ЗСУ уразили два російські кораблі "Василій Биков": що це за судна та чому важливо їх знищити
До "Василя Бикова" останнім часом прикута увага, оскільки цей корабель проєкту 22160 засвітився в багатьох російських операціях і був не раз атакований. 14 вересня Сили оборони атакували відразу два таких кораблі.
Ввечері 14 вересня у ЗСУ підтвердили удар по двох кораблях типу "Василій Биков". 24 Канал зібрав усе, що відомо про корабель "Василій Биков".
Дивіться також Є лише одна інтрига, – військовий спростував фейки росіян щодо атаки по Кримському мосту
Що відомо про удар по "Василію Бикову"
У ЗСУ підтвердили, що вранці 14 вересня Сили оборони завдали удару по двох патрульних кораблях проєкту 22160 типу "Василій Биков".
Наші воїни атакували окупаційний флот Росії в південно-західній частині Чорного моря.
Повідомляється, що внаслідок удару в кораблів є певні пошкодження.
Тип озброєння, який був використаний для атаки по російських кораблях – не розкривається. Водночас український військовий портал Defence Express пише, що пошкодження цих двох кораблів створює для ворога помітні проблеми у всій системі оборони.
Аналітики пояснюють, що кораблі проєкту 22160 в складі ЧФ Росії (в строю налічується чотири) є важливою ланкою в системі оборони окупантів, адже залучались для виконання патрульних функцій, захисту від наших катерів-камікадзе, і частково – для виконання завдань ППО та прикриття виходу в море інших російських кораблів.
"Василію Бикову" не раз діставалося
Він брав участь в атаці на острів Зміїний 24 лютого 2022 року в перший же день вторгнення Росії в Україну – разом з російським ракетним крейсером "Москва". Утім, відправити "Бикова" за курсом "Москви" виявилося складніше.
- У березні 2022 року корабель нібито атакували ЗСУ з берегової реактивної системи залпового вогню біля берегів Одеси. Але згодом з'ясувалося, що це був інший корабель.
- У березні 2022-го наші розвідники назвали прізвища тих, хто завдавав ударів по Україні з кораблів. З "Василія Бикова" це був капітан третього рангу Віталій Коз'яков.
- У липні 2022-го "Бикова" помітили у Севастопольській бухті з обгорілим бортом, а у серпні 2022 року на кораблі було задимлення.
- 1 серпня 2023 року "Василія Бикова" та "Сергія Котова" атакували морськими дронами. Росіяни стверджували, що атаку відбито, а судна в строю, проте українські ЗМІ оприлюднили перехоплення розмови. З неї випливало, що на борту є поранені, які потребують евакуації. ВМС України заявили, що не причетні до атаки.
Що відомо про історію із судном "Сукра Окан"
13 серпня 2023 року була інформація, що "Василій Биков" нібито зупинив судно "Сукра Окан" під прапором Палау, яке рухалося в Ізмаїл.
Причина – нібито росіяни хотіли оглянути судно, чи не перевозить воно заборонені вантажі. Оскільки "Сукра" не зупинилася, по ній відкрили попереджувальний вогонь, а для "огляду вантажу" підняли гелікоптер Ка-29. Надалі судно продовжило рух до Ізмаїлу.
Згодом з'явилася інформація, що судно "Сукра Окан" не зупиняли. Воно не підкорилося вимогам росіян застопорити хід, а просто тимчасово змінило курс у напрямку берега, територіальних вод Туреччини.
Ніякого гелікоптера не було і попереджувальних пострілів теж. Були тільки погрози росіян у радіоефірі. На борту "Сукра Окан" перебував турецький екіпаж, який не підкорився, тож ніякого "успішного огляду" судна не було.
Особливості російського судна
Корабель заклали 2014 року у Татарстані, спустили на воду 2017-го, а 2018 року ввели в експлуатацію на Новоросійській військово-морській базі. "Василій Биков", названий на честь білоруського письменника, ввійшов до складу Чорноморського флоту.
Це перший корабель проєкту 22160. У рамках проєкту створювали корвети з ракетним озброєнням, які могли б патрулювати море. "Василій Биков" – головний патрульний корабель проєкту. Окрім нього є ще "Дмитро Рогачов", "Павло Державін" і "Сергій Котов".
Тут уперше застосували модульну концепцію озброєння: вона дозволяє "конструювати" зброю на судні, за потреби додаючи нову. Модулі дозволяють трансформувати корабель, щоб він краще відповідав новим цілям. А це значно дешевше, аніж будувати новий.
Модульні корвети мають фіксовану частину зброї, встановлену одразу під час будівництва, місця для додаткового озброєння та місця під знімні модулі "будь-якого призначення".
Кораблі проєкту 22160 озброєні:
- універсальною артилерійською установкою АК-176 МА з можливістю ураження морських, берегових та повітряних цілей;
- ракетними комплексами "Калібр";
- ПЗРК "Ігла-С";
- засобами радіоелектронної боротьби;
- ручними та дистанційно керованими гранатометами;
- броньованим десантно-штурмовим човном;
- авіаційною групою з гелікоптера Ка та БпЛА "Орлан" (для гелікоптера та дронів є ангари, льох для боєприпасів і запас палива).
Читайте також: Як Росія вже виправдовується за погрози атакувати кораблі у Чорному морі
Для чого так багато зброї
Згідно з офіційною версією, "Василій Биков" має різні функції, зокрема несе патрульну службу з охорони територіальних вод, патрулює 200-мильну виключну економічну зону у відкритих і закритих морях, припиняє контрабандну та піратську діяльність, надає допомогу постраждалим при морських катастрофах, проводить екологічний моніторинг довкілля у мирний час на переході морем.
Та це все у мирний час.
Під час війни "Василій Биков" моніторить військово-морські бази та водні райони з метою попередження про напад різних сил і засобів противника, може здійснювати операції у дальній морській та океанській зонах. Тобто, що б там не казали росіяни, а корабель створювали одразу з військовою метою.
Експерти зауважували, що корвети цього класу – "плавуча пускова для "Калібрів", але з купою додаткових функцій". Але серія себе не виправдала: після втрати "Москви" кораблям або слід триматися подалі від берега, або просити про супровід фрегатами. Якщо поставити зенітно-ракетний комплекс "ТОР" для захисту, він забере місце для гелікоптера.