Кремль хоче офіційно надати зброю бойовикам на Донбасі: головне з новин 26 січня
США бачать ознаки того, що Росія нападе на Україну до середини лютого. У Кремлі офіційно заявили, що даватимуть зброю бойовикам на Донбасі. США передали Росії письмові відповіді на "гарантії безпеки. 8-годинне "Норманді" радників. Такими були головні новини 26 січня.
Найважливіші новини України та світу за сьогодні:
Зауважте Чехія погодила поставку Україні 4 тисяч артилерійських снарядів
США бачать ознаки того, що Росія нападе на Україну до середини лютого
Джерело: 24 канал
Заступниця держсекретаря США Венді Шерман під час онлайн-дискусії Yalta European Strategy заявила, що Вашингтон бачить ознаки того, що Москва застосує силу проти України до середини лютого. Водночас США пояснили, що Захід готовий реагувати на різні сценарії. Проте Шерман додала, що напад Росії на Україну зруйнує всі принципи міжнародної безпеки.
Це не можна залишити безкарним. Ми також розглядаємо сценарії гібридної атаки. Для Росії мають бути наслідки,
– сказала заступниця держсекретаря США.
Венді Шерман пояснила, що ніхто не знає, що у Володимира Путіна в голові. Натомість пригадала, що 4 лютого відбудеться церемонія відкриття Олімпійських Ігор у Пекіні, і президент Путін буде на ній присутній. Це може вплинути на ухвалення ним рішень.
До того ж міжнародні партнери підтримують суверенітет, територіальну цілісність України та готові вводити проти Росії нові посилені санкції.
Кремль офіційно планує надавати зброю бойовикам
Джерело: "РИА Новости"
Російський міністр закордонних справ Сергій Лавров заявив, що Росія планує офіційно надати зброю бойовикам з Донбасу. Москва це робить нібито тому, що Київ, мовляв, "не виконує" мінські домовленості.
Коли Україна надасть особливий статус Донбасу, всі питання відпадуть (щодо постачання зброї – 24 канал),
– сказав Лавров.
Варто згадати, що з початку війни на Донбасі Кремль постачає окупантам зброю, проте не визнає це офіційно.
До речі, після цього, 26 січня, пропутінська партія "Єдина Росія" заявила, що офіційно просить Кремль постачати зброю бойовикам на Донбасі.
8-годинне "Норманді" радників
Джерело: 24 канал
Радники лідерів України, Франції, Німеччини та Росії провели 26 січня зустріч у Парижі в нормандському форматі. Вони говорили про ситуацію на Донбасі.
Актуально Росія у ТКГ виправдовувалась за спроби узаконити бойовиків на Донбасі
Під час зустрічі погодили спільне комюніке – перше, яке вдалося узгодити з 2019 року.
Головним досягненням глава Офісу Президента Андрій Єрмак, який брав участь у переговорах, назвав домовленість про перемир'я на Донбасі.
Окрім того, радники планують зустрітися у такому ж форматі через 2 тижні.
Продовжуємо працювати щодо врегулювання ситуації на Донбасі, це нелегко, але ми готові до цього. Україна готова до переговорів та зустрічей 24/7,
– підкреслив Єрмак.
Також очільник ОП додав, що хоч сторони й говорили про ситуацію на Донбасі, він також сподівається на деескалацію ситуації біля кордонів України. Наостанок Єрмак пояснив, що зустріч тривала так довго, бо було дуже багато питань.
З російського боку пролунали сподівання, що за наступні 2 тижні "питання про статус Донбасу зрушить з мертвої точки". Водночас ініціативу, що прозвучала в Держдумі, про постачання зброї до так званих "ЛНР" і "ДНР" коментувати не стали.
США передали Росії письмові відповіді на "гарантії безпеки"
Джерело: МЗС Росії
Посол США в Росії Джон Салліван 26 січня привіз до Москви письмову відповідь Вашингтона на "гарантії безпеки". У російському МЗС пояснили, що оприлюднювати їх не планують. Таку ж позицію оприлюднив Ентоні Блінкен.
