У кінці січня Кабінет Міністрів України нарешті звільнив Романа Насірова з посади керівника Державної фіскальної служби. 7 грудня минулого року Шевченківський районний суд Києва почав розглядати кримінальне провадження щодо підозрюваного Насірова. І було 2 сценарії розвитку подій. Або прокурори Спеціалізованої антикорупційної прокуратури зачитають скорочену версію обвинувального акту, який нараховує 70 сторінок тексту, або повну – а це 774 сторінки. Суд дослухався до адвокатів Насірова і вирішив, що треба читати увесь текст.

Читайте також: Наскільки відрізняється український середній клас від європейського: яскраві приклади

Суд над Романом Насіровим
Суд над Романом Насіровим

Але подивимось на те, як проходять ці читання. На першому засіданні суд заслухав лише 29 сторінок тексту і оголосив перерву на півтора місяця до середини січня. Бо суди у нас завантажені великою кількістю справ. 19 січня суд зупинився на 57 сторінці тексту і призначив засідання на лютий. У лютому справи пішли трохи швидше. На сьогодні прокурори прочитали 138 сторінок тексту. Наступне засідання відбудеться 15 березня.

Отже, що ми маємо. За 3 місяці засідань – лише 138 сторінок. Це у середньому 45 аркушів на місяць. Прокурорам залишилось прочитати ще 636 сторінок. Якщо судові засідання і далі відбуватимуться раз на місяць по кілька годин, обвинувальний акт дочитають через 14 місяців. Рік і два місяця може піти лише на читання одного документу. Тобто лише у травні 2019 року, вже після президентських виборів, Шевченківський районний суд почне розглядати аргументи сторін.

В принципі, з такими темпами, іншим підозрюваним у корупції, як наприклад, меру Одеси – Геннадію Труханову – взагалі боятися нічого. Суди можуть розглядати справи роками. Крім Насірова, інші відомі фігуранти розслідувань НАБУ: Борислав Розенблат, Труханов, голова Державної аудиторської служби Лідія Гаврилова (яка розповідала, що золоті злитки є у кожного українця) не втратили своїх мандатів і посад – продовжують працювати.

Це допомагає зупинити корупцію в Україні? Ні. Напевно, високопосадовий корупціонер, приймаючи хабарі, або створюючи корупційну схему, думає: у найгіршому випадку, якщо нові антикорупційні органи знайдуть розкрадання, доведеться сходити в суд, можливо, провести одну ніч у слідчому ізоляторі. Після цього ж обов’язково хтось візьме на поруки, або заплатить грошову заставу. І все. Працюй собі далі. А до того часу, як суди винесуть вирок, вже і влада кілька разів зміниться.

Читайте також: Афера по-одеськи: поплічники Труханова вирішили, яку суму з вкраденого готові повернути в бюджет

Спочатку, коли затримували Насірова, ніхто не знав, що буде далі. І був якийсь страх. А зараз, мені здається, цього страху вже немає, бо усе прогнозовано. Та залишається надія, що ситуацію зможе якось змінити Антикорупційний суд. Просто іншого виходу немає. Спецпредставник США з питань України Курт Волкер в інтерв’ю "Європейській правді", відповідаючи на питання про Антикорупційни суд, сказав: "Самій Україні потрібне це законодавство, а не нам! Це потрібно вам, щоби перетворити Україну на успішну, процвітаючу країну!".

Спецпредставник США з питань України Курт Волкер
Спецпредставник США з питань України Курт Волкер

Мені здавалося, що після Всесвітнього економічного форуму у Давосі, зустрічей з керівництвом МВФ, представниками Держдепартаменту США, справи підуть швидше. Парламент ухвалить законодавство про Антикорупційний суд і у законопроекті врахують зауваження Венеціанської комісії. А вже головне затягування почнеться на етапі створення суду. Але мій прогноз був занадто оптимістичним.

Немає волі і бажання у влади створювати цей суд. І вже навіть тиск Заходу майже не діє. Парламент ще навіть не почав розглядати цей законопроект, а коли почне, закон навряд чи розглянуть дуже швидко. Знову лунатимуть заяви про український суверенітет і про те, що ми не маємо дослухатися до порад із Заходу. Тому я навіть не уявляю, яким чином Антикорупційний суд може бути сформованим до президентських виборів. Адже Президент і його оточення в останні місяці дуже чітко демонструють, що зробили свій політичний вибір на користь захисту корупції.

Читайте також: Несподіваний успіх Рабіновича: як партія телевізора опинилася у трійці лідерів

Коли найближчими тижнями представники Адміністрації Президента, члени парламенту з правлячої коаліції, розповідатимуть казки про політичну волю, яка з’явилась для створення суду, – не вірте. Немає цієї волі. Максимальне затягування усього процесу – це поки що єдиний сценарій, який розглядає влада. І тому такі люди, як Насіров, можуть спокійно 2 роки ходити на суди і просто слухати уроки читання від прокурорів.