Напруга в Тайванській протоці навряд чи переросте у війну: чому Сі Цзіньпіну це не вигідно
Джерело:
South China Morning PostНапруга в Тайванській протоці через ймовірний візит спікерки Палати представників США Ненсі Пелосі навряд чи переросте у військовий конфлікт. У Пекіні прагнуть уникнути будь-якого великого потрясіння у відносинах з США.
Напруга в Тайванській протоці відбувається у "дуже чутливий час для Пекіна"
Про це йдеться у матеріалі гонконзького видання South China Morning Post. Повідомляється, що реакція Китаю на ситуацію з Тайванем стане індикатором, на скільки Китай впевнений у своїх силах під керівництвом Сі Цзіньпіна.
Дізнайтесь більше Китай може напасти на Тайвань та до чого тут Пелосі: усе, що відомо про нову загрозу
Оглядачі пишуть, що напруга в Тайванській протоці відбувається у "дуже чутливий час для Пекіна", оскільки Сі Цзіньпін збирається втретє стати лідером КНР.
Відповідно до Конституції Китаю, з 1982 року термін перебування на чолі КНР обмежувався двома термінами. Однак у 2018 році було ухвалено зміни, що дозволяє Сі Цзіньпіну вже восени 2022 року переобратися на третій термін. Через це на ситуацію в Китаї слід дивитися крізь призму виборів.
Окрім майбутнього переобрання Сі Цзіньпіня, економіці КНР нашкодила пандемія COVID-19. Також у Пекіна погіршуються відносини із Заходом на тлі мовчазної підтримки вторгнення росії в Україну.
Аналітики, які поінформовані про настрої в Пекіні, сказали South China Morning Post, що пріоритет для Китаю – це уникнути будь-якого великого потрясіння у відносинах з США перед з'їздом Компартії восени.
Китайсько-американські зв'язки не можуть ще більше погіршитися. І такий тон встановила партія до повідомлень про потенційний візит Пелосі на Тайвань. Пекін дуже занепокоєний ескалацією ситуації, особливо якщо почнеться конфлікт через помилку,
– сказав виданню анонімний аналітик.
Сі Цзіньпін захоче справити враження, що він контролює ситуацію
Економіст Китайського центру Оксфордського університету Джордж Магнус заявив, що для Китаю візит Пелосі на Тайвань – "це кинута рукавичка". Натомість для США, за його словами, це перетворення простої поїздки політика в зброю.
"Обидві сторони, здається, відчувають обов'язок реагувати і, відповідно, чинити опір", – сказав Джордж Магнус і додав, що Сі Цзіньпін захоче справити враження, що він "контролює ситуацію і твердий у вирішенні того, що вважає провокацією".
Новини за темою Літак, що доставив Пелосі до Малайзії, піднявся у небо: за ним спостерігають 300 тисяч людей
Економіст припустив, що авторитет Сі Цзіньпіна може бути підірваний, якщо лідер КНР не зможе виступити проти США. Це вплине на переобрання китайського лідера на третій термін.
Експерт з міжнародних відносин Китайського народного університету Ші Йонхон переконаний, що Пекін не зробить нічого, що могло б перерости у військовий конфлікт.
Якщо Пелосі не відвідає Тайвань, то Пекін заявить про перемогу
Колишній редактор партійної газети Study Time Ден Ювен зазначив, що для Пекіна найкращим сценарієм було б скасування візиту Пелосі. Тоді, як пояснив Ювен, Сі Цзіньпін заявив би про велику перемогу.
Він зміг би приписати собі успішне стримування і підтвердження суті тайванської проблеми, а саме що люди на зразок Пелосі не можуть відвідувати острів,
– сказав Ден Ювен.
Професор Школи державної політики Лі Куан Ю в Національному університеті Сінгапуру Альфред Ву вважає, що візит Пелосі, швидше за все, буде неофіційним. Це Пекін теж зможе проголосити перемогою.
Він підкреслив, що Сі Цзіньпін може маніпулювати внутрішньою пропагандою й здатен поширити твердження, що відлякав США. Також, як сказав Ву, Сі Цзіньпін через вибори намагається показати внутрішній публіці, що він сильний, засуджуючи при цьому США.
До речі У небі біля Тайваню працюють літаки спостереження США, Пекін погрожує витіснити борт Пелосі
Політолог Чиказького університету Далі Ян сказав, що напруга між США та Китаєм може бути вигідна для Сі Цзіньпіна. Зокрема, тому, що зовнішній виклик допомагає партії зміцнити свою армію і наголосити на партійному лідерстві.
Водночас директор вашингтонського Інституту аналізу глобальної безпеки Гал Луфт припустив, що Пекін може запустити ракети в напрямку Тайваню або відправити ще більше військових кораблів до його узбережжя, якщо Пелосі таки здійснить візит. Та експерт не бачить причин для надмірної реакції з боку Китаю.
Що відомо про напругу у Тайванській протоці
- Спікерка Палати представників США Ненсі Пелосі найближчим часом може відвідати Тайвань. Експерти припускають, що її візит буде неофіційним й обмежиться перебуванням в аеропорту. Якщо Пелосі все ж приїде на Тайвань, це буде перший за 25 років візит чиновника США найвищого рівня.
- Через ймовірний візит Пелосі в Китаї погрожують розгорнути військову кампанію проти Тайваню. У понеділок, 1 серпня, у повітряний простір Тайваню увійшли 4 китайські ударні винищувачі.
- США у відповідь переміщують ближче до Тайваню техніку, включно з авіаносцями та великими літаками. Також у США через ймовірний візит Пелосі на Тайвань готують план безпеки для спікерки.
- Окрім того, на Тайвані через загрози з боку Китаю вирішили посилити рівень бойової готовності.
- У США вважають, що Китай шукає причину для агресії та може здійснити військові провокації. Державний секретар США Ентоні Блінкен заявив, що якщо Пелосі вирішить відвідати Тайвань, а Китай створить напруженість – "відповідальність буде повністю на Пекіні".
Дізнайтесь більше – що потрібно знати про візит Пелосі на Тайвань: дивіться відео