Томос для України: коментар представників Вселенського патріархату
У Вселенському патріархаті зазначили, Українська церква уже упродовж 27 років є готовою до об'єднання, однак прогнозувати, що це станеться найближчим часом, – важко. Водночас священнослужителі запевнили, що Вселенський патріархат має право ухвалювати рішення щодо надання Україні Томосу, однак воно буде ухвалено, коли настане час.
Напередодні, зокрема, заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб Георгій Тука та член "Радикальної партії" Ігор Мосійчук переконували, що Україна вже отримала Томос.
Читайте також: Що таке Томос в релігії та який він має виглядає
Натомість згодом речник УПЦ КП Євстратій Зоря спростував ці слова.
"Лише 9 жовтня екзархи Вселенського Патріарха відбули з Києва до Стамбулу. 10 жовтня вони звітуватимуть, лише після цього є можливим обговорення питання Томосу. Тому повідомлення, ніби "Томос вже є" – не відповідають дійсності та є інформаційно шкідливими, бо після хвилі "перемоги" піде хвиля "зради", коли виявиться, що питання Синод ще не обговорив", – пояснив священнослужитель.
З’явився коментар щодо цього питання і від члена священного Синоду Вселенського патріархату митрополита Австрії та екзарха Угорщини Арсеніоса. За його словами, рішення про автокефалію Української православної церкви буде ухвалено, "коли настане час", передає "Радіо Свобода".
Ми говорили про Томос. Рішення буде ухвалено, коли настане час, але Вселенський патріархат має право ухвалювати таке рішення,
– зауважив він.
Що взаємин із Російської православної церквою, яка виступає проти надання автокефалії Українській церкві, то член Синоду зазначив, що вони "не хочуть створювати нових проблем, але з Божою допомогою будуть діяти так, щоб усе було мирно, як Він і бажає".
Водночас один із екзархів архієпископ Даниїл Памфілійський зі США відреагував на питання про те, чи є готовою українська церква до об’єднання.
"Думаю, що церкви в Україні є готовими до об’єднання, готовими вже протягом 27 років, якщо не кількох століть. Коли це може статися – важко сказати. Це все, що я можу сказати на цю хвилину", – додав він.
Нагадаємо, 19 квітня Верховна Рада схвалила постанову про звернення президента Петра Порошенка до Вселенського патріарха Варфоломія щодо надання автокефалії Українській православній церкві. Згодом Вселенський Патріархат розпочав всі відповідні процедури.
На початку вересня Вселенський патріархат у межах підготовки до надання автокефалії Православній церкві в Україні призначив своїх екзархів (повірених) у Києві. У РПЦ це панічно розкритикували, назвавши "вторгненням на канонічну територію Московського патріархату". Крім того, 14 вересня з цієї ж причини синод РПЦ вирішив припинити участь у роботі структур під головуванням Константинопольського патріархату.
Пізніше стало відомо, що Предстоятель Української православної церкви московського патріархату Онуфрій відмовився від зустрічі у Києві з екзархами Константинопольської церкви. Також в УПЦ МП виступили з вимогою, аби константинопольські повірені покинули "канонічну територію" їхньої церкви.
Як створюватимуть Єдину помісну церкву в Україні? 9 жовтня у Стамбулі розпочалося триденне засідання Синоду Вселенського патріархату. 10 жовтня на цих зборах церковники слухатимуть звіт посланців патріарха Варфоломія (екзархів), які майже місяць провели в Україні. Екзархи їздили по українських церквах, розмовляли зі священиками. Саме за результатами їхнього звіту Україні ймовірно й нададуть дозвіл на створення Єдиної Помісної Церкви. Після надання Україні Томосу у Києві проведуть об'єднавчий Собор, на якому оголосять про створення нової автокефальної Православної церкви та оберуть її предстоятеля. На думку релігійних експертів, цей Собор може відбутися вже до кінця 2018 року. Православна автокефальна церква та УПЦ Київського патріархату мають самоліквідуватися та долучитися до новоствореного релігійного об'єднання.
-
10 жовт 2018Томос про автокефалію: що це означає для українців