Окрім війни на фронті, Україна зараз бореться проти росії й на інформаційному фронті, в мережі. Однак говорити про злочини російської армії щораз важче через алгоритми соцмереж. Згадати б лише про масові блокування фото та відео наслідків окупації Бучі, які вразили весь світ. Або блокування навіть згадки полку "Азов".

Важливо Назвали речі своїми іменами: українські айтішники запустили ініціативу #RussiaIsATerroristState

Повномасштабна війна триває понад пів року, однак соцмережі, зокрема Meta, досі не підлаштувалися під контент війни. Тому українці постійно стикаються з проблемою видалення постів та навіть акаунтів.

Як зараз працюють алгоритми соцмереж і чому Meta часто помиляється, як вдалося заблокувати тисячі акаунтів росіян, які покращення з'явилися для українців, чому блокують "Азов" і де безпечно переписуватися – в "Інтерв'ю24" розповів нам Антон Мельник – експерт з інновацій і стартапів Міністерства цифрової трансформації.

Як ви вважаєте, чи справляється Meta з контентом українців у соцмережах зараз? І над чим варто працювати найперше, аби покращити ситуацію?

Meta справляється, але справляється недостатньо. У компанії є декілька проблем, одна з яких – це модерації.

Щодо українських користувачів часто приймають неправильні рішення, "false positive", як це називають у Meta. Це рішення, коли топ-блогерам, активістам, важливим людям блокують їхні акаунти або окремі пости. Вони звертаються до нас, до Мінцифри, а ми відповідно подаємо Meta прохання подивитися, чи з контентом усе було окей. І буває дуже багато випадків, коли рішення – неправильні. Відповідно, блокування знімається і пост повертають.

До речі, пост блокується за порушення правил спільноти або через ці "false positive" рішення. Їхня частка дуже велика, і Meta зараз з цим розбирається.

Ми регулярно спілкуємось з представниками компанії – зідзвонюємось, листуємось і за можливості навіть зустрічаємось. Наприклад, під час війни міністр Михайло Федоров зустрічався з віцепрезидентом Meta. Тобто між нами є гарна комунікація.

Але Meta все одно недопрацьовує в українському питанні. Думаю, вони перебувають у пастці власної політики конфіденційності. Що цікаво, у користувачів немає таких величезних проблем з Twitter, Youtube, тому що вони не так сильно модерують контент і збільшили свободу слова на своїх платформах.

Натомість Meta сама собі придумує заборонені слова щодо росіян: "русня", "москалі" й інші. Наприклад, як до заборонених можна було додати слово "москалі", якщо в Україні воно є літературним – його вживав Тарас Григорович Шевченко у своїх віршах. Але якщо ви зараз у пості фейсбука напишете цитату з вірша Шевченка зі словом "москалі", вас можуть заблокувати.

А можуть і ні. Тобто все залежить від алгоритму.

Наприклад, є користувач, у якого 100 друзів. Він написав щось заборонене для соцмережі і його блокують. Або навпаки, є хтось дуже відомий. русня ж полює на акаунти і пости таких людей, слідкує за ними, а потім масово скаржиться на певний пост. Він прилітає на огляд до фізичного модератора, а той бачить: "Ага, там дійсно є таке-то слово, отже – це порушення". І модератор блокує пост чи сторінку. І за правилами Meta все правильно.

Цікаво Інформувати про війну без "бану": у Мінцифри дали поради щодо дописів у соцмережах

Але це стосується не тільки України. Звісно, ми зараз яскравий приклад, тому що дуже багато людей висловлюються про війну і несправедливість, пишуть про росіян, які воюють, як варвари. Тому звісно ж, українці висловлюють своє обурення різними словами.

Але в Meta вже не раз були великі скандали щодо різних тем. Серед них – Black Lives Matter (міжнародний антирасистський рух, що бореться проти насильства до темношкірого населення), тема абортів (було блокування акаунтів жінок, які висловлювались проти повернення заборони абортів).

Тобто виходить, що Meta завжди на стороні якогось зла. Однак вони просто заручники своїх політик.

