Чи реально пошкодити реактори на ЗАЕС: експерт з ядерної енергетики оцінив загрози
Останніми днями напруга довкола Запорізької АЕС стрімко наростає через можливий теракт російських окупантів на станції. Водночас те, якими можуть бути наслідки у випадку її підриву, залежить від певних умов.
Про це 24 Каналу розповів експерт Державного наукового центру з ядерної та радіаційної безпеки Дмитро Гуменюк. Він запевнив, що наслідки можливого підриву ЗАЕС однозначно не будуть такими, як внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Варте уваги Замість сирени дзвін у набат: які сигнали можуть лунати в разі радіаційної небезпеки
Як захищені реактори на ЗАЕС
Гуменюк зазначив, що під час будівництва реакторів не враховувалося те, що станцію можуть обстрілювати. Вони розраховувалися більше на стримування зовнішніх впливів техногенного або природного характерів – землетрусів, повеней.
За його словами, реактори перебувають у бетонній захисній оболонці, яка безпосередньо є їхнім додатковим захистом. Якщо ж замінований сам реактор, то його можна пошкодити.
Важливо! Усе про загрозу теракту на ЗАЕС читайте у нашому телеграмі.Експерт з ядерної енергетики пояснив, що ядерний реактор являє собою велику ємність близько 4 метрів діаметром, яка виконана зі сталі товщиною близько 20 сантиметрів.
Я думаю, що вибух може це пошкодити,
– сказав Гуменюк.
З іншого боку, зауважив він, у випадку пошкодження обладнання реактора, якщо аварія буде пов'язана із втратою охолодження ядерного палива – воно почне розігріватися й може розплавитися. Внаслідок цього виходитимуть радіоактивні продукти поділу.
Якими можуть бути наслідки підриву ЗАЕС
Він розповів, що у випадку такої аварії захисні оболонки, всередині яких розташований реактор, обмежуватимуть розповсюдження радіації в навколишнє середовище. Якщо вони не будуть пошкоджені, то наслідки аварії обмежуватимуться майданчиком.
Якщо ж, за його словами, буде пошкоджена гермооболонка, то потрібно враховувати, в якому стані перебувають реактори. Враховуючи їхній поточний стан – це також не будуть сотні кілометрів ураження.
Буде доволі невелика область зараження, і це не потребуватиме евакуації всієї Запорізької чи інших областей,
– сказав експерт з ядерної енергетики.
Він додав, що, беручи до уваги те, що енергоблоки перебувають від 9 місяців до 1,5 року в зупиненому стані, вони є доволі холодними. Тому у випадку аварії не потрібно буде евакуювати людей з усього Запоріжжя та інших областей.
Експерт з ядерної енергетики сказав, чи реально пошкодити реактори на ЗАЕС: дивіться відео
З чим можна порівняти можливий теракт на ЗАЕС
Гуменюк повідомив, що, якщо порівнювати з іншими аваріями, то однозначно наслідки не будуть співставними з Чорнобильською катастрофою, тому що різні реактори та ступені захисту, а також різні стани, в яких усе відбувалося.
Теоретично, за словами експерта з ядерної енергетики, сценарій буде близький до аварії на Фукусімі. Але наслідки все ж будуть меншими.
Тому що енергоблоки на Фукусімі на час землетрусу працювали на потужність, після цього тільки зупинилися,
– зауважив Гуменюк.
Він додав, що у запорізьких енергоблоків зовсім інший вміст радіонуклідів у ядерному паливі. Наприклад, там немає йоду-131 та майже немає інших йодів. Натомість залишилися стронцій, рутеній та інші, які є небезпечними радіонуклідами, але їхня кількість менша, ніж тоді, якби блоки працювали на потужності.
Тому, резюмував він, з огляду на те, що є захисна оболонка, все буде локалізовуватися на доволі невеликих територіях. Але передусім усе залежатиме від напрямку вітру, погодних умов, а також стану енергоблоку на майданчику.
Більше про загрозу теракту на ЗАЕС
- У Збройних Силах України попередили про ймовірну провокацію росіян на Запорізькій АЕС. Українські військові розповіли, що на двох енергоблоках атомної станції помітили предмети, які візуально подібні до вибухівки.
- Водночас у Генштабі ЗСУ зазначили, що Сили оборони підготовлені до можливого скоєння Росією злочину на території Запорізької АЕС. Там наголосили, що сценарій ймовірного теракту на станції є об'єктом ретельного вивчення та постійного моніторингу ситуації.
- Тим часом росіяни продовжують вигадувати фантастичні історії про те, що нібито існує "велика загроза диверсій з боку Києва". Тож речник глави Кремля Дмітрій Пєсков цілком свідомо обманює, що нібито Росія щось робить для того, щоб запобігти "диверсії" на Запорізькій атомній електростанції.