Зачистка в Алмати, десятки жертв, введення російських військ: хроніка подій у Казахстані 6 січня
У Казахстані уже четвертий день тривають масштабні протести. Зранку 6 січня у найбільшому місті країни Алмати почали "зачистку" від мітингувальників. Виникли перестрілки. Крім того, по всій країні не працюють банки.
Про все, що трапилося за сьогодні, читайте у матеріалі 24 каналу.
Зверніть увагу Сутички, сотні поранених і перші жертви: хроніка подій у Казахстані за 5 січня
Важливо! Інформація про події, які відбуваються в Казахстані, вказана за київським часом. Різниця становить 4 години.
17:51 – казахські силовики пригрозили озброєним мітингувальникам знищенням.
17:35 – президент Киргизстану Садир Жапаров закликав депутатів підтримати введення військ до Казахстану.
16:51 – в Алмати відбулися масштабні сутички з силовиками. Правоохоронці застосували вибухівку та автомати.
16:38 – у російському Міноборони опублікували відео з приземленням російських військових у Казахстані.
15:48 – Посол Казахстану в Україні Дархан Калетаєв заявив, що влада поверне контроль за найближчі 2 – 3 дні.
14:51 – у Киргизстані, який є членом ОДКБ, заявили, що їхні військові не виступатимуть проти мітингувальників, а виключно охоронятимуть об'єкти критичної інфорастуктури.
13:49 – у Міністерстві внутрішніх справ Казахстану заявили, що почали зачистку з використанням зброї.
13:35 – під час зіткнень на площі Республіки в Алмати загинули щонайменше 30 протестувальників. У незалежномуго координаційному штабі кажуть про стрілянину бойовими патронами у місті.
13:20 – Казахстан заборонив в'їзд іноземцям через надзвичайний стан.
13:02 – в Актау протестувальники заявили, що влада виконала їх вимоги. Хочуть завершувати протест, але частина демонстрантів – проти.
12:20 – у Казахстані скасували релігійні заходи та колективні молитви. Обмеження діятиме на час запровадженого раніше надзвичайного стану.
11:50 – В Алмати і Талдикоргані будівлі акиматів вигоріли майже дотла.
11:15 – не працюють аеропорти в містах Алмати, Актобе й Актау.
10:28 – в ОДКБ повідомили, що, крім російських військових, прибудуть ще й сили з Білорусі, Вірменії, Таджикистану, Киргизстану.
10:28 – відомо про 13 загиблих правоохоронців. 2 тіла знайшли обезголовленим.
10:05 – мерія Алмати продовжує горіти. Крім того, палають будівлі поруч. Там розташовані офіси телеканалів КТК, НТК, "МИР".
10:00 – уряд встановив держрегулювання цін на пальне, дизель та скраплений газ.
09:15 – В Організації Договору про колективну безпеку офіційно підтвердили, що відправлять в Казахстан свої миротворчі сили. Мовиться про російських військових.
08:30 – У Казахстан вилетіли два борти військово-транспортної авіації Росії: Ан-124 і Іл-76.
08:20 – Держдеп США засудив насильство у Казахстані. Закликали владу та протестувальників до стриманості.
07:15 – жителям Алмати розіслали повідомлення із закликами залишатися в безпечному місці через проведення антитерористичної операції.
06:51 – у Казахстані не працюють банки. У Нацбанку заявили, що всі фінансові організації тимчасово припинили роботу.
06:40 – представник департаменту поліції Алмати повідомив, що вночі протестувальники спробували захопити кілька адміністративних будинків у місті. Десятків учасників заворушень "ліквідували".
06:20 – на площі перед мерією в Алмати почалась інтенсивна перестрілка між військовими та озброєними демонстрантами.
04:41 – в Алмати почали так звану "зачистку" від мітингувальників. Військові із технікою та силовики взяли людей в кільце.
Після цього протест набув політичного характеру. Серед вимог мітингувальників з'явилися пункти про відставку уряду, боротьбу з корупцією, загальнонаціональні місцеві вибори та подолання впливу колишнього президента Нурсултана Назарбаєва на політику Казахстану.
Протести в Казахстані: головне
- У ніч на 5 січня президент Касим-Жокарт Токаєв відправив у відставку уряд. Згодом політик заявив про готовність розпустити парламент.
- Крім того, Токаєв звільнив Назарбаєва з посади голови Радбезу Казахстану та сам очолив його. При цьому президент заявив,що діятиме "максимально жорстко".
- Водночас в Казахстані відключили інтернет по всій країні, а Нур-Султан та Алмати залишилися ще й без телефонного зв'язку. Після цього в країні перестала працювати система безготівкової оплати та призупинилася трансляція низки каналів.
- Токаєв заявив про загиблих силовиків у протистояннях, однак конкретної цифри не вказав. Водночас за даними місцевих змі, в місті Актау загинув один мітингувальник, а інший отримав поранення у голову.
- Аеропорти в Алмати та Актау захопили протестувальники. Перед цим з летовищ вилітали чартери казахських високопосадовців та політиків. Серед них зять Нурсултана Назарбаєва.