До речі, Марк Цукерберг не оперує у Meta ні операційною роботою, ні виконавчою. Він займається лише продуктом мультивсесвіту і взагалі не бере участі у важливих питаннях розвитку компанії. Тоді як Ілон Маск, наприклад, займається багатьма компаніями, в яких він СЕО. І при цьому він встигає булити і висміювати Twitter. І, мені здається, він таки дотисне соцмережу і купить її за нижчу ціну.

Як думаєте, коли Ілон Маск таки зможе купити Twitter?

Думаю, ще в цьому році. Якщо цю угоду взагалі дозволить уряд.

Ілон Маск доволі відкритий як користувач. Чи зміниться політика Twitter, коли він придбає соцмережу?

У певних моментах вона стане більш вільна, а в певних – закритіша. Думаю, у твітері теж введуть нові правила, але загалом соцмережа залишиться такою ж вільною, як зараз.

Це лише у Meta все дуже сильно модерують, придумують правила і не встигають працювати з ними. Останнє, що ми просили в компанії по Україні, – це покращити якість модерування. Вона низька, а в користувачів немає розуміння і конкретного списку заборонених слів, заборонених речей, за які блокують. Ми лише знаємо на власному досвіді, що точно блокують за слова "русня", "москалі", "кацапи" й інші схожі.

А ще у Facebook можуть заблокувати за фразу "росіяни вбивають", навіть якщо це стосується мирних українців чи військових.

У цьому випадку просто акцентується на національності, яка вбиває. А в Meta не хочуть прив’язуватися до національності, вони пояснюють це юридично своїми правилами. Тому краще писати "російські військові або російське військове керівництво вбиває".

До речі, команда Meta, яка працює з Україною, дуже багато нам допомагає, слухає і передає усі запити центральним офісам.

Україна належить до регіону, офіс якого координується з Польщі. І росія до нього не належить. Тому коли хтось каже: "Закрийте офіс в Санкт-Петербурзі" – там і не було ніякого офісу. І в Москві не було. Meta ніколи не була зареєстрована в росії.

А команда, яка займається нами і ще кількома країнами, це польсько-українська команда. І вона досить проукраїнська.

Чи була ідея, пропозиція відкрити офіс Meta в Києві?

Ми про це говорили з ними ще з весни минулого 2021 року. Але важливо розуміти, що Meta працює трішки інакше, аніж корпорації типу Google чи Microsoft, які в нас фізично присутні. Meta не має офісу як такого, вони більше розвиваються дистанційно.

Тому ми почали затягувати компанію в Україну іншими способами. Зокрема, придумали, що у нас можна відкрити Metaverse Lab (проєкт, що має об'єднати реальний світ з віртуальним – 24 канал) – а це улюблений продукт Марка Цукерберга, у якому він постійно працює. І таким чином перетягнути до нас хоча б кілька людей з Meta, поставити керівника, СЕО по Україні. Відповідно, усе буде одне до одного додаватись і потрохи їх офіс мав би збільшуватись.

У цих перемовинах були позитивні зрушення і навесні цього року ми мали почати новий етап комінкації щодо офісу Meta в Україні. Й існувала велика вірогідність, що він міг відкритися ще цього року. Але почалась війна.

Я впевнений на 100%, що офіс Meta в Україні буде одразу після нашої перемоги, в найближчі місяці.

А зараз – це питання безпеки, безпеки для працівників. А Meta дуже прискіпливо ставиться до безпеки всього.

Антон Мельник
Антон Мельник / Фото з фейсбука

Це, напевне, типові правила і політика для багатьох американських компаній.

Ну так. Але, знаєте, в Apple питання безпеки трішки простіше. Восени минулого року, коли у нас була чергова хвиля Covid-19, до нас приїжджав віцепрезидент Apple Марк Леннон. І я особисто возив його на своїй машині по Києву, він не боявся ніякого вірусу. До речі, Марк хотів приїхати вдруге у березні, але вже не встиг.

Зустріч Мінцифри і Марка Леннона
Зустріч команди Мінцифри і віцепрезидента Apple Марка Леннона у Києві / Фото Мінцифри

Якщо повернутися до Meta – вони протягом війни кілька разів переглядали алгоритми, за якими перевіряються українські пости. Минуло пів року, але алгоритм досі недосконалий, а компанія досі постійно його міняє. Як думаєте, скільки це буде продовжуватися, і коли у Meta запровадять правила, які будуть більш-менш прийнятними для українців?

