Пряма трансляція на
Останні випуски

Нагороди, які не встигли отримати бійці УПА, вручили їхнім нащадкам

Золоті, срібні та бронзові хрести за бойові заслуги. Нагороди, які за життя не змогли отримати бійці УПА, у Львові вручили їхнім нащадкам.

Півстоліття тому такі відзнаки присвоювали за особливі подвиги у підпіллі, здебільшого посмертно. Але зазвичай, замість відзнак, родичам тоді давали лише посвідки про них. Хрести не було з чого виливати. Тому львівські історики вирішили відновити справедливість.

Читайте також: Героїня минувшини: як хоробра медсестра УПА рятувала життя, неодноразово ризикуючи власним

Ігореві Гомзяку вручили срібний хрест першого класу. Цю нагороду його дядьку – упівцю Василю Хащівському на прізвисько "Рубань" – командування присвоїло ще у 1950 році. Проте самої нагороди родина так і не отримала. Є лише документи, які засвідчують відзнаку. Племінник розповідає: його дядька, старшого булавного УПА, розшукували навіть за підозрою в замаху на самого Хрущова. Але той зумів вислизнути з рук радянських служб. У підпіллі навіть підробили факт його загибелі, аби заплутати гебістів. Точні обставини смерті Василя Хащівського "Рубаня" досі невідомі.

Василь Хащівський був в сотні Хріна, потім керівником боївки надрайонової, в службі безпеки ОУН, потім в 1949 році з сотенним Хріном він пішов на Захід. Власне за це він був нагороджений срібним хрестом УПА,
– розповів племінник Василя Хащівського "Рубаня" Ігор Гомзяк.

За час існування УПА підпільників, яких нагородили срібним хрестом, було всього 76. Проте на цей час вдалося ідентифікувати лише половину із них. А от дядька Віри Скробаки Дмитра Хадая нагородили бронзовим хрестом за заслуги. Нагороду присвоїли посмертно.

Все село було оточене кадебістами і військовими, щоб його піймати, бо він був дуже розумний і багато знав. Заховався у школі на горищі. Спочатку відстрілювався, поки мав патрони. А потім подивився, що в нього останній патрон, і сказав – полковники не здаються. І остання куля була його,
– поділилася племінниця Дмитра Хадая "Антона" Віра Скробака.

Ескіз нагород розробив відомий повстанський художник Ніл Хасевич ще у 1950 році.

"Золотий хрест другого класу, срібний хрест бойової заслуги першого та другого класу і бронзовий, їх надавали командирам та стрільцям, які відзначилися на полі бою або могли мати великі заслуги в командуванні та створенні УПА. Більшість давалися посмертно", – зауважив історик Посівнич.

Читайте також: Неймовірна історія життя: як 14-річна підпільниця УПА врятувала десятки життів

30 січня нагороди вручили п'ятьом родинам вояків. Хоча дослідники віднайшли уже понад 200 родин підпільників, яким передали нагороди. Загалом же координаційна рада з вшанування пам'яті нагороджених воїнів ОУН та УПА має намір виготовити та вручити понад півтори тисячі відзнак.

powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Коментарі