що росія не контролює ситуацію.

Росіяни навіть не зможуть виставу якусь зняти таку, принципово доводячи, що росія щось там гарантує, щось там робить правильно, а Україна безумно собі хоче зайти на ЗАЕС, коли там є місія МАГАТЕ. Це нонсенс. Проте хай спробують.

Ви знаєте, мені видається більш принциповим це – хай росія себе покаже в "найкращих" виглядах. Тобто хай усі зрозуміють у світі, яка це держава. Хай це виглядає саме так, як сьогодні виглядає. Я ж кажу, вони взагалі зі сторони на себе подивитись не можуть і нам це додає балів. Супер просто.

Відповідно питання в тому все ж таки, чому пропустили цю місію МАГАТЕ. Це тиск спільноти чи це якась чергова гра росії? 

Безумовно, тут 2 причини. З одного боку, дійсно, тиск міжнародної спільноти, яка абсолютно жорстко коментує все, що відбувається на ЗАЕС, говорить, якщо росія буде далі себе так поводити, то можливі санкції проти атомної енергетики, атомної галузі росі.

Міжнародна спільнота, в тому числі такі країни, як США, Велика Британія, говорять постійно про те, що треба зробити зону демілітаризації, хоча б 10-кілометрову навколо ЗАЕС. Це дуже важливо. І треба забезпечити абсолютно конкретний відвід усіх російських військ від ЗАЕС і таке інше.

Росія розуміє, що сьогодні абсолютно всі супутники, я так умовно скажу, дивляться за тим, що росія робить на ЗАЕС. Тобто всі ці провокації, які вони робили 4 місяці і допоки міжнародна спільнота на це не зовсім звертала увагу, вже сьогодні не проходять. Всі шантажні плани вже пішли коту під хвіст.

З іншого, зрозуміло, що росія – невиправна країна, вона не буде виправляти свої помилки. Вона буде далі продовжувати створювати ці сценарії. Тобто недопуск, обстріли. Дивіться, вони кажуть, "нам щось Україна робить, обстрілює", і при тому самі викладають у своїх телеграмах, як російські гелікоптери літають над Енергодаром і стріляють.

Потім, коли вони зрозуміли, що це виглядає трохи дивно "Україна обстрілює", адже видно, що обстрілюють вертольоти саме росії. Вони придумали потім якусь історію про десант український, щоб якось виправдати оце. Але світ усе це бачить. Ми ж усе це бачимо. Я розумію, що росія буде далі використовувати сценарні свої напрацювання, будуть блокувати, не давати можливість. Водночас вони будуть активно психологічно допрацьовувати наш персонал, який там залишився, для того, щоб цей персонал говорив, що, дійсно, росіяни дуже обережно ставляться до атомної електростанції, що обстріли, якщо вони є, це не російські обстріли. Ми ж це розуміємо.

Важливо Російські гелікоптери обстрілювали Енергодар кожні 15 хвилин до приїзду місії МАГАТЕ

Ви розумієте, що заручник стоїть, поряд із ним стоїть людина з автоматом. Зрозуміло, що вона буде говорити все, що потрібно людині з автоматом. Тому що місія поїде завтра, а людина-заручник залишиться там, де над ним знущаються. Це ж має розуміти не тільки Україна. Правильно. Це ж має зрозуміти і МАГАТЕ.

Тому ми від МАГАТЕ чекаємо насамперед математичний звіт про те, в якому індикативному стані саме промислові території перебувають, з одного боку. А, з іншого боку, індикативні зали, які показують, як реактор себе почуває. Бо всі ці, скажімо так, розмови МАГАТЕ про те, як почуває себе персонал в якості заручників. Ми й так розуміємо, як себе почуває український персонал на станції.

Як почуває себе будь-який заручник у росії? Дуже погано.

Абсолютно.