Так, тут все абсолютно правильно – вони і алгоритми міняли, і підходи з точки зору команд модерації. Але у тому й справа, що вони міняють алгоритми, модератори не встигають за змінами, і трапляються помилки на помилках.

Точно скажу, що просто зараз відбувається оновлення алгоритмів щодо українських користувачів. Це складна робота, яка швидко не відбудеться. Бо якщо буде швидко, то знову неправильно.

До теми Цензура, боти та офіс в Україні: Михайло Федоров розповів про взаємодію з Meta під час війни

У Meta існують дві найбільші проблеми, з якими стикаються українці. Перша – це блокування акаунтів активістів і блогерів, які публікують контент про війну. І якщо ти блогер-мільйонник, а тобі заблокували сторінку, або у тебе впали охоплення переглядів у кілька разів, це сумно. Тому що за ними стежить велика кількість людей, і не лише з України.

Мінцифра вже написала лист президенту Meta з глобальної політики Ніку Клеггу і попросила підвищити якість модерування, щоби пости українців більше не приховували, а акаунти не банили. Чи є відповідь від Meta? І чи є шанс, що ситуація з блокуванням контенту покращиться?

У листі до Meta ми ще попросили, щоб вони не давали страйк і блок сторінки одночасно – якщо ви даєте блок поста, то не давайте страйк. Таким чином може назбируватися певна кількість страйків, і вже після перевищення їх ліміту користувач блокується.

Однак ми не можемо все робити і всім допомогти. Мінцифра – не служба підтримки фейсбука чи твітера. Тому усіх не розблокуєш. Онлайн ми займаємося війною, і офлайн ми займаємося війною.

До речі, як працюють алгоритми щодо скарг у соцмережах. Є якась скарга на пост, картинку чи текст і вона прилітає певному модератору. Він перевіряє контент і відмічає, що це дійсно порушення правила. І вже на основі цього кейсу почнає працювати алгоритм – Meta перевіряє всі такі картинки і усі блокує.

Meta масово блокувала пости українців про звірства в Бучі
Meta масово блокувала пости про звірства в Бучі, українці ж знайшли відповідь / Колаж vsyonormalno.jpg

А це може бути помилкою. От росіяни маніпулюють у мережі і скаржаться на фото українських користувачів де, наприклад, зображений шеврон, вибух, обстріл школи й інше. А вони, скаржачись на картинку, вказують, що це "сексуальне насилля". І модератор такий комент блокує.

Такий випадок трапився з головою однієї ОТГ в Херсонській області. Його населений пункт наразі окупований, він виїхав на підконтрольну Україні територію і постив поради для людей, що робити, як і куди виїжджати. А росіяни почали блокувати його пост, вказуючи, що це "сексуальне насилля". Тому отаким недосконалим чином працює модерування Meta.

Чи просили ви Meta, аби вони спеціально блокували деяких користувачів?

Так. На початку війни ми екстрено спілкувалися з командою Meta і спільно заблокували десятки тисяч акаунтів:

  • ботів,
  • українських сєпарів,
  • зрадників, зокрема і шарія,
  • російських селебріті на службі у владі (наприклад, Тіматі),
  • усіх, хто масово підтримує російську владу та символіку Z.

заблокована сторінка тіматі в Україні
Заблокована сторінка Тіматі в інстаграмі / Скриншот

Маєте на увазі блокування у фейсбуці? Бо в декого з них ніби залишились сторінки в інстаграмі.

І в фейсбуці, і в інстаграмі. У найгіршому випадку, в усіх цих людей є геоблок по Україні. Тобто Тіматі на 100% заблокований. Ми всіх таких відомих і зашкварних росіянів блокували групами. Та й досі розбираємось з ними, знаходимо сторінки і блокуємо. Також знесли вже понад тисячу груп зі символікою "Z".

А ще відколи з початку війни ми побачили, як блокують наших користувачів, то зідзвонилися з Meta і домовились про підняття кількості допустимих страйків для українців – тоді сторінка повністю блокувалася після 3.

