Вибори президента України: які порушення і фальсифікації зафіксували у день голосування

1 квітня 2019, 17:33
Читать новость на русском

В Україні відбувся перший тур президентських виборів, у деяких регіонах зафіксована низка порушень. Так, відомо, що від ранку 31 березня поліція зареєструвала 2605 заяв про порушення виборчого законодавства.

Фальсифікації у день виборів фіксували у різних регіонах. У першій половині дня найбільше їх було у Донецькій області, місті Києві, Дніпропетровській, Одеській і Харківській областях.

Читайте також: Екзит-пол на виборах президента України-2019: відомі результати голосування

Які види порушень зафіксували?

Незаконна агітація – 140;

Підкуп виборців – 54;

Пошкодження бюлетеня – 38;

Фотографування бюлетенів – 149;

Повідомлення про замінування – 18;

Спроба винесення бюлетеня з дільниці – 13

За фактами порушень поліція відкрила 61 кримінальне провадження. Найбільше за такими статтями: "Фальсифікація виборчих документів" – 31, "Порушення таємниці голосування" – 12, "Перешкоджання здійсненню виборчого права" – 6, "Терористичний акт" – 4, "Завідомо неправдиве повідомлення про замінування" – 4. Окрім того, відомо про порушення кримінальних проваджень за статтями "Умисне легке тілесне ушкодження", "Хуліганство", "Підкуп виборця".

Також відомо, що за фактами порушень на виборах поліція склала 33 адміністративні протоколи. Зокрема, деякі із них за розпивання алкоголю або перебування в нетверезому стані на робочому місці.

Найбільше порушень зафіксували у Дніпропетровській – 344 і Донецькій – 258 областях. Також серед лідерів-порушників – українська столиця. У Києві зареєстрували 311 порушень виборчого законодавства.


Скільки кримінальних проваджень і адміністративних протоколів відкрито

Також у день виборів часто траплялися випадки, коли дільниці у деяких регіонах відкривали завчасно.

Окрім того, в Україні тривалий час не працювала одна виборча дільниця. Вона була розташована у місті Ізмаїлі, що в Одеській області. Станом на 10 ранку закритими також були 3 виборчі дільниці в Україні.

В Ізмаїлі на двох дільницях виникли проблеми із печатками. Ще одна "проблемна" дільниця була розташована на Київщині, проте вона вже працює.

В Ізмаїлі дільниця, де були проблеми із печаткою, відновила свою роботу о 13:00.

Читайте також: Порушення на виборах 2019: Олег Ляшко показав на камери бюлетень зі своєю позначкою

А ось у Полтаві 262 дільницю не обладнали пандусами. Через це люди із інвалідністю не могли без сторонньої допомоги потрапити ні на територію школи, де розташована дільниця, ні в саме приміщення.


Люди із інвалідністю самотужки не можуть потрапити на одну із дільниць у Полтаві

Також спостерігачі фіксувалиь безліч схожих незначних порушень у низці регіонів. Зокрема, на багатьох дільницях інформаційні бюлетні розміщені не в алфавітному порядку.

Читайте також: На Чернігівщині невідомий спробував підпалити виборчу дільницю

У Миколаєві жінка викрала оригінал протоколу підрахунку голосів і втекла. Документ вона вирвала просто з рук голови однієї з дільничних комісій. Встановити особу і знайти зловмисницю поліції не вдалося. Через інцидент на цій дільниці комісія змушена перераховувати голоси.

Крім того, у селі Роза Запорізької області зафіксували підвезення виборців на виборчу дільницю. За словами водія транспорту, послугу організував керівник Бердянської міської організації "Опозиційного блоку", депутат Бердянської міської ради Сергій Путря, повідомляють у Громадській мережі ОПОРА. Водій розповів, що у такий спосіб "надавав допомогу людям, яким складно було дістатися пішки до дільниць". В автобусі перебували близько 68 пасажирів. У салоні транспорту агітаційних матеріалів не помітили, проте роз’яснення водія щодо ситуації зафіксували правоохоронці.

Резонасний випадок порушення на виборах трапився на Закарпатті. У селі Пузняківці, що під Мукачевим, майже ціле село отримувало бюлетені без паспортів. Пояснили це тим, що "знають усіх мешканців села в обличчя".

Що ж до агітації, то у день проведення першого туру виборів виділяли такі часті порушення: спостерігачі від кандидатів у президенти приходили із недозволеною символікою на дільниці.


Спостерігач-порушник від одного із кандидатів у Гостомелі

Порушення із бюлетенями

Серед найпоширеніших випадків – фото та спроби виносу бюлетенів із дільниці. До речі, з особливою активністю робили світлини власних бюлетенів члени "Радикальної партії". Навіть її лідер та кандидат у президенти зумів виділитися: після голосування він показав розгорнутий бюлетень журналістам .

Громадська мережа "Опора" повідомляє про багато випадків фотографування бюлетенів у Києві. Один із виборців пояснив свої дії правоохоронцям так: "Знімав на пам’ять".

Читайте також: Під ЦВК збирають проплачений мітинг

А на одній з виборчих дільниць Одеси жінка не кинула бюлетень у скриньку, а коли її зупинили члени комісії – порвала, зазначивши, що їй немає за кого голосувати.

Інциденти після закриття виборчих дільниць

У ніч після першого туру президентських виборів в Україні на декількох виборчих дільницях було неспокійно. Так, на Полтавщині група невідомих напала на поліцейського, який охороняв ДВК. Інцидент трапився у місті Лубни. Невідомі нанесли правоохоронцю тілесні ушкодження. У постраждалого – закрита черепно-мозкова травма, струс і садна тім’яної ділянки. Наразі він перебуває у лікарні.

На Київщині на дільницю вночі незаконно проник чоловік, він двічі вдарив ножем члена виборчої комісії, товариша його жінки. Наразі постраждалий – теж у лікарні.

А ось на Закарпатті автомобіль, який перевозив бюлетені, потрапив у ДТП. Травми отримала голова виборчої комісії, вона – у лікарні. Бюлетені до ОВК доправляли на іншій автівці, у супроводі поліції.

Чого не можна робити під час голосування?

Зокрема, під час голосування на президентських виборах у 2019 році забороняється звітувати про своє волевиявлення.

Чого не можна робити виборцям відповідно до таємниці голосування:

• Виборець не має права фотографувати виборчий бюлетень, демонструвати цей бюлетень чи робити селфі у кабінках. Так порушується таємниця виборів, що заборонено законом. Інакше буде кримінальне або адміністративне покарання.

• Людина, яка бере гроші за свій голос, незалежно від її життєвих обставин, бере участь у злочинному процесі – підкупі виборців.

• Керівники органів державної влади та місцевого самоврядування також обмежені у праві здійснювати агітацію за чи проти якогось кандидата, це обмеження стосується й правоохоронців.

Що загрожує порушникам?

За порушення передвиборчого законодавства передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність. Приміром, за статтею "Підкуп виборців" можна отримати чотири роки ув'язнення. А якщо береш участь у каруселі – фотографуєш бюлетень і продаєш свій голос – до двох років. Або штраф до 5100 гривень чи виправні роботи.

Зазначимо, що за 2,5 місяці передвиборчої кампанії до поліції із заявами про порушення зверталися понад 2 тисячі разів. За даними МВС, складено більш ніж півтисячі адмінпротоколів і відкрито майже півтори сотні кримінальних проваджень.

Дивіться відео про маніпуляції на виборах по регіонах:


Що "світить" за порушення на виборах

Пам'ятка виборця: що не можна робити на виборах