Чого в ОП очікують від МАГАТЕ

Коли місія МАГАТЕ була у нас і коли ми з ними говорили про те, що вони там мають зробити – перше, друге, третє. Що вони мають там зробити на ЗАЕС? Я так розумію, що у нас дуже великі сподівання на МАГАТЕ, а насправді місія просто їде туди як по факту номінально просто зробити цей звіт і подивитися. Чи ні?

Не зовсім так. У нас не великі сподівання. У нас абсолютно практичні сподівання і ми про це постійно говоримо, тому що ми займаємося професійно своєю роботою. Я маю на увазі, пан президент чітко позначив, що цікаво Україні.

  1. Перше – стан реактора, тобто, наскільки він працює, наскільки він виробляє енергію, яка потім йде на Південь України. Не суб'єктивне, а об'єктивно – як працюють сьогодні захисні контури. Адже їх там багато, з точки зору того, щоб безпека станції була у вигляді, в якому вона має бути. 
  2. Друга складова – це все ж таки подивитися, в якому стані перебуває персонал, чи цей персонал адекватно оцінює свою роботу. Вони кожен день приходять на свої робочі місця. Чи перебувають вони у такому психологічному стані, що можуть чітко оцінювати свою роботу. Враховуючи те, що цього персоналу недостатньо, по-перше. По-друге, він там уже перебуває багато місяців. І, по-третє, над ним там знущаються.
  3. Третє – треба, щоб місія МАГАТЕ оцінила стан російських військових, які там перебувають, і наскільки сильно вони втручаються саме в інженерну складову. Тобто фізичну складову роботи персоналу станції. Якщо вони втручаються у роботу станції, то це, безумовно, буде свідчити про вкрай велику небезпеку не тільки для України, а й, в принципі, для Європи.

Ми хочемо отримати максимально об'єктивний інженерно-математичний звіт від місії МАГАТЕ. Зрозуміло, що місія МАГАТЕ може зробити звіти у стилі, який притаманний сьогодні усім міжнародним посередницьким інституціям: "Ми приїхали, подивилися й, так, є певні руйнації, незрозуміло з якої сторони. Та є певний сумнів, що персоналу достатньо для виконання покладених на нього функцій".

Яка ситуація на Херсонщині

Давайте від Запоріжжя до Херсонщини, тому що ми, звісно, намагаємося тримати паузу. CNN писали, що 24 – 36 годин і ви щось дізнаєтесь. 

Я розумію, що ми хочемо якомога швидше звільнити великий обсяг наших територій, які перебувають під окупацією. Це дуже важливо у психологічному плані й взагалі для країни дуже важливо. Але ця війна дуже інтенсивна та масштабна.

 

Михайло Подоляк

радник глави ОП

Кілька днів тому ми почали говорити про контрнаступи та деблокади тощо. Проте ви розумієте, що за такої війни це не відбудеться за 1 – 4 дні. Це дуже масштабна робота й треба враховувати, що ми таки хочемо, аби наші люди максимально зберегли своє життя. Тобто йти у контрнаступ, не підготувавши його у повному обсязі, – неможливо.

Тому, що таке у виконанні України, яка веде абсолютно сучасну війну, контрнаступ? Я про це вже неодноразово говорив – це не наступ на якомусь конкретному напрямку, от ми тут будемо звільняти 3 – 4 села й підемо далі, ще 3 – 4 села тощо. Ні, в нашому розумінні контрнаступ – це максимально ефективна руйнація всього тилового забезпечення, всієї логістики російської армії.

"Маємо бити по усіх складах"

Ви правильно кажете – подивилася карту пожеж, але знаєте скільки складів 1 – 3 рівня росія створила на всіх окупованих територіях? Це тисяча складів, умовно кажучи, щоб було зрозуміло, що це не 1 – 3 склади, де вони зберігають снаряди, паливо, амуніцію та харчування, щоб російська армія більш-менш мобільно себе почувала.

Так от, наше завдання – саме для цього ми з партнерами й розробили систему використання HIMARS, кожна з яких на вагу золота, тому всі розуміють, де що розташоване – знищення інфраструктури по усій лінії фронту.