Їх кількість підняли. Але от минає пів року, всі добивають свої страйки і починаються блокування. А розблокувати важко і проблематично, якщо це не державний діяч, а простий користувач. Спершу з Meta у нас була співпраця лише щодо держпитань, а тепер ми співпрацюємо по всьому, допомагаємо розблокувати інфлюенсерів, активістів, волонтерів.

До речі, зараз ми допомогли верифікувати сотні важливих для нашої перемоги людей – волонтерів, активістів і так далі. Вони певною мірою співпрацюють з державою, з Мінцифрою, з МВС, або з Міноборони.

Тому прогрес у комунікації з Meta також є. Але з точки зору модерації – це провал, компанії є куди рухатись і ми про це кажемо.

Над чим ви ще посилено працювали з початку війни? Що вдалося такого, що раніше здавалося неможливим?

В IOS з'явилась українська мова. Вперше про це я розмовляв ще в березні минулого року, уявляєте? Було багато різних аргументів, але вони відповідали, що 90% користувачів фейсбуку в Україні – Android-користувачі, а українців на IOS – лише кілька мільйонів. Тому в рамках фейсбучного SЕО-світу це для них було не на часі. Але нічого, ми це питання рухали, рухали і таки зробили.

В інстаграмі для українських користувачів зробили музику й reels. Це взагалі було нереальним. Коли я про це просив у березні минулого року, мені казали: "Та це фантастика, це зараз просто неможливо. Давайте поговоримо тільки про мову".

Розумієте, яка була проблема – для того, щоб музика функціонувала в країні, потрібні були хоча б якісь великі музичні компанії: Universal, Sony Music та інші. В Україні і досі не зареєстрована жодна така топова музична компанія. Вони усі були зареєстровані на росії.

До речі, щодо листів. У березні ми від Михайла Федорова і Мінцифри писали цим великим музичним компаніям, тиснули, щоб вони пішли з росії. І з нашої подачі вони таки пішли звідти за пару тижнів. Але з росії вони пішли, а до нас не прийшли. Звісно, через війну. Однак декілька з них сказали, що відкриються в Україні після війни.

Тому й виникала проблема – а що з правами на музику? Але Meta придумала своє рішення. І фактично усі продукти, які вони пропонують користувачам, тепер доступні й в Україні.

Messenger буде українською?

Так, скоро буде. Це будуть гарні новини, тому що месенджер і на IOS, і на Android одночасно з’явиться з українською мовою. Думаю, це буде восени, скоро.

Досі всі платформи Meta блокують контент пов'язаний зі словом "Азов" – фото, відео, тексти, навіть емблеми. У соцмережах немає офіційних сторінок полку і його командирів. І це велика проблема для українців.

Наскільки я знаю, через російську пропаганду "Азов" був внесений до списку заборонених організацій у Meta. Чи планує компанія видаляти "Азов" з цього списку і чи працює Мінцифра над розблокування сторінок полку, його бійців?

По "Азову", до речі, ми почали працювати з Meta ще до війни. Однак після 24 лютого це було більш детально, бо дійсно за згадку слова "Азов" почали блокувати.

У Брюсселі ми мали розмову з Ніком Клеггом і домовилися полегшити модерацію "Азову". До речі, Михайло Федоров затвітив пост про полк і офіційно затегав Ніка, а той у відповідь зашерив собі пост і навіть щось дописав. Тому про це були публічні розмови.

Виявляється, блокування "Азову" почалося не 8 років тому, а 6, однак масові блокування з’явилися 2 роки тому. росіяни "гарно" попрацювали, на їхню пропаганду купилися – і в ООН, і в соціальних мережах. У Meta ж робили ціле дослідження і тоді ухвалили юридичне рішення, що "Азов" підпадає під заборонені списки через старий логотип й інше. А нам треба це спростувати.

До речі, TikTok також блокує "Азов" і там немає відповідного хештегу. І соцмережа посилається на певні списки ООН, в які внесений "Азов". Ми ці списки шукали, але не знайшли. Тому зараз знову займаємось великою роботою, долучили МЗС, наших українських колег в ООН, і будемо вирішувати, як зняти ці всі блокування.

