Рішення гаранта Конституції про звільнення Божка для багатьох стало несподіванкою. В тому числі – для співробітників СЗР. Втім, забігаючи наперед відзначимо, що довго на чиновницькій лаві безробітних Божок не затримався: акурат після звільнення з поста глави СЗР спеціальним указом уряду він був призначений заступником глави МЗС.

Що таке Служба зовнішньої розвідки? Це державний орган, який здійснює розвідувальну діяльність у політичній, економічній, військово-технічній, науково-технічній, інформаційній та екологічній сферах. Серед завдань спецслужби – добування за кордоном інформації, її аналітична обробка та надання першим особам держави для прийняття зважених рішень.

Чому звільнили Божка?

Єгор Божок очолив Службу зовнішньої розвідки у вересні 2017-го, до цього близько двох років виконував обов'язки глави місії України при НАТО, а також працював в Департаменті контролю над озброєнням та військово-технічного співробітництва Центрального апарату МЗС.

Єгор Божок
Єгор Божок міняє спеціалізацію

У СЗР "оff record" кажуть, що у їх колишнього шефа були рівні і неконфліктні відносини з главою держави. Сам Петро Порошенко про екс-голову СЗР свого часу висловлювався так:

Я знаю Єгора Божка давно – як патріота, рішучу, талановиту людину, у якої є величезний досвід зарубіжної роботи.

Співробітники СЗР називають три ймовірні причини, які могли призвести до відставки їхнього керманича.

Перша – СЗР має найширші можливості, і Банкова нібито хоче використовувати їх у вузьких виборчих цілях. Божко, в свою чергу, займаючи посаду заступника міністра закордонних справ, матиме більш "розв'язані" руки.

Друга причина – ймовірний "злив" інформації про корупцію в "Укроборонпромі" саме співробітниками СЗР, що призвело до вимушеної відставки бізнес-партнера Порошенка, заступника секретаря РНБО Гладковського і, як кажуть експерти, серйозно вдарило по рейтинговим позиціям діючого президента.

І, нарешті, третя причина – Божко сам попросився у відставку, тому як за два роки так і не став "своїм" в розвідтоваристві. До речі, в нечисленних інтерв'ю він неодноразово підкреслював, що СЗР – це не його, кадрового дипломата, стихія: "Я нічого не приховую: я політична фігура, а не розвідник".

Шанс для "міцного оперативника" Семочка?

Хто стане наступником Божка, ще не відомо. Однак в СЗР не виключають, що поки не стихнуть виборчі пристрасті, керівника структури призначати не будуть – зараз робочу координацію забезпечує перший заступник голови Андрій Алєксєєнко. Цілком вірогідно, що згодом він може стати і головою СЗР. Але на посаду також претендує й інший перший заступник – скандальний Сергій Семочко.

Сергій Семочко
Непотопляємий Сергій Семочко

Скандал, нагадаємо, виник близько півроку тому після розслідування журналістів програми "Наші гроші з Денисом Бігусом". У розслідуванні говорилося, що в 2015-2017 роках сім'я Семочка, не маючи ніяких великих легальних доходів, придбала три особняка в одному з найдорожчих дачних поселень – селі Козин під Києвом – вартістю кілька мільйонів доларів. У розслідуванні також зазначалося, що Семочко міг отримувати гроші за так зване "кришування" кількох фармацевтичних компаній.

Крім цього, журналісти дізналися, що сім'я українського розвідника і контррозвідника Семочко числиться в базах даних платників податків Росії. Сам Семочко заявив, що він і його дружина є громадянами України, але в той же час визнав, що громадянство РФ мають дорослі діти його дружини від першого шлюбу, які з ними не проживають.

Однак у грудні в Департаменті контррозвідки СБУ підтвердили, що цивільна дружина Семочко і її донька мають російське громадянство. У зв'язку з цим слідство клопотало в суді про доступ до інформації про мобільні розмови Семочко і його родичів. Феміда клопотання задовольнила. Крапка в цій справі ще не поставлена...

Сам Єгор Божок розповів, що про скандал з Семочко дізнався зі ЗМІ. В одному з інтерв'ю Божок назвав Семочко "міцним оперативником", додавши при цьому, що, незважаючи на скандал, підстав усунути з посади скандального заступника у нього немає.

Під завісу 2018-го СБУ почала розслідування відносно Семочка у справі про держзраду, а НАБУ відкрило кримінальне провадження за фактом його незаконного збагачення. Семочко заперечує незаконне збагачення і звинувачує журналістів у маніпуляціях.

У СЗР зараз говорять, мовляв, навіть якщо функції в.о. керівника Служби будуть покладені на Семочка, він все одно краще Божка, який був "парашутистом".

Генерал-лейтенант чи генерал-полковник?

У МЗС же в свою чергу пораділи приходу Єгора Божка. Зокрема, міністр закордонних справ Павло Клімкін в своєму Twitter виставив фото зі своїм новоспеченим заступником і підписав його наступним чином:

Вітаю нового "старого" дипломата, новопризначеного заступника міністра закордонних справ Єгора Божка. Форма ще військова, але зміст дипломатичний.

У кулуарах говорять, що протекцію Божку склав нинішній заступник голови АП Костянтин Єлісєєв. Він одночасно з Божком працював у Брюсселі. І, за чутками, саме Єлісєєв "проштовхнув" Божка і в МЗС.

Єгор Божко володіє англійською, французькою, шведською та російською мовами. Має ряд відзнак МЗС, МО, МВС, СБУ України, а також дипломатичний ранг надзвичайного і повноважного посла другого класу. Так що називати його "парашутистом" на дипломатичній ниві не доводиться.

Тим часом у пресу просочилася інформація про те, що нібито в якості кандидатів на посаду глави СЗР на Банковій розглядаються Валерій Кондратюк і Василь Бурба. Обидва мають досвід служби в розвідці.

Валерій Кондратюк 1970 року народження – генерал-лейтенант, заступник голови Адміністрації президента з жовтня-2016. З березня-2014 до кінця липня-2015 обіймав посаду начальника департаменту контррозвідки Служби безпеки України (СБУ). До 15 жовтня 2016- го працював начальником Головного управління розвідки Міноброни.

Василь Бурба Народився в 1978 році, генерал-полковник ЗСУ, начальник Головного управління розвідки Міноборони з жовтня-2016. З травня-2014 Бурба координував роботу всіх оперативних груп контррозвідки СБУ в зоні АТО. За успішні дії "з припинення діяльності російських диверсантів" в зоні АТО був нагороджений відомчими нагородами СБУ, в тому числі – іменною зброєю.

Читайте факти і версії:
Скандал, війна і державна зрада: чому говорять про призначення у зовнішній розвідці