Я хочу використати такий термін "тисяча порізів одночасно", тобто ми маємо бити по усіх складах. Так ми знизимо кількість обстрілів з російської сторони по наших позиціях, тобто ми залишимо їх без снарядів й вони почнуть ще більше панікувати, а після цього ми почнемо їх відтісняти. Це процес, який може зайняти певний час. Я хочу, щоб ви це розуміли. І це процес не тільки на Півдні України.

Інші важливі напрямки для України

Для нас принципово йти у напрямку Мелітополя, бо це така ключова складова – якщо ми йдемо у напрямку Мелітополя, то розсікаємо угруповання ворожих військ. Нам принципово йти по Харківському напрямку та займатися активною обороною на Донецькому та Луганському напрямках. Це важливо, бо російська армія сконцентрувала там свої найбільш боєздатні частини.

Безумовно, нам принципово, щоб зростала кількість ексцесів, я так обережно скажу, у Криму. Адже всі у світі прийняли для себе концепцію, що Крим точно така сама окупована територія, яка буде звільнятися, як Херсонська, Запорізька та інші області України.

Тому для нас отак виглядає цей контрнаступ й ми просто збільшили за останні три дні кількість обстрілів ворожих складів, оперативно-тактичних пунктів управління та паливних баз.

Після того, як збільшили ми, тепер й соловйов у телеграм-каналі пише: "Думаю, що нинішня ніч принесе багато сюрпризів й стосується це насамперед українських тилів". Тобто нас вкотре, чи то попереджають, чи то залякують, що через наш масовий обстріл їхніх позицій та забезпечення.

Мені здається, що читати таких, як соловйов, з його пафосом "Ми зараз Шольца на коліна поставимо", це ж він говорив учора, погрожував канцлеру Німеччини, – це така бравада. Така типова пропагандистська бравада досить малоінтелектуальних суб'єктів, які сьогодні домінують у російській пропаганді. Це добре, ми ж уже про це говорили.

До теми Він "кодує" аудиторію, – психолог розібрав поведінку та міміку пропагандиста соловйова

Що стосується іншого, вони ж й так обстрілюють крилатими ракетами всю нашу територію. Вони ж не маскують це, а роблять демонстративно. Кожного дня і ночі сирени лунають по всій країні. Вони б'ють не стільки по військових об'єктах, тиловій інфраструктурі української армії, бо не розуміють, що таке українська армія та її інфраструктура забезпечення.

Це ми розуміємо, де розташовані російські склади – вони цього не розуміють, тому завдають ударів саме по цивільній інфраструктурі для того, щоб викликати панічні настрої та максимально деморалізувати наше суспільство.

Це говорить про те, що вони, навіть після 190 днів війни, не зрозуміли – Україна – це не росія й українське суспільство абсолютно інакше сприймає і війну, і росію, і те, що воно має зробити, щоб захистити свою країну. Вони нас так і не зрозуміли й це чудово, бо ця прірва між нами виросла у тисячу разів, тобто нас та їх разом – більше ніколи не буде, це ключове, що довела ця війна.

Бачу там ще одну історію про те, що ЗСУ днями здійснили ротацію та на позиції на Херсонському напрямку, я так розумію, заїхали мотивовані бійці. Це вже повернулися наші з навчань з-за кордону, чи це чергова історія про те, що "проти нас тут вся Європа воює, тому ми не можемо за три дні взяти Київ"?

Проти росії тільки Європа і воює, правильно? Це виглядає так: "Ми зайшли у суверенну державу Україна, воюємо проти української армії та сказали, що ми за три дні – там армії взагалі немає, там 5 тисяч націоналістів, що там ці 5 тисяч добробатів". Нацбатів, як вони нас називали, ми ж усі тут націоналісти, це зрозуміло вже.

Не бачу в націоналістах взагалі нічого поганого.

Це ми з вами не бачимо, бо любимо свою державу та розуміємо, що це таке. А для росії – це все брутальні слова, які використовують у межах своєї досить примітивної пропаганди. Не будемо про пропаганду – про інше.