Зауважу, що у системах Meta "Азов" вже не так блокується, як нам здається і як було раніше.

Ну, досі блокується. Нещодавно інстаграм зносив сторінки рідних азовців і Асоціації сімей захисників "Азовсталі".

Знесли Azovstalfamilies, але ми відновили сторінку. Уявіть, якби "Азов" досі був би заборонений Meta, то його б не відновили, а взагалі видалили. Та й військові полку мають сторінки, вони не заблоковані.

Але офіційної сторінки "Азову" ні в фейсбуці, ні в інстаграмі немає. І сторінок командирів полку також.

Вони зараз не створювали собі сторінки. Тому тут питання – якби вони створили, чи заблокували б їх – я думаю, навряд чи. Але й для загального розуміння, верифікації сторінки не буде, оскільки Meta й інші соцмережі верифіковують лише верхньорівневі організації.

Тому по "Азову" вже є гарні приклади, те ж відновлення сторінки Azovstalfamilies. Я, до речі, коли комунікував про це з Meta, то вони швидко відреагували і гарно все відзвітували.

А були пропозиції представникам "Азову" створити офіційну сторінку в фейсбуці чи інстаграмі, щоб перевірити, чи заблокують їх?

До речі, ні. Але ми кожного дня комінукуємо з нашими топ-азовцями і їх рідними. Допомагаємо.

До речі, Валерій Залужний вже підписав лист, у якому вказано, що "Азов" – це регулярна одиниця ЗСУ, тому його блокування в Meta і TikTok безпідставне. Цей лист-звернення надійде в МЗС, а далі – в ООН. Тому надалі будемо разом з МЗС ескалувати наших колег в Генасамблеї, щоб підняти питання на новий рівень.

І друге – в уряді думають над тим, аби залучати юристів до відпрацювань з Meta тих кейсів, які стосуються як неправомірних блокувань українських користувачів, так і "Азову".

Але важливо розуміти, що блокують не тільки за "Азов". Блокують багато простих блогерів, стендаперів, коміків, які "Азов" навіть не згадували. Просто вони пройшли рівень дозволених страйків. А ще можуть бути масові російські атаки на пости, які модератор не розбираючись заблокує.

Сторінка рідних захисників Азовсталі в інстаграмі

За що ще можуть блокувати користувачів у соцмережах?

По-перше, блокують за збір коштів на зброю. Можна писати про збір, але завуальовано – "збираємо на смаколики для наших бійців", "хочемо купити кілька цікавих речей для захисників" і таке інше. Якщо це збір на одяг – без проблем. Але писати "ми збираємо на коліматори, на планку Піккатіні, на дрон, щоб мочити русню" – не варто. Тому що дрон, наприклад, теж може вважатися зброєю.

По-друге, при зборі грошей у пості пишуть номер банківської картки і ПІБ – а це приватні дані. Тому для зборів краще вставляти посилання на банку або патреон.

До теми TikTok перевів нас з "регіону", пов'язаного з росією, – у Мінцифри пояснили блокування

А як щодо TikTok? Наскільки соцмережа підлаштувалася зараз під український контент?

З Тіктоком ми також добре відпрацювали, я з ними веду комунікацію з початку війни. Найголовніше – російським користувачам заблокували додавання контенту, вони не можуть завантажувати відео. Ми про це просили в компанії, писали їм, аргументували – і вони пішли нам на зустріч, прийняли рішення, яке нас влаштувало. Це гарна спільна робота.

Так, у тіктоці справді є російські боти з інших країн, які намагаються обходити блокування. Але триває інформаційна війна. Тому нам потрібно працювати і на фронті, і в соцмережах. Це питання особливо до українських блогерів і користувачів – вони мають створювати свій контент, красиві відео і просувати українські наративи. Наприклад, поширювати відео з нашими військовими, патріотичними акціями й інше.

