Архів
Курси валют
Погода
   youtube @24
   Loading...
   google @24
   RSS СТРІЧКА
   Загальний RSS

   Топ новини

   Відео новини

   Пряма трансляція на
   Останні випуски

   У Львові та Франківську найбільше законних новобудов: дослідження

   -
   Юрій Брикайло

   В Україні вперше офіційно порахували кількість збудованих багатоповерхівок площею від 1000 квадратних метрів та проаналізували стан будівництва в регіонах.

   Вперше за роки незалежності з’явилася повна офіційна і, що важливо, доступна для всіх інформація про загальний стан будівництва в Україні. Експерт із містобудівного права, адвокат Юрій Брикайло наголошує: формально такі дані на сайті ДАБІ були відкритими й раніше, проте лише формально. Адже були зібрані не в повному обсязі, із частковим доступом, нерідко навіть не читабельні. Нині ж ситуація докорінно змінилася. Працювати, звичайно, ще є над чим. Проте це вже серйозні зрушення у плані відкритості та доступності інформації.

   Довідка

   Наприкінці 2019 року на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних нарешті опублікували дані Єдиного реєстру документів. Вони надають право на виконання підготовчих та будівельних робіт засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів (розпорядником якого і є ДАБІ України Реєстр ДАБІ). Отож, Реєстр дозвільних документів ДАБІ став суттєво відкритішим (OpenData). А разом із ним інформація про кадастрові номери земельних ділянок та адреси об’єктів.

   На основі відкритих даних з Реєстру ДАБІ, а також із власних архівів Юрій Брикайло зібрав статистичні та аналітичні дані і створив систему, яка дасть змогу всім охочим автоматично формувати статистику за певними критеріями. Чим вразили результати досліджень – далі.

   ІРПІНЬ, ЯКИЙ МЕНШИЙ ЗА ЛЬВІВ, ЗА КІЛЬКІСТЮ НОВОБУДІВ НЕ ВІДСТАЄ ВІД ВЕЛИКИХ МІСТ

   – Аналізуючи інформацію про масштаби будівництва в Україні, що насамперед здивувало й було для Вас неочікуваним?

   – Я давно цікавлюся цим питанням. Однак через відсутність повної і, що важливо, офіційної інформації зробити це було практично нереально. Наразі вже дослідив ситуацію з багатоквартирними будинками (код за класифікатором ДК 018-2000 — 1122.1 та 1122.2) площею від 1000 квадратних метрів. Часовий проміжок – від 2015-го до 2019 року. За цей час в Україні введено в експлуатацію 3971 багатоквартирний житловий будинок загальною площею практично 54 944 473 квадратні метри! Це як кілька областей України разом. Побачити Київ, Одесу, Харків, Дніпро в п’ятірці лідерів за кількістю збудованого житла для мене було очікувано. А ось наприклад, Львів, Франківськ, Тернопіль чи Хмельницький дуже здивували. Ці відносно невеликі міста за минулі чотири роки стабільно були у п’ятірці, де найбільше будують.

   Приємно, що Західна Україна так розбудовується. У будь-якому разі це показник економічного розвиткуІ краще за показники Кіровоградської і Миколаївської областей, де будівництва взагалі немає.

   – Чи зіставляли в дослідженнях розміри будівництва з площею міста?

   – Це наступний етап роботи. Площу вкрай важливо враховувати, щоб мати цілісну картину. Бо, наприклад, Ірпінь за площею в рази менший за Львів, а будують там майже на рівні, трохи менше. Цікаво, що, наприклад, у Львові земля і нерухомість завжди була дорогими, але це не завадило забудовникам. Можливо, справа тому, що Львів близько до кордонів з ЄС.

   – Це більше пов’язано із війною, а отже, масовим переселенням людей, чи є інша причина будівельного буму в Західній частині України?

   – Думаю, будівельний бум в західному регіоні більше сформували не переселенці, а власне заробітчани. Загалом не варто вважати, що саме війна породила попит на будівництва. Будівельні буми в Україні були й раніше. Просто дані про це були більш закритими. Нині все стає значно прозоріше.

   У ЛЬВОВІ ТА ФРАНКІВСЬКУ – НАЙКРАЩІ МІСТОБУДІВНІ КАДАСТРИ, А ЗНАЧИТЬ, ПОСАДОВЦІ ПРАЦЮЮТЬ ПРОЗОРО

   – Детальніше про кадастрові номери, які віднедавна стали відкритішими та про містобудівні кадастри і їхнє значення?

   – Так, вперше в реєстрі дозвільних документів ДАБІ є інформація про кадастрові номери земельних ділянок та адреси об’єктів. Якщо коротко, то все це свідчить про прозорість роботи. Дозволяє уникати грубих порушень земельного і містобудівного законодавства.

   У цьому контексті цікава Західна Україна. У таких містах, як Львів, Франківськ, Тернопіль якість містобудівної документації, зокрема містобудівні кадастри, суттєво вища за якість аналогічної, наприклад, у Києві. Так, там є свої нюанси і з тією ж поверховістю. Але шанси збудувати чи придбати незаконне житло там значно нижчі, практично відсутні.

   Містобудівні кадастри – це важлива складова містобудівних документів, а їхня відкритість – показник прозорості роботи посадовців. Хоча більшість міських рад не хоче відкривати містобудівні дані, бо там реально цінна інформація. З допомогою кадастрової карти легко перевірити законність будівництва в місті та не стати жертвою шахрайства під час купівлі житла.

   Наприклад, у Києві повна невідповідність всього і всьому. Що не будівництво, то порушення, а кожне друге – фактично незаконне. Така ситуація одночасно невигідна ні забудовникам, ні активістам, ні споживачам.

   Довідка
   Запровадження кадастру передбачає створення динамічної бази даних про сьогоднішню забудову з конкретизацією прив’язки об’єктів до певної території чи земельної ділянки. Кадастр буде базуватися на картографічній основі у системі координат УСК-2000. Також він матиме наповнення з інших кадастрів для визначення охоронних зон, меж земельних ділянок та координат об’єктів та міститиме базу нормативних показників забудови.

   Містобудівний кадастр має:
   – давати відповідь на питання щодо розміщення об'єкту будівництва у планувальній системі адміністративної одиниці;
   – визначати гранично допустимі умови і обмеження для кожної окремої земельної ділянки з урахуванням державних будівельних норм, стандартів і правил.

   У КИЄВІ ЦІЛІ ЖИТЛОВІ КВАРТАЛИ НЕ МАЮТЬ ЦЕНТРАЛІЗОВАНОЇ КАНАЛІЗАЦІЇ

   – І про найбільш болісне – законність та якість новобудов. Основний висновок вашого дослідження, який ви зробили насамперед для себе?

   – Я би сказав десь так: "Не так страшна кількість новобудов, як їхня незаконність. Якщо всі збудовані будинки в Україні перевірити на предмет законності, то нарахуємо лише близько 10% безпечного для проживання житла. Навіть коли будинок ввели в експлуатацію, це ще нічого не означає. До нього можуть бути не підведені жодні комунікації. Живи собі без світла чи каналізації.

   І у Київській області так живуть цілі квартали. Там немає централізованої каналізації, лише вигрібна яма, з якої щодня викачують нечистоти. Це дикість. З власного досвіду скажу, документами цікавляться всі, але коли забудовник пропонує вигідну ціну, наш покупець, на жаль, обирає ціну, свідомо ідучи на ризик.

   Розмовляла Вікторія Доскоч

   powered by lun.ua

   Вибір редакції

   Пропозиції партнерів
   Коментарі
   Залиште відгук