Як церква готується до Томосу: вже понад 50 парафій змінили юрисдикцію

30 вересня 2018, 23:43
Читать новость на русском

Проросійська церква активізувалася, адже очікують, що томос нададуть Україні вже усередині жовтня. І поки Росія усіма силами намагається переконати і себе, і світ, що в Україні не підтримують автокефалії, конфесію не на користь УПЦ московського патріархату змінюють все більше парафій.

Перед самим в'їздом до Києва розташоване село Білогородка, у якому десять тисяч населення і дві церкви. Невелика, з охайним газоном, світла всередині – церква Київського патріархату. А за кілька кілометрів від неї, на більшій території і в рази помпезніша – церква Московського патріархату.

Читайте також: Московський патріархат проти томоса: як парафіян готують організовувати провокації

О дев'ятій ранку в обидва храми поспішають віряни. Мирослава, вірянка УПЦ КП, пам'ятає, як церква Київського патріархату роками тіснилася в маленькій кімнаті. А на томос, зізнається жінка, чекає 27 років: "Кожна нація, кожний народ мають мати свою церкву". З думкою Мирослави погоджується Яна, яка керує церковним хором. Вона пам'ятає процес сходження до незалежної церкви – довгий і кропіткий.

Кожна книжечка старослов'янською мовою – перекладалася на українську, щоб люди розуміли, про що вони співають. Ми живемо в Україні. Щоб молитися, треба розуміти, про що ти молишся,
– розповіла Яна, як наприкінці 90-х почали перекладати священні книги.

Настоятель церкви Київського патріархату отець Василь показує аркуші з понад тисячею підписів. Це ще три роки тому віряни згуртувалися навколо ідеї про незалежну церкву.


Настоятель храму УПЦ КП Василій Чупровський

Загалом в останні роки в Україні люди масово переходять з Московського до Київського патріархату. Цей процес прискорився після початку військової агресії з боку Росії. Станом на сьогодні 56 парафій змінили юрисдикцію. Хоча наразі нові відвідувачі з'являються у храмах і Київського, і Московського патріархатів.

Люди цим живуть, прагнуть цього. І ми будемо це сповідувати. Будемо раді, коли звершиться цей акт проголошення автокефалії і буде надано томос,
– повідомив настоятель храму УПЦ КП Василій Чупровський.

Та є й ті, хто не готовий зраджувати свої традиції. Мирослава, вірянка УПЦ КП, розповіла про свою сусідку, яка ходить до церкви УПЦ МП, бо "так звикла". Перевірити це складно, адже більшість вірян церкви Московського патріархату бояться відповідати на запитання журналістів. До того ж, відмовляється від спілкування і духівництво.


Патріарх Варфоломій чітко пояснив свою позицію

Найбільше пручається томосу Москва. Очільник російської церкви подолав тисячі кілометрів до Туреччини, аби переконати патріарха Константинополя не надавати Україні автокефалію. Через декілька годин переговорів Кирило ледь приховуючи емоції, покинув Стамбул ні з чим.

Читайте також: Історична розмова Варфоломія та Кирила про українську церкву: відомі деталі діалогу

Як кажуть експерти – процес створення незалежної церкви невідворотний. Це питання часу, до того ж, нетривалого. У прогнозах звучать дати 9 – 11 жовтня.

Що таке "томос"?Це унікальний церковний документ про надання автокефалії , тобто – самоуправління, автономії, для певної структурної одиниці Материнської церкви. Іноді томос видають і щодо питань віри, та переважно він стосується церковного устрою.

Хроніка ПОДІй НАВКОЛО НАДАННЯ АВТОКЕФАЛІЇ УПЦ