Дивіться також Росія має вивести свої війська з України, Грузії і Молдови, – генсек НАТО
Проте Державний секретар США заявив, що відповідь США включає:
- серйозний дипломатичний шлях, якщо Москва його обере;
- занепокоєння США та союзників і партнерів щодо дій Росії, які підривають безпеку;
- принципову та прагматичну оцінку занепокоєнь, які підняла Росія, та наші пропозиції у сферах, у яких сторони можуть знайти спільну мову.
Вони включають суверенітет України та її територіальну цілісність і право держав обирати їхні власні безпекові домовленості та союзи. Ми розглянули можливість взаємних заходів прозорості щодо розміщення позицій в Україні, а також заходи для збільшення довіри щодо військових навчань та маневрів у Європі,
– заявив Блінкен.
Держсекретар США пояснив, що відповіді США на пропозиції Росії щодо гарантій безпеки були узгоджені з союзниками та Україною.
Політик запевнив, що країна не відмовиться від принципу "відкритих дверей НАТО". Саме цього вимагав Кремль у "гарантіях безпеки". Попри це, Ентоні Блінкен пояснив, що США:
- йтимуть дипломатичним шляхом у питаннях вирішення конфлікту;
- координують з європейськими партнерами питання щодо запровадження санкції проти Росії;
- готові до будь-яких дій Росії.
Окрім того, Ентоні Блінкен запевнив, що американське посольство в Києві надалі продовжує працювати, натомість пропозиція влади американцям покинути Україну не значить 100-відсоткову впевненість в повномасштабному вторгненні Росії.
Тим часом У НАТО підтвердили, що не відмовляться від принципу "відкритих дверей"
Коротко про "гарантії безпеки" Кремля
- У грудні 2021 року в російському МЗС оприлюднили так звані "гарантії безпеки" до НАТО. У них Кремль вимагав, щоб Альянс припинив розширення у Східній Європі та гарантував, що не прийме Україну.
- Відразу президент США Джо Байден заявив, що ніхто не може диктувати Альянсу, кому ставати його членами. Згодом цю позицію підтвердили у НАТО.
- 10 січня щодо "гарантій безпеки" відбулись перемовини між США та Росією, 12 січня – між НАТО та Росією, 13 січня – між ОБСЄ та Кремлем. Після них у Росії знову почали бідкатись, що Штати не дали письмових відповідей на ці "гарантії" та зажадали їх.
- 26 січня посол США в Росії Джон Салліван привіз до Москви письмову відповідь Вашингтона на "гарантії безпеки".
Українці на 2 доби застрягли за кордоном через негоду у Стамбулі
Джерело: 24 канал
Українці застрягли за кордоном через сильний снігопад у Стамбулі 24 січня. Одні в аеропорту Стамбулі. Літак інших, що летів з Києва, приземлився в болгарському місті Бургас. 26 січня компанія-перевізник SkyUp пояснила, що люди прибудуть до місця призначення найближчим часом.
Сьогодні (мовиться про 26 січня – 24 канал) всі пасажири, які через негоду у Туреччині застрягли в аеропорту Стамбула та у Бургасі, прибудуть до пунктів призначення,
– повідомили в компанії.
Там також додали, що рейс:
- PQ491А Київ – Стамбул вже прибув у Стамбул із Бургаса;
- PQ492А Стамбул – Київ о 17.00 за стамбульським часом вилетів у Київ.
Попередньо відомо, що через снігопад аеропорт Стамбула скасував усі рейси, транспортний рух теж паралізувало. Пасажири не змогли доїхати навіть до готелів, адже негода замела всі траси. Людей нагодували. Як тільки дороги прочистили, їх доправили в готель.
Роботу аеропорту Стамбула заблокував снігопад / Фото з твітеру İGA Istanbul Airport
Натомість пасажирів, літак з якими не зміг приземлитись у Стамбулі та здійснив посадку в болгарському Бургасі, також нагодували. Тих, які мали документи для перетину болгарського кордону, доправили у готелі.
Коротко про затримку рейсів через негоду в Стамбулі
- 24 січня через сильний снігопад аеропорт Стамбулу закрили на виліт та на посадку рейсів.
- Сотні людей так і не змогли потрапити до місця призначення через колапс.
- Окрім того, інспектори дорожнього руху також перекрили основні дороги на значній частині центральної та південно-східної Туреччини та гірського регіону.