Конфлікт між Вірменією й Азербайджаном знову загострився, Пашинян дзвонив путіну: все, що відомо

13 вересня 2022, 12:59
Читать новость на русском

Між Вірменією та Азербайджаном у ніч на 13 вересня вкотре загострився конфлікт. На кордоні виникли бойові дії, а вірменський прем'єр навіть звернувся за "допомогою" до агресора владіміра путіна.

Все, що відомо про чергове загострення конфлікту, який триває вже понад 30 років, а також реакцію світу, читайте у матеріалі 24 каналу.

До теми Україна відреагувала на загострення між Азербайджаном та Вірменією

Країни звинуватили одна одну в провокаціях

Міністерство оборони Вірменії заявило, що військові Азербайджану почали обстрілювати населені пункти Ґоріс, Сотк та Джермук. ЗМІ писали, що країна нібито гатила з безпілотників по вірменських військових частинах. Через це Єреван звинуватив азербайджанських військових у тому, що вони вдерлися на територію Вірменії.

Міноборони Азербайджану назвало "вторгнення" у Вірменію "маячнею". Там зауважили, що саме вірменські солдати впродовж місяця обстрілюють позиції їхньої армії на кількох напрямках. Тому агресором та окупантом в регіоні є Вірменія.

Відомство також зазначило, що ворожі диверсійно-розвідувальні групи серед ночі замінували ділянки між позиціями азербайджанської армії та шляхами постачання. На це відповів Азербайджан, після чого й почалися бойові дії. 

Зверніть увагу! Азербайджан повідомив, що внаслідок боїв є втрати з обох сторін. У Вірменії підтвердили цю інформацію.

Пашинян попросив втрутитися ОДКБ

Прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян провів засідання ради безпеки, а перед тим подзвонив російському президенту владіміру путіну. Він офіційно звернувся до ОДКБ й попросив країни-членів про допомогу через "агресивні дії" Азербайджану.

Що відомо про ОДКБ

Це Організація договору про колективну безпеку, до якої входять росія, білорусь, Вірменія, Казахстан, Киргизстан і Таджикистан. За запитом однієї з країн інші можуть відправити своїх військових на її територію. 

Крім того, Пашинян дзвонив президенту Франції Еммануелю Макрону й держсекретарю США Ентоні Блінкену. Він розповів їм про ситуацію в регіоні й закликав відреагувати на нове загострення.

Раніше Азербайджан повернув території, які майже 30 років були в окупації: вірмени покидають будинки

Україна та світ закликали Вірменію та Азербайджан до дипломатії

У Міністерстві закордонних справ України назвали участі росії у підтримці миру в Нагірному Карабаху "нікчемною". Держава-агресорка вкотре показала, що не може дотримуватися взятих на себе зобов'язань. Адже саме російські "миротворці" мали гарантувати стабільність в регіоні.

Речник відомства Олег Ніколенко закликав країни до політико-дипломатичного врегулювання конфлікту з дотриманням норм міжнародного права. Також він порадив українцям тимчасово утриматися від відвідування Нагірного Карабаху. Ніколенко зазначив, що Київ уважно стежить за ситуацією.

У Держдепі США "глибоко стурбовані" через загострення між Вірменією та Азербайджаном. 

Ми закликаємо негайно припинити військові дії. Військового вирішення конфлікту немає,
– наголосив Блінкен.

У Євросоюзі також закликали негайно припинити бої. Спеціальний представник Тойво Клаар запевнив, що ЄС перебуває у тісному контакті з Вірменією та Азербайджаном й сприяє деескалації конфлікту.

Вірменія та Азербайджан домовилися про перемир'я, – ЗМІ

ЗМІ заявили, що сторони нібито домовилися про перемир'я. Досягли вони цього буцімто після розмов путіна з вірменським прем'єром.

Зауважимо, що бажання очільника кремля якомога швидше врегулювати цей конфлікт зовсім не дивує. Адже відправляти своїх військових у Вірменію, як цього вимагає статут ОДКБ, йому не вигідно. Зараз російські окупанти сотнями гинуть на війні в Україні, намагаючись стриматися на своїх позиціях. Новий фланг для агресора – зовсім не в пріоритеті.

Коротко про конфлікт між країнами

  • Конфлікт між державами виник у 1988 році через невизнану Нагірно-карабаську республіку. Це територія Азербайджану, яку заселяють етнічні вірмени.
  • Востаннє конфлікт потужно спалахнув у вересні 2020 року. Тоді сторони, за посередництва росії, підписали перемир'я, й у Нагірний Карабах зайшли російські миротворці. Згідно з договором, Баку мав повернути собі контроль над низкою населених пунктів.
  • 17 липня 2022 року президент Азербайджану Ільхам Алієв звинуватив росію та Вірменію у порушенні мирної угоди. Він заявив, що москва не виконала своєї обіцянки щодо виведення вірменських військових із Нагірного Карабаху до червня 2022 року.

Дивіться більше – нове загострення між Вірменією та Азербайджаном: відео