Чому варто переходити на українську: топ-5 аргументів Антона Мельника – відео з тіктоку

Насправді, TikTok вже став дуже українізованим. Пам’ятаю, якими були тренди до війни, і як змінилися після 24 лютого. Вперше я зайшла у тікток десь через 2 тижні з початку війни, і чесно була вражена – весь контент був про військових, про нашу незламність, про підтримку людей з прифронтових міст, а відео з політиками стали популярнішими за відео з блогерами. І це залітало в рекомендації. Зараз, звісно, тренди трохи змінилися, але частина з них все одно дуже патріотична.

Так, це така подвійна історія – ми заблокували росіянам можливість завантажувати відео, а наші користувачі навпаки почали більше їх створювати.

Але ще важливо, аби українці не тільки тролили росіян, бо за таке можуть бути порушення і впадуть охоплення. А й створювали наш контент, як я вже казав. Нам треба працювати не лише для своєї аудиторії, а й для американських, французьких, західних користувачів, у яких своє спокійне життя. Важливо показувати як наслідки ракетного удару окупантів по Вінниці, так і позитивні моменти, аби іноземці лайкали усе і продовжували нас підтримувати.

А як щодо месенджерів? Які з них краще не використовувати українцям, а які навпаки є найбільш надійними для спілкування?

Я б рекомендував користуватися 3 месенджерами:

  • Signal
  • WhatsApp
  • Messenger.

Signal обов’язково використовуйте, якщо ви спілкуєтеся з рідними, які зараз на фронті, на війні, або залишилися десь в окупації.

Messenger від фейсбука використовуйте лише в приватному режимі, так ваше спілкування буде дійсно зашифрованим.

А от в Telegram можете надсилати лише фото біля соняшника.

На жаль, багато наших військових спілкуються в телеграмі з близькими, і коли при нагоді кажу їм, що краще перейти в інші месенджери, відповідають: "Ну ми вже так звикли".

Я б точно не рекомендував спілкуватись в телеграмі, треба змусити себе не обговорювати там жодні важливі речі. Так чи інакше, Telegram – це російська мережа, з російськими засновниками, з російськими девелоперами. Та й від початку створення у месенджера був ФСБшний бекграунд. Тому я б дуже обережно до нього ставився.

Хоча, знаю, що багато хто його використовує і читає різні телеграм-канали. А це, до речі, біда українських топ-медіа і блогерів, які позаводили свої канали у телеграмі. Хоча, з іншого боку українські медіа розуміють, що цю платформу треба використовувати, бо у ній є користувачі, які слідкують за новинами.

Як взагалі правильно вести себе в соцмережах звичайним користувачам? Що постити, а що ні, аби не підігравати російській пропаганді і не поширювати її. Як фільтрувати інформацію, яку люди споживають і поширюють?

На жаль, останнім часом навіть серед знайомих помічаю, як вони ведуться на ІПСО і клікбейт. Наприклад, є картинка з військовим чи просто чорний фон, на якому великими червоними буквами пишуть "Терміново", "Шок", "Зрада", "Максимальний репост", і справді починається масове поширення в мережі. А тоді виявляється, що всі ці заклики, сторінки, де вони написані, – російські або проросійські. Не завжди так є, але дуже часто.

Так, це дуже це показова історія, коли в інстаграмі українські користувачі піддаються ІПСО росії. Наприклад, пишуть: "Ви забули про Нікополь, ви забули про Мелітополь, про Маріуполь, про Чернігів, а чому ніхто не говорить про Чернігів, чому ніхто не говорить про Харків?". Та всі про це говорять, всі все бачать, і ЗМІ пишуть.

Тому коли хтось пише: "поможіть, кричіть", – це маніпуляції.

Також обов’язково треба створювати свій контент, писати хоча б декілька слів, а не займатися бездумними репостами чи шерами. Коли людина починає допомагати розводити паніку і зраду, краще написати свій пост про війну.

Ще важливо читати відповідальні медіа, топові українські ЗМІ, які були проукраїнськими і до повномасштабної війни. І відмовитися від усього російського контенту, без жодних винятків.

З початку війни пройшло достатньо часу, щоб зрозуміти, у яких медіа, волонтерів, активістів, блогерів сильна проукраїнська позиція і їх варто фоловити та слухати. А від тих, хто тільки й постить фото на пляжі і відпочинки, відписатися взагалі. Бо пройде трохи часу і людина вже скаже: "А какая разница?".

