Не звільнені, просто працюють неформально

У Національному банку України вважають, що внаслідок підвищення мінімалки в 2017 році до 3200 гривень офіційно безробітними стануть близько 630 тисяч людей. Голова НБУ Валерія Гонтарева наголосила: така оцінка стосується показника офіційної зайнятості, а не "звільнень". При цьому зниження офіційної зайнятості буде непропорційним – більшою мірою відбудеться за рахунок малого та середнього бізнесу та ФОПів. Причина проста та зрозуміла – майже дворазове збільшення податкового тиску на підприємства, які перебувають "на єдиному податку".

В оприлюдненому інфляційному звіті НБУ за січень також представлено картину формальної зайнятості. Зокрема, серед 12,1 мільйона формально зайнятих у 2015 році фізичні особи-підприємці та наймані працівники на ФОП становили майже 19% (близько 2,3 мільйона осіб). За оцінками фахівців НБУ, зниження формальної зайнятості передусім відбуватиметься за рахунок закриття "сплячих" ФОП (за даними з відкритих джерел, близько 160 тисяч уже закрились станом на середину січня 2017 року).

Водночас, таке зниження частково компенсується збільшенням неформальної зайнятості. Крім того, кажуть в НБУ, збільшення середнього рівня оплати праці в економіці може стимулювати повернення на ринок праці частини українців, які почнуть пошуки роботи – як наслідок, рівень безробіття може додатково збільшитися.

Роботодавці будуть змушені підвищити зарплату

Підвищення мінімальної заробітної плати стосуватиметься близько 3,5 мільйона працюючих, для чого роботодавцям доведеться додатково знайти приблизно 2,5 мільярда гривень на місяць для покриття різниці та доплат працівникам до мінімальної заробітної плати, пояснює в коментарі сайту "24" експерт Інституту суспільно-економічних досліджень Маріанна Онуфрик. Це призведе до додаткового збільшення вартості робочої сили в розмірі 28 мільярдів гривень на рік (з урахуванням Єдиного соціального внеску, який зобов’язані перерахувати роботодавці, ця сума становитиме близько 34 мільярди).


2,5 мільярда гривень на місяць – ціна підвищення "мінімалки" для роботодавців

При цьому ця сума не включає додаткові потреби на оплату працівників, які на сьогодні отримують більше 3500 гривень на місяць, наголошує Онуфрик. Очевидно, що намагаючись уникнути "зрівнялівки" в оплаті праці між працівниками різного рівня кваліфікації, каже експерт, роботодавці будуть змушені вдаватися до підвищення заробітної плати усім робітникам. Таким чином, додаткові зобов’язання роботодавців з оплати праці можуть скласти 42-48 мільярдів гривень (з урахуванням ЄСВ).

З одного боку – добре, з іншого – не дуже

За розрахунками НБУ, найменш забезпечені українці, тепер уже зі збільшеними доходами (тобто із зарплатою 3 200 гривень) споживатимуть більше, причому перевагу нададуть продовольчим товарам вітчизняного виробництва, твердять фахівці НБУ. Якщо говорити про позитив – цей споживацький ефект від підвищення мінімальної заробітної плати на ВВП у 2017 році в НБУ оцінили у 0,5%, а загалом зростання вітчизняної економіки, за прогнозами НБУ, складе до 2,8%.

Що стосується негативних тенденцій – є ризики в середньостроковій перспективі. В НБУ визнають – підвищення мінімальної заробітної платні поглиблює невідповідність в оплаті праці між кваліфікованими та некваліфікованими робітниками, збільшує розрив між пенсійною винагородою та мінімалкою. Як наслідок – зростання соціального напруження, а там недалеко й до посилення інфляційного тиску.

Підвищення мінімалки обійдеться "дорого"

Найсуттєвіше підвищення мінімальної заробітної плати відчують підприємства, установи, організації, які працюють у бюджетній сфері: освіта, охорона здоров’я та надання соціальної допомоги, відзначає експерт Інституту суспільно-економічних досліджень. "Дорого" обійдеться підвищення й підприємствам оптової та роздрібної торгівлі – малому та середньому бізнесу. Тому думка експертів НБУ щодо зростання показників безробіття, вважає Онуфрик, є обґрунтованою.


Більшість українців і надалі отримуватимуть зарплату в "конверті"

Разом з тим, варто відзначити, що прогноз Національного банку України буде реалізований лише в офіційному секторі економіки. Бо більшість працівників перейдуть, швидше за все, в неформальний сектор, де отримуватимуть заробітну плату в "конверті", наголошує експерт. Не обійдеться без оптимізації штатної чисельності – переведення на неповну зайнятість.

Відтак, у ситуації, що склалася, більше за інших постраждає бюджет, адже не буде сплачуватись податок на доходи фізичних осіб і ЄСВ. Збільшиться також навантаження на Державну службу зайнятості та Фонд соціального страхування на випадок безробіття у частині зростання виплат по безробіттю, підсумовує Онуфрик. Працівники здебільшого потерплять лише у частині втрати соціальної складової зайнятості – належний захист трудових прав на відпустки, лікарняні, майбутні пенсійні виплати і тому подібне.

Читайте також: 3200 і нові штрафи: хто і як перевірятиме працедавців