Зеленський підписав закон про ліквідацію ОАСК та утворення Київського окружного адмінсуду
Джерело:
Верховна Рада України13 грудня Президент України підписав закон про ліквідацію скандально відомого Окружного адмінсуду Києва. Зазначимо, що шлях до цього скасування був довгим.
Так, законопроєкт щодо скасування ОАСК та утворення Київського міського окружного адміністративного суду подали у квітні минулого року. А відповідну петицію громадяни України оприлюднили ще 30 липня 2020 року.
Важливо Ледь не всі президенти грозилися закрити ОАСК, але досі він був вигідним, – політолог
Чому це було необхідно
Як зазначили у пояснювальній записці до законопроєкту, конвенція про захист прав та основоположних свобод людини визначає право на справедливий суд серед основоположних прав і свобод. Також нею зазначається, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строк.
Тож відповідно до запиту громадян України розробили законопроєкт, щоб забезпечити:
- доступність правосуддя,
- права громадян на розгляд їх справ незалежним і безстороннім судом,
- підвищення рівня довіри до судової гілки влади.
Прийняття відповідного Закону України допоможе підвищити рівень довіри до судової гілки влади та забезпечити функціонування незалежного та неупередженого суду, що відповідатиме високим суспільним очікуванням та запиту на справедливість,
– підкреслили у пояснювальній записці.
Зазначимо, що раніше, 4 березня 2021 року, Вища рада правосуддя не підтримала скасування ОАСК і аргументувала це тим, що це не можливо зробити до моменту створення та початку роботи повноважного складу Вищої кваліфікаційної комісії суддів України. Адже саме на підставі та в межах її рекомендацій може відбуватися переведення суддів із ліквідованого до новоствореного суду.
Що далі
Підписаний Володимиром Зеленським Закон набирає чинності з наступного дня після його опублікування, тобто з 14 грудня 2022 року. І до початку роботи новоствореного Київського міського окружного адмінсуду справи, яку були підсудні ОАСК, будуть розглядатися та вирішуватися Київським окружним адміністративним судом.
При цьому ОАСК повинен передати усі справи протягом десяти робочих днів. І коли новий окружний адмінсуд запрацює, попередній суд буде вимушений невідкладно передати туди усі ці справи.
Сьогодні я підписав ухвалений Верховною Радою закон про ліквідацію ОАСК – Окружного адміністративного суду Києва. Ця історія завершилась. А історія реформ триває – триває навіть під час такої війни,
– сказав Володимир Зеленський.
Скандали, пов'язані з ОАСК
- За словами політолога Олега Саакяна, ОАСК – це абсолютно ганебна сторінка не тільки українського правосуддя, а й політичного життя. Адже він працював фактично у ручному режимі та був необхідний багатьом владам.
- Зауважимо, що ОАСК забороняв встановлювати намети на Майдані під час Революції Гідності, задовольняв позови Портнова та ухвалював багато інших сумнівних рішень.
- Ба більше, цей суд відомий й "плівками ОАСК". Згідно з ними скандальний суддя Вовк втручався в роботу суду та впливав на ухвалення рішень.
- Також суд мав розглядати позов Януковича до Верховної Ради щодо начебто "незаконного позбавлення його повноважень президента". І все б нічого, та суддею у справі повинен був бути Качура, який раніше входив до уряду президента-втікача. Він обіймав посаду заступника міністра промислової політики України.
- Секретар РНБО Олексій Данілов раніше наголошував, що у Росії був проєкт повернення Януковича через юридичну процедуру, зокрема через суди та ОАСК.