Три роки тому, коли Саакашвілі був потрібен як прапор успішного досвіду реформ, Порошенко поспіхом дав йому український паспорт і призначив керівником Одеської обладміністрації. В президентському Указі про видачу Саакашвілі українського паспорту тоді йшлося, що це робиться з метою "значного державного інтересу для України".

"Михайло Саакашвілі – мій друг зі студентських років. Я пам’ятаю його як вольову та рішучу людину і маю підставу йому довіряти", – заявляв Порошенко в 2015-му році.

Читайте также: Миграционная служба не хочет показывать письмо Луценко, по которому у Саакашвили забрали гражданство

З тих пір, багато що змінилося. Кудись подівся державний інтерес щодо Саакашвілі. У нього почалися конфлікти з оточенням Порошенка, він пішов з посади керівника Одеської області, став їздити з антикорупційними форумами по країні і вести телепрограму, де нищівно критикував президента та його ставлеників. Друзі остаточно посварилися.

Саакашвілі став опальним політиком і потрапив в немилість до правителя. Що й закінчилося позбавленням його громадянства. І от саме це слово «опала», як і те, що громадянство жалується президентом наче шуба з царського плеча, а потім забирається, коли фаворит розчаровує, все це добре показує стиль керівництва державою Порошенком на завершенні його першого президентського терміну.

Читайте также: Саакашвили объяснил, почему незаконно у него отняли гражданство

Якщо ти друг – отримуй почесті від правителя. Якщо став особистим ворогом – отримуй кару і думай чим прогнівив володаря. Які там демократичні процедури, яка там колегіальність та законність прийняття рішення.

Петро Олексійович, як монарх, сам вирішує кому давати громадянство та посади, а в кого їх відбирати. Особливо показово це відбувається на тлі майже повної безкарності тих, хто за всіма законними підставами давно вже мав втратити українське громадянство, але через поблажливість президента досі має паспорт з тризубом.

Наприклад, мер Одеси Геннадій Труханов. В нього, як ми раніше з’ясували, виявився ще й паспорт Росії. Труханов зареєстрував цілу пачку офшорних компаній, через які контролює численні бізнеси в Одесі. При цьому, в усіх цих офшорах він виступає власником саме як російський громадянин. Вулиця Паркова, 5, місто Сергієв Посад, Московська область, Російська федерація. Це адреса реєстрації російського громадянина Труханова в цих офшорних документах.

Читайте также: О проекте Труханова и Порошенко

І хоча наявність паспорту іншої країни може бути причиною позбавлення українського громадянства, але чомусь немає претензій до Труханова ані в СБУ, ані в Міграційної служби, ані в самого президента. Чи не тому, що Труханов разом з Порошенком відкривали свої офшори в одній і тій самій панамській фірмі? І чи не тому, що не чути критики на адресу президента від одеського мера? Навпаки, труханівські депутати голосують синхронно з фракцією блоку Порошенка в Одеській міськраді, в тому числі по багатьох земельних та майнових питаннях.

Така ж ситуація з Вадимом Новинським – народним депутатом та одним зі спонсорів Опоблоку. Новинський в часи Януковича сумнівним чином отримав український паспорт, при цьому, є всі підстави підозрювати, що від російського паспорту він так і не відмовився. Але немає питань до Новинського ані в СБУ, ані в Міграційної служби, ані в президента.

І на наступний день, коли Саакашвілі позбавляють українського громадянства, фінансований Новинським Московський патріархат проводить в Києві багатотисячну хресну ходу під супроводом і захистом української поліції.

Читайте также: Луценко рассказал, что с делами против Новинского

Так само немає питань чи претензій ані в СБУ, ані в Міграційної служби ані в президента до Романа Насірова, очільника Державної фіскальної служби, який перебуває під слідством НАБУ. Як виявили детективи Антикорупційного бюро, Насіров має паспорт Великобританії, що підтвердила відповідь британського посольства. Але ані Новинський, ані Насіров ніколи не виступали проти Порошенка, ніколи не критикували і не сердили володаря, тому за що ж їх позбавляти громадянства? Невже якісь вимоги закону можуть бути вище за люб'язне ставлення правителя до своїх лояльних васалів? Отож, якщо вам не подобається президент і його політика, перевірте як там ваше громадянство. Тепер такі часи, вас і питати особливо не будуть.