Буквально пару тижнів тому у програмі "Центр розслідувань України" ми в деталях розпоповідали про зухвале агрорейдество в країні. Розклали по полицях схеми, організаторів, діючих осіб та кришувальників. І побачили вражаючу картину – за різними випадками рейдерських атак, в різних куточках країни стоять одній й ті самі люди. Це система, яка працює під надійним дахом.
Але ось напередодні оптимізмом зарядив наш чинний генеральний прокурор.
"Ще одна найболючіша тема – рейдерство. Особливо в агропромисловому комплексі. Цього року, я думаю, у нас значно покращилася ситуація, бо масових битв за урожай, масового викрадення урожаю, переписування фірм, викрадення техніки не було, хоч поодинокі випадки ще траплялися. За це хотів би подякувати головам райдержадміністрацій, які разом з прокурорами напружилися навколо цієї ситуації, навчившись гірких уроків минулого", – сказав Юрій Луценко.
Читайте также: Про того, хто залишається на плаву при будь-якій владі
Пане прокуре, ви упевнені в тому, що усе вищесказане вами відповідає дійсності? Бо чомусь у безпосередніх учасників подій, в самих аграріїв, геть інші дані.
2017 рік вони називають піковим і найнапруженішим у цьому плані. Офіційно Українська аграрна конфедерація підрахувала за рік понад 700 випадків незаконного захоплення агробізнесу! Такої патової ситуації не було за всі 26 років незалежності. Агарарії почали об'єднуватись, бо протистояти разом легше, аніж поодинці.
Пам'ятаєте історію про захоплення агропідприємства "Нива-2010" на Кіровоградщині? Зухвале та чітко сплановане. Це події червня 2010 року. Увагу громадськості та журналістів привернув той факт, що коли селяни повстали проти рекетирів, які прийшли відбирати підприємство разом із найнятими охоронцями, на допомогу загарбникам кинули ще й сили Національної гвардії.
А як пристрасті трохи згасли, почали розбиратися й були вражені: активну участь у протистоянні на боці рейдерів брали охоронці дніпропетровської фірми "Борисфен", яку пов’язували з народним депутатом Юрієм Березою. Ті ж самі охоронці були помічені й під час інших рейдерських атак, зокрема, так було і на Миколаївщині, у Братську, коли у власників віджали цілий маслопресовий завод. Схему в обох випадків застосували ідентичну.
Читайте также: Вигідна екологія: як і на чому наживаються чиновники Державної екологічної інспекції
Спочатку за допомогою підроблених підписів та печаток у реєстрах змінили власників підприємства, а вже наступного дня нові господарі із силовою підтримкою заходили на підприємства.
Фігурував в обох випадках один й той самий персонаж — такий собі пан Григорій Скаленко.
У випадку із "Нивою-2010", коли у ЗМІ був гучний розголос, реєстратора Руденка, який вносив неправомірні зміни до реєстрів, одразу відсторонили. По гарячих слідах 35% підприємства "Ниви" постраждалим власникам – родині фермерів Трибиненків – повернули. Цим особливо вихваляється антирейдерська комісія при Мін'юсті. Але ж, вибачте, це лише третина вкраденого! А як бути із рештою, а це цілих 65%.
Нагадаю, ці 65% начебто голова родини Трибиненків подарував офшорній фірмі (фіктивну дарчу оформив нотаріус Задніпряний). А офшорка, у свою чергу, передарувала дніпропетровській фірмі "Дніпромет". Спритні махінатори з Дніпра зараз у судовому порядку заблокували будь-які дії із цим майном, тож юридично мін'юстівська комісія нічого зробити не може.
Читайте также: Безкарність багатіїв та "мажорів" на дорогах: найгучніші ДТП, за які ніхто не відповів
Бережинські селяни зібрали з полів врожай, але оскільки дві третини фірми поки що за документами не їхня власність, так і з врожаєм. Він юридично їм не належить, на нього накладений арешт, тож поки ситуація вирішується, він просто може згнити. Патова, парадоксальна, але реальна ситуація.
На переконання аграріїв, чинне законодавство дозволяє оперативно знаходити агрорейдерів, доводити їх вину і досить суворо карати за вчинений злочин, однак чомусь в Україні цього не відбувається. Як приклад, у кримінальній справі по тій самій "Ниві-2010" вже відбулися чергові експертизи. І як нам повідомили Трибиненки, оригінальність печаток та підписів перевіряв спеціалізований орган – Інститут судових експертиз при Мін'юсті.
Висновок експертів такий: ймовірно, Микола Трибиненко таки підписував усі договори на дарування своєї частки невідомо кому. Ключове слово "ймовірно"! Так пацієн живий чи пацієнт мертвий? Як це допоможе встановити істину?
Читайте также: Корупція у Міноборони на мільйони гривень: як все відбувалося
І ще, контрольне питання стосовно боротьби із рейдерством. Згаданий нами нотаріус Задніпряний, який був задіяний ще у кількох десятках рейдерських історіях, у списках на позбавлення ліцензії не значився. Ми не знайшли цього прізвища там ані пару тижнів тому, ані напередодні ефіру. Він взагалі зник із сайту Мін'юсту.
Усе це відбувається на тлі бравих спічей міністра Петренка про те, як у Мін'юсті успішно борються із рейдерами. Пане міністре, ви на боці світла чи темряви?
Тож ми були б і раді констатувати, що пан генеральний прокурор Луценко правий у власній оцінці ситуації, але погодитись із його висловлюваннями, на жаль, не можемо. Поле у цій сфері і для трударів з Мін'юсту, і з прокуратури – неоране!