Євген Божок з керівника розвідки став заступником міністра
Указ президента про звільнення Єгора Божка з посади керівника Служби зовнішньої розвідки України датований 13 березня 2019 року.
Читайте також: У НАТО відповіли, чи може Україна вступити в Альянс
Порошенко призначив Божка на цю посаду 13 вересня 2017 року. Тоді ж він висловив впевненість, що новопризначеному керівнику вдасться значно підсилити ефективність роботи Служби та взаємодії з іншими відомствами оборонного блоку. Та Єгор Божок очолював зовнішню розвідку лише 18 місяців.
Що відомо про Єгора Божка?Народився у 1980 році, магістр міжнародних відносин та європейської політики. У 2002-2005 роках працював у МЗС в Департаменті контролю над озброєнням. З 2005 по 2009 працював у місії України в НАТО в Брюсселі. Далі перейшов знову до МЗС, а з 2015 – виконувач обов'язків керівника місії України при НАТО. З вересня 2017 – голова Служби зовнішньої розвідки України.
З офіційної декларації за 2016 рік можна дізнатися, що у Єгора Божка є квартира в Києві, дві земельні ділянки та два будинки в Черкаській області (у спільному володінні з матір'ю). Ще одну квартиру та офіс має його дружина. Також на ім'я Божка зареєстрований один автомобіль. З готівки Божок вказав 82 тисячі євро та 33 тисячі доларів. Декларація за 2017 рік – засекречена.
Звільнення Божка відбулося через три місяці після гучного скандалу із другою особою в Службі зовнішньої розвідки – Сергієм Семочком. Скандал виник після розслідування журналістів програми "Наші гроші з Денисом Бігусом".
До слова, саме Сергій Семочко буде виконувати обов'язки голови Служби зовнішньої розвідки України, поки президент не призначить нового керівника.
Кабінет міністрів вже призначив Єгора Божка заступником міністра закордонних справ України – з 14 березня 2019 року.
Євген Божок вважав Сергія Семочка "міцним оперативником"
Коротко про скандал навколо Сергія Семочка
Хто такий Семочко?
Він був керівником Головного управління контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері економічної безпеки СБУ з 2015 по 2017 роки. Пізніше – очільником Головного управління СБУ у Києві та області (у 2017-2018 роках). А з липня 2018 року – перший заступник голови Служби зовнішньої розвідки.
Що з'ясували журналісти Bihus.Info?
Згідно з інформацією журналістів програми "Наші гроші з Денисом Бігусом" Сергій Семочко у часи перебування на чолі економічної контррозвідки СБУ втручався у закупівлі ліків для діалізу. А втручання ці спричинили зупинку закупівель і нестачу препаратів, через що померло дві сотні людей.
Також журналістам вдалося вирахувати родину Семочка і виявити, що за 2016-2018 роки її члени скупили три маєтки в Козині загальною вартістю у вісім мільйонів доларів, чого не могли дозволити офіційні доходи членів родини.
А ще виявилося, що родина новоспеченого розвідника має російські паспорти і часто буває на території анексованого Криму.