Вони так казали: "Що там 5 тисяч, всі будуть зустрічати нас з квітами" тощо. І ось вони вже 190 днів воюють і як сказати своїм людям: "Ми тут воюємо проти маленької країни, ми збирали 300 тисяч військовослужбовців, про яких ми казали".

Усі ці російські паради, це найбільш "незламна армія у світі та всі бояться", спецназ такий, що "просто розриває усіх в одну сторону". Спецназ гру, там просто "100 осіб зі спецназу знищать Київ одномоментно".

Вони все це своїм людям "впарювали", про танк "Армата", аналогів якому немає, про ракети. Й тут вони заходять до країни та зависають на 190 днів й війна йде не за їхнім планом. Хоча, можливо, ми не розуміємо план. Можливо, план – знищити росію у її нинішньому вигляді й вони згідно з цим планом дуже ефективно працюють.

Й тоді вони вигадали, не можна сказати, що проти нас воюють просто українці. Тож вони придумали цю велику історію, що "проти нас – такої потужної армії росії – воює вся Європа, американці, всі, хто тільки може – воюють в Україні".

Учора про це лавров говорив. Знову ж таки, це людина, яка вживає певні стимулятори для того, щоб говорити про щось. Бо я не розумію, як можна усе це у публічному просторі говорити. Він говорив "Ми воюємо проти НАТО у повному обсязі й ми розуміємо, що немає ніякої України. Й народ України взагалі ні при чому, бо там воюють бійці НАТО".

Важливо кремль виховує своє населення, ці люди – кріпосні, – психолог про "роботу" скабєєвої та сімоньян

Ви розумієте, міністр закордонних справ російської федерації – країни, яка вбиває українців, свідомо вбиває і в прямому ефірі всі це бачать, він про це говорить. Тобто ми маємо виграти війну, бо це важливо саме в інформаційному плані, щоб сказати маленька країна може захистити свободу, коли таку ціну вона заплатить, проти великої імперії. І це дуже важливо для цього світу.

Панічні настрої росіян лише зростатимуть

Ще кілька слів про Херсон. Мости, кажуть, під вогневим контролем України. І водночас на Херсонщині говорять про те, що, щойно по одному чи іншому мосту потрапляє. Але вони відразу намагаються швиденько залатати ту дірку, щоб хоч якось той міст далі використовувати. Нам то видно, що вони там хочуть перевезти? Яким чином вони ще хочуть ним скористатися?

Безумовно, ми все бачимо. Безумовно, ми тримаємо мости вже під контролем. Це не питання, що завтра буквально ми заберемо, зрозуміло, Херсон. А це питання в тому, що ми все контролюємо. Це головне. Взагалі, у війні головне контролювати, що ти робиш і що робить твій опонент.

Салтиков-Щедрін якось казав, що в росії є дурні і дороги. Тобто, дурнів ми бачимо, їх дуже багато. І тому вони прийняли рішення зайти в єдину країну, в яку їм заходити треба було навпаки – прийти і сказати ми вибачаємось, можна ми вас обійдемо і будемо там щось робити в цьому світі, а до вас ми будемо дуже обережно ставитися. вони зробили неправильний вибір і це доведе їх до цугундера. Тобто до катастрофи російської. Це дуже круто.

І нарешті – дороги. Вони можуть бігати з цементом. Вони просто не розуміють слово "дороги". Вони не вміють його писати і вони не вміють їх будувати. У них нема доріг, тому все, що вони хочуть там замаскувати цементом – це тільки буде завдавати їм самим шкоди.

Тому, в принципі, ще раз скажу: забезпечення російської армії, оце саме – підвезення снарядів, палива, продуктів харчування і таке інше, буде поступово знижуватися і таким чином вони будуть перебувати у суттєвому дефіциті з військової точки зору, з одного боку.

А з іншого боку, в панічних настроях. Оці всі – "мамочка, я не хочу отсюда уезжать", воно буде тільки збільшуватися, масштабуватися у великій кількості. І це дуже і дуже файна робота наших Збройних Сил, які чітко розуміють цілі і, дійсно, сьогодні використовують високоточну зброю.