Ми вже зробили велику справу для українців – заблокували відомих росіян, тому що частина українців і далі б продовжувала слідкувати за тим же Тіматі, Марув й іншими виконавцями. А всі вони регулярно вкидають у голови своїх підписників пропаганду. Або, в кращому випадку, нічого взагалі не постять про війну – як от Регіна Тодоренко. Але вона показує своє прекрасне життя на московії. І люди дивляться її контент і думають: "Ну, окей, Москва. Чого ж її всі хейтять, якщо вона за мир і дружбу"?

Тому ми й блокуємо їх. І що важливо, геоблок для українців діє не лише в Україні, а й за кордоном.

А якщо Марув, яка досі є громадянкою України, колись та й приїде в Україну – її акаунт буде заблокований для користувачів чи ні?

Звісно, буде. Якщо сторінку заблокувати геоблоком для українських користувачів, то її вже ніхто не побачить.

Як думаєте, наскільки зараз ефективна кібервійна? Тому що з того, що ми бачимо в Україні, ми її добряче виграємо. Попри ботоферми і росіян, які намагаються щось блокувати.

У нас в кібервійні працює дуже багато волонтерських груп і організацій. Мінцифра працює по багатьох напрямках, один із них – це ІТ-Армія. Кіберполіція активно працює, інші спеціальні структури. Тому я б сказав, що зараз відбувається гарна робота, кіберробота.

Але і користувачі мають стежити за своєю кібергігієною в мережі:

  • використовувати перевірену пошту, наприклад Gmail;
  • користуватися безпечним месенджером і періодично чистити його;
  • встановити подвійну верифікацію;
  • періодично змінювати паролі, особливо, якщо ви їх ще не змінювали з 24 лютого;
  • використовувати програми, які генерують суперважкий пароль;
  • брати участь у кібервійні і допомагати ІТ-Армії;
  • не відкривати незрозумілі, дивні сайти, якщо використовуєте Windows. І встановити ліцензійний антивірус;
  • оновлювати операційну систему.

Важливо ЗСУ почали контрнаступ на Херсон: все, що відомо

Окрім кібервійни, якою активно займається Мінцифра, ви зараз часто їздите ще й на фронт, допомагаєте нашими військовими, відвозите їм різну техніку, дрони. Розкажіть, що робите, кому саме допомагаєте, і як це все відбувається?

В Україні повномасштабна війна, тому не можна просто сидіти. Хто має можливість, повинен працювати не лише в онлайні в інформаційному просторі, але і в офлайні, фізично.

Тому і я з побратимами працюємо не лише в кіберпросторі. Допомагаємо різним хлопцям-військовим, привозимо їм на позиції необхідні речі. Співпрацюємо з різними ССО, підрозділами, розвідкою, СБУ й іншими.

Антон Мельник допомагає військовим на фронті / Фото з фейсбука

Їздите по всій лінії фронту?

Так. У нас така модель, що намагаємось покрити усі найважливіші точки з Півночі на Південь. Там на різних важливих ділянках є і наші знайомі, і захисники, з якими знайомимось. Раніше їздили в Луганську область, тепер – у Донецьку, Харківську, Миколаївську. Сподіваємось, найближчим часом вийде і в Херсонську.

Нещодавно був у Харкові. Вночі там такі сильні вибухи, перестрілки арти… та й вдень, особливо на Салтівці. Можна і побачити, і почути, як гелікоптери літають. Якось прилетіла ракета в центр міста, це був такий гучний розрив, що навіть якщо ти в берушах – вони вилітають з вух.

А перед тим повернувся з іншого напрямку фронту. У мене навіть є жестякові відео, коли ми їдемо ввечері дорогою, а навколо все палає, земля горить. На передовій все швидкоплинно – вдень була зеленка, ввечері це вже покошений газон, вдень були глибокі хороші окопи, а ввечері вони завалені. російські військові трошки відпочили, перегрупувались, їм підвозять снаряди, бо ті склади, які були зі зброєю, ми частково знищили. Зламали їх плани. Тому з нашої сторони добре готуємось.