Ситуація на фронті вкрай складна, але далеко не катастрофічна, – секретар РНБО

20 травня 2024, 16:35
Читать новость на русском

Джерело:

РНБО

Секретар РНБО Олександр Литвиненко назвав ситуацію на фронті дуже складною, але контрольованою. ЗСУ продовжують вести важкі та виснажливі бої, зокрема, у Донецькій і Запорізьких областях.

Олександр Литвиненко також зауважив, що Україна з огляду на ситуацію у війні сподівається отримати запрошення до вступу в НАТО уже цього року. Про це він повідомив у понеділок, 20 травня, у зверненні до учасників Форуму "НАТО 2024 і Арктична Європа".

Дивіться також Залишилася тільки політика, – Зеленський про вступ України в НАТО та ЄС

Путін намагається створити "сіру зону" в Україні

За словами Литвиненка, попри складну, втім контрольовану ситуацію на фронті, набагато гіршим є те, що Росія продовжує атакувати критичну інфраструктуру. Значних ушкоджень зазнають об'єкти, які забезпечують великі індустріальні міста на сході та півдні України.

Він також нагадав про те, що Путін намагається реалізувати свою погрозу щодо створення "сірої зони" та продовжує вбивати військових, дітей, жінок та літніх людей. 

У війні проти України росіяни використовують апробовану у Сирії "стратегію провокування міграційної кризи". Щоб це зупинити, українська армія потребує сучасної зброї у великій кількості. 

Йдеться вже не тільки про Україну, йдеться про майбутнє Європи. Якщо сьогодні ви не знайдете зброю для України, завтра будете шукати її для себе. І що, думаю, важливіше для вас, то вмирати будуть ваші солдати. Як наразі вмирають кращі сини і доньки України,
– звернувся Литвиненко на форумі.

Він також зауважив, що Росія планує не лише захопити найбільшу державу Європи, а й змінити весь світовий порядок. "Місце права має посісти сила, місце прав людини – свавілля, демократію має замістити авторитаризм. А головне замість свободи повинно прийти рабство", – акцентував він увагу на цілях путінських стратегій у війні проти України.

Україна потребує стійкого миру на десятиліття

За словами секретаря РНБО, українська влада чітко усвідомлює, що російсько-українська війна закінчиться переговорами. Тому державою активно просувається формула миру президента Зеленського. Литвиненко впевнений, що позиція української влади буде підтримана на Саміті миру у Швейцарії, що пройде у червні 2024 року.

"Але ми потребуємо не перемир’я на 2 роки, а стійкого миру на десятиліття, який би уможливив розвиток України. І це питання безпекових гарантій", – наголосив Литвиненко.

Він зауважив, що ті безпекові угоди, що реалізовують минулорічну заяву G7 – це важливий крок. Але наразі Україна потребує саме гарантій. Єдині справжні гарантії наразі – це членство у НАТО.

Саме тому ми сподіваємось отримати запрошення до Альянсу вже на цьогорічному Вашингтонському саміті НАТО,
– каже представник РНБО.

Він вважає, що це "охолодить багато гарячих голів" у Росії та сприятиме деескалації. "Досвід Бухарестського саміту 2008 року чітко довів – у відносинах з Путіним чітка визначеність стабілізує ситуацію, а її відсутність – провокує Росію на агресивні кроки", – підсумував Олександр Литвиненко.

Україна та НАТО: останні новини

  • Президент Польщі Анджей Дуда ще у січні 2024 року закликав до "запустити" процес вступу України в НАТО. За його словами, Україна має прагнути до повноправного членства в НАТО.
  • Разом з тим країни НАТО розглядають різні варіанти вступу України в Альянс. Один із них – прийняття без окупованих територій.
  • Генсек НАТО Єнс Столтенберг пояснює, чому Україну досі не прийняли тим, що для цього потрібна згода усіх 32 союзників, якої поки немає. 
  • Також останнім часом серед західних лідерів точаться дискусії стосовно залучення військ НАТО до війни в Україні. Так, прем'єр-міністерка Естонії Кая Каллас закликала відправити війська НАТО до України для навчань. Окрім Естонії, про готовність залучити свої війська до допомоги Україні заявили у Литві та Чехії. Категорично проти цього – Словаччина.
  • Окрім цього, нещодавно член комітету Бундестагу з питань оборони Джо Вайнгартен заявив про можливість збивати над Україною російські повітряні цілі. Втім, для цього потрібно очікувати змін у доктрині НАТО.