До речі, ще раз підкреслю. Це важливо. Ця війна, поміж іншим, довела, що російське ВПК – нульове. І вони вже сьогодні суттєво втрачають ринки, тому що навіть на азіатському ринку, на африканському ринку розуміють, що вся оця "аналогов нет" техніка – це взагалі якісь зулуські списи, якими вони пропонують воювати у сучасному світі. Я маю на увазі росіян.


росіян змусять панікувати ще більше / Фото ОП

Ірану невигідно підтримувати росію

Але ж, бачите, кажуть, що Іран таки дав їм безпілотники. Ми то думали, що не ризикне.

Мені видається, тут багато є аспектів. По-перше, росіянам, що дай, що не дай – це не має ніякого значення. Вони користуватися не вміють нічим і не будуть уміти. Вони навіть інструкцію прочитати не зможуть і, скоріш за все, розкрадуть, що зможуть, а що не зможуть – просто витратять не за призначенням чи зламають. Це перше.

До слова І без цього було непогано, – Чмут пояснив, як росіянам допоможуть іранські дрони

Друге, це вибір Ірану. На мій погляд, я про це постійно говорю. Багатьом країнам треба зрозуміти, що в середньостроковій, навіть у короткостроковій перспективі будь-які відносини, будь-які контракти з російською федерацією – вкрай невигідні, незалежно від того, яку ідеологію твоя країна розділяє. Ірану невигідно сьогодні підтримувати росію як мінімум у короткостроковій і середньостроковій перспективі.

 

Михайло Подоляк

радник глави ОП

Що стосується росії – це єдина унікальна країна буде, яка воює сама і не має абсолютно ніякої публічної підтримки від інших країн. Ви розумієте, що в історії такого не буває. Бо є війни – з одного боку союзники, з іншого боку союзники. І вони воюють, тому що є якесь там нерозуміння одне одного. Навіть Друга світова так виглядала. Пам'ятаєте, були союзники у нацистської Німеччини і вони там говорили про певну ідеологію, що вони хотіли з цим світом зробити.

Росія – це унікальна країна, яка ввійде в історію як країна, яку не підтримали, крім білорусі. Але білорусь знову ж таки не підтримала, ви розумієте, в прямому сенсі слова. Суспільство не підтримало. Підтримав пан лукашенко, який тримається 28 років диктатором, тому що він отримує певну частку бюджету російської федерації для того, щоб довести, що можна керувати, не керуючи.

Так от, росія – єдина унікальна країна, яка сьогодні воює проти цивілізованого світу, не маючи союзників. І я вважаю, що Іран займає неправильну позицію. Не тільки Іран, а ще низка країн. Тому що знову ж таки вони потім втратять набагато більше можливостей, ніж сьогодні придбають, продаючи чи купуючи, наприклад, з дисконтом нафту російську.

Про участь білорусів у війні проти України та зеків

Бачите, кажуть військові експери, що щонайменше 10 тисяч військових із білорусі вже беруть участь у війні проти України на стороні росії.

Не готовий сказати, що саме 10 тисяч. Мені взагалі дивно, коли експерти говорять конкретними цифрами. Тому що це ж питання контрактних зобов'язань. Ну, може набрати собі росія 10 тисяч. Думаю, там набагато менше. І це просто контрактники, які йдуть у ПВК, ці всі відомі ПВК і таке інше.

У росії іде прихована мобілізація. Вони шукають людей будь-де, деякі люди розуміють, що це дуже кривава війна і шансів вижити в ній не так багато. 

Будь-де вони вже не намагалися набрати, тепер вони до "еліточки" перейшли.

Так. Але вони сьогодні беруть будь-де. Беруть насамперед зеків. Це основний, я так розумію, мобілізаційний ресурс сьогодні російської армії. Вони беруть боржників – це другий основний ресурс. Ті, які за щось мають борги, за комунальні платежі. І третій резерв, я так розумію, це трохи взяти у країнах ОДКБ. 

