Січень 2017 року. На Лук'янівському кладовищі в Києві перезахоронюють поета Олександра Олеся та його дружини Віри Кандиби. До цього подружжя спочивало на Ольшанському кладовищі у Празі. За їхньою могилою доглядав шанувальник поета Володимир Михайлишин. Утім після його смерті син мецената вирішив поховати там батька. Останки українців просто ексгумували.

Читайте також: Нагороди, які не встигли отримати бійці УПА, вручили їхнім нащадкам

Після примусового перепоховання Олександра Олеся про необхідність створення національного пантеону в Україні заговорили на всіх рівнях. За дорученням прем'єр-міністра Володимира Гройсмана навіть створили міжвідомчу комісію, але далі розмов справа не пішла.

Справа зі спорудженням українського національного пантеону, вона не рухається з мертвої точки. Очевидно, для втілення такого масштабного проекту, потрібна воля перших осіб держави. Насамперед, Президента, голови парламенту, прем'єр-міністра України. На жаль, до тепер не відбулось жодного засідання оргкомітету зі створення національного пантеону,
– розповів начальник відділу Інституту національної пам'яті Павло Подобєд.

Національний пантеон пропонують створити на місці Арки дружби народів. Він має стати останнім прихистком для видатних українців, які зараз поховані за кордоном, а таких могил – 250 тисяч. Іван Мазепа спочиває в Румунії, Павло Скоропадський – у Німеччині, Симон Петлюра та Нестор Махно – у Франції. Повернути їх на Батьківщину непросто.

Читайте також: Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту: історичні факти трагедії

Упродовж багатьох років за могилами українців за кордоном доглядали представники діаспори, але з 1991 року, кажуть історики, це має робити Україна. Остання кошти на утримання могил спрямовує, але їх не вистачає.

Ми тут можемо говорити навіть не про десятки тисяч євро, як це було б необхідно, а про якісь тисячі. Для того, щоб можна було співставити, наскільки це великі кошти, варто сказати, що утримання однієї могили на середньостатистичному цвинтарі в Німеччині або Чехії на 10 років обходиться в 400 – 500 євро,
– зазначив Павло Подобєд.

Лише на Ольшанському цвинтарі у Празі через відсутність фінансування в аварійному стані близько 40 поховань відомих українців. Нині головне зберегти могили земляків за кордоном, адже коли в Україні побудують пантеон – не відомо.