Зверніть увагу білорусь перемістила навчання військової авіації ще ближче до кордонів України, – активісти

Вони прийдуть, загинуть у нас. У білорусі буде трохи ще більш негативне ставлення до війни, бо будуть уже перші похорони і будуть перші могили і таке інше людей з білорусі. Певно, це з психологічної точки зору для білорусів важливо, щоб все ж таки зрозуміти кривавість цієї війни, і що ця війна йде в Україні, і що ця війна йде не за правилами російської федерації. Це дуже важливо, до речі.

ГУР Міноборони писало, що нам дуже потрібна інформація від наших у Криму про те, де перебувають колаборанти, де вони проживають, де вони проводять час і таке інше. Це дійсно наше ГУР МО, чи це така провокація і таким чином хочуть на півострові знайти українців, щоб їх потім тероризувати або ж закрити.

По-перше, у нас неймовірний ГУР. Я, до речі, хотів би сказати, що і пан Буданов – фантастичні люди, які, дійсно, працюють правильно, чітко розуміють, що вони роблять і чітко розуміють, для чого вони це роблять. Це з одного боку.

Довідка. Напередодні Головне управління розвідки МО України звернулося до жителів тимчасово окупованого Криму за допомогою. Зокрема жителів півострова закликають повідомляти про розташування баз, помешкань та складів російських військових, колаборантів та інших прибічників окупаційної влади. Дані можна надсилати у застосунках Signal та WhatsApp за контактним номером: +380969455341.

З іншого боку, росія розуміє, я маю на увазі російське суспільство розуміє, що в Криму будуть йти ексцеси з точки зору деблокади території і знищення… Це важливо…

І третє, безумовно, там сьогодні підіймаються і партизанські течії, в кримські татари активно вже втручаються в роботу російських окупаційних військ, диверсійні акції проходять, і вони будуть проводитись, тому що це наша територія. Вони проводять і в Криму, і в Херсоні, і в Запоріжжі, і наростають.

І нарешті ключове. Наші проукраїнськи налаштовані люди, які там живуть, а вони там є, ви маєте зрозуміти. Не всі там проросійські. То в принципі вони набагато більш агресивно сьогодні поводяться по відношенню до росіян, не ховають свою проукраїнську позицію, і дійсно готові шукати можливості нам допомагати.

Ми все це розуміємо, ми підтримуємо цих людей. Ми говоримо: "Обережніше", безумовно. Тобто якщо ви будете давати якусь інформацію, то, будь ласка, дбайте про свою безпеку. Але ми хочемо отримати інформацію, де розташовані бази, колаборанти, для того, щоб все це нищити.

Важливо У Криму розшукують колаборанта іларіона гапіцонова, який мав займатися "розпилом" будівництва

А поки ми не маємо до того жодного стосунку.

Ми взагалі не маємо ні до чого жодного стосунку, крім одного. Крім максимально ефективної жорсткої деблокади своєї території, включно з Кримом. Ми будемо робити все, будь-яким шляхом, не тільки військовим, а і, скажімо так, партизансько-диверсійним, для того, щоб російське суспільство зрозуміло, що красти в України – це була велика помилка. А вони вкрали в нас певну територію, включно з Кримом.

Про візові обмеження для росіян

Щодо візових обмежень. Ті, хто з росії свого часу поїхав через непогодження з царем і проживає зараз за територією "вєлікай і магучєй", каже, що це дуже недобре. А в цей момент ми закликаємо світ до того, щоб хоча б обмежити візи.

Ми вважаємо, що це неправильно, коли ми мусимо боронити свою країну, працювати на економіку і не можемо собі дозволити не те, що поїхати відпочити, а навіть думати про це інколи. А в цей самий момент ті, які там на росії живуть, можуть купити собі тур і поїхати подивитися Париж, Лондон і ще щось.

Тим не менше, візові обмеження – наскільки це актуально зараз, чи не "сплатіт ета больше вєлікій і магучій народ"?

Немає різниці, що там сплотить чи не сплотить "вєлікій і магучій народ". Немає різниці, Україна все одно переможе. Давайте по аспектах, і буде зрозуміло.

По-перше, вчора був зроблений перший крок до того, щоб все-таки суттєво обмежити можливість росіян мандрувати Європою. Це дуже важливо. Перший крок, тому що ви ж розумієте, що Європа – це консервативний простір, там є дискусія, не всі розуміють важливість цього кроку. Тим не менше, цей спрощений візовий режим з російської федерацією вже закінчився.

До слова Це принизливо для Європи, коли її розглядають як бутік, – Зеленський про позбавлення росіян віз

По-друге, країни, які розуміють весь жах від російської міграції, навіть турміграції, я так вже називаю це, – це країни Балтії, Фінляндія, Польща і таке інше – вони кажуть, що в будь-якому випадку вони приймуть окремі рішення, які заблокують взагалі можливість заїжджати в ці країни російським людям. І це дуже важливо. Я думаю, що поступово візовий режим з росією все більше і більше важким для росіян, і це правильно.

Тому що друге – я не зовсім розумію, як би громадянин нацистської Німеччини в 1939 чи 1942 році спокійно отримав собі візу і поїхав у Францію. Він міг туди заїхати тільки як окупант, правильно? Тобто ніяких туристів не було. Це виглядає сьогодні так, що по суті їдуть не туристи, а представники окупантів у Європу. І це виглядає абсолютно аморально.

І нарешті третє. Ми з вами платимо просто жахливу ціну за цю війну – життями своїх людей. Європа платить теж певну ціну економіками своїх країн, частковим падінням рівня життя. Фінансову складову вони на собі несуть, бо допомагають нас зброєю, фінансами, грошима, гуманітарною допомогою і таке інше. Усі платять ціну за ту війну, яку розв'язала росія, крім росії. Це виглядає дивно.

80% росіян чи навіть підтримують вбивства українців. Тобто підтримують продовження війни в максимально жахливому вигляді. Вони кажуть, що треба вбивати всіх українців. Вони ж це офіційно кажуть, і офіційно на рівні політичної еліти, і офіційно на рівні суспільства. Коли роблять опитування на вулицях, вони кажуть: "Та треба знищити Київ".

Розумієте, і в той таки час, ви правильно сказали, давати їм можливість поїхати собі відпочити, зайти в бутики, щось купити, посидіти в ресторанах, сходити в нічні клуби десь в Амстердамі, це виглядає трішки дивно.

І нарешті ключове – є певна кількість росіян, які отримали постійне чи тимчасове право на проживання в європейських країнах, вони виходять з прапорцями-триколорами і ображають країну, де вони перебувають. Це взагалі за межею логіки. Тобто вас ображають, і ви даєте їм можливість, ви ж не мазохісти, врешті-решт, соціальні. Тобто забороніть, хай вони заплатять ціну за війну. Вони, коли будуть за залізною завісою, будуть платити цю ціну, тому що вони тоді зрозуміють, що таке обмеження і що таке ціна за війну.

Це абсолютно правильний хід. Тому що одна річ – це санкції проти оточення пана путіна, це зрозуміло. А інша справа – це санкції проти людей, які офіційно, підкреслюю, 80% росіян офіційно підтримують війну. Все, закрили їм в'їзд, подивились, як вони себе там почувають.

У переговорах з росією не може бути посередників

Я побачила, чим більше ми говорили про візи і запровадження цих обмежень, тим більше почало з'являтися повідомлень у соцмережах або телеграмах, твітерах про те, що рано чи пізно Україні доведеться сісти за стіл переговорів з росією.

Але тут бачу таку інформацію, що пишуть, нібито Макрон звернувся з проханням виступити посередником для припинення війни в Україні президента Ірану. і про це іранські чиновники сказали своїм ЗМІ, не розголошуючи імені. Але нібито це був Макрон. Знаючи як Макрон любить домовлятися, але все ж зовсім незрозуміла історія, як то може бути.

Я, чесно кажучи, не готовий коментувати інтелектуальний рівень французької політичної еліти в такому випадку. Це виглядає просто фантастично дивно. Тобто Іран сьогодні не є країною, яка може бути не те, що посередником, а взагалі об'єктивно оцінювати навколишній світ, на жаль.

Іран сам перебуває у ситуації, коли треба шукати посередників, які будуть домовлятися між Ізраїлем, Сполученими Штатами, Іраном, іншими країнами, Саудівською Аравією навіть, Об'єднаними Арабськими Еміратами. Там такий вузол, що неможливо в ньому розібратись. З якого то біса пан Раїсі може бути посередником у такому фантастично дивному для нього конфлікті як війна росії проти України.

Та й загалом чи може тут хтось бути посередником у цьому?

На мій погляд, тут не може бути ніяких посередників, тому що, на жаль, не настільки глибоко будь-які президенти, прем'єри чи там аятоли перебувають у розумінні причин, дійсних причин цієї війни і дійсних намірів російської федерації, щоб бути посередником.

І взагалі, що таке посередництво? Тобто вони мають приїхати і сказати: "Сідайте за стіл переговорів". Сіли, і що далі? "Давайте зупинимо вогонь", зупинили вогонь, і далі що? Далі питання – а ці території чиї? "Давайте якось компромісно", що таке компромісно, тобто ці території ми залишимо росії? Бо росія скаже: "Ми ж їх захопили військовим шляхом, залиште нам ці території".

У чому посередництво буде? Щоб сісти за стіл переговорів – це ж не посередництво, це організація заходу. Тобто тебе найняли, щоб ти за певні кошти купив приміщення, де ми проведемо переговорний процес.

Посередництво – це розуміння точок, по яких ти можеш пройти для того, щоб зупинити війну дійсно, враховуючи інтереси сторін.

Для нас, сьогодні президент Зеленський чітко заявив, для нас ключове – це звільнення своїх територій в повному обсязі, тому що хоча б клаптик землі залишимо росіянам – отримаємо війну через рік, через два, через три. Це суспільство розуміє і суспільство вже сказало нам, консенсуально сказало: "Ні, ніяких переговорів". А переговори можна вести, коли є карт-бланш у суспільства. Якщо його немає, суспільство не прийме будь-які домовленості.

Це треба розуміти і посередникам зокрема. Це ж серйозна річ, це ж війна, це тисячі людей, які загинули. Це що таке, це абстрактно ти сів собі: "А давайте буде посередником ось ця людина"? Він розуміє, він слово "Україна" може написати без помилок? Він розуміє, що це таке, що це за війна? Це якось дивно виглядає. Це аби заявити, щоб процитували France-Presse, Reuters, Bloomberg, я правильно розумію? Ні, це питання набагато глибше, і треба не спекулювати цим, що будь-хто може бути будь-яким посередником. Ні.


Подоляк прокоменував пропозицію Макрона стати посередником у війні главі Ірану / Колаж 24 каналу

Сьогодні війну розуміють тільки пан Зеленський, і він буде малювати цю дорожню карту, по якій буде йти переговорна група в Україні з одного боку. З іншого боку – це Збройні Сили України. Інших немає посередників чи організаторів переговорного процесу. Збройні Сили мають довести російській федерації, чому вона має сісти за стіл переговорів, а українська переговорна делегація з мандатом від президента і від суспільства має прийти туди і заявити ультимативні вимоги до російської федерації. Ось так має виглядати, і нам для цього не будуть потрібні посередники.

Увага Поки там передають дрони росії: Макрон просив лідера Ірану стати посередником у війні в Україні

Ми поступово будемо деблокувати свою територію і знищувати конкретну кількість військовослужбовців російської армії. І це буде дорога, якою пройде до кінця Україна. І Україна на цій дорозі абсолютно чітко розуміє свої цілі і свої завдання. І ключове завдання – це знищити на багато років вперед можливості росії навіть думати негативно про Україну.