Коли слід сплачувати земельний податок та які нюанси треба знати – запитували журналісти сайту "24".

Основним законодавчим актом, що регулює земельні відносини в Україні є Земельний кодекс України, а плата за землю здійснюється відповідно до Податкового кодексу України, розповідає сайту "24" юрист, консультант з питань нерухомості та регулювання земельних відносин Олена Мурзановська. Згідно зі статтею 206 Земельного кодексу – використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Водночас платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.

Як нараховується?

Платники податку на землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня, відзначає Мурзановська. Відповідному контролюючому органу за місцем розташування земельної ділянки не пізніше 20 лютого поточного року подається податкова декларація на поточний рік. За встановленою формою, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.

Тобто, податкове зобов’язання щодо плати за землю – земельний податок і орендна плата – визначене у декларації, сплачується рівними частками за місцем розташування земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю. Термін сплати – щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового місяця.


Земельний податок та орендна плата сплачуються рівними частками щомісяця

Для фізичних осіб

Фізичні особи сплачують земельний податок протягом 60 днів із дня вручення податкового повідомлення-рішення (надсилається або отримується в органах ДФС), тобто до 29 серпня поточного року.

Якщо податкове повідомлення-рішення громадянин не отримав, звертає увагу юрист Олена Мурзановська, він має право звернутися до податкової інспекції за місцем розташування земельної ділянки.

Відкладати сплату земельного податку до останнього дня не варто, наголошує Мурзановська, адже з наступного дня граничного терміну чинним законодавством передбачене застосування штрафних санкцій: у випадку затримки сплати податку до 30 днів – 10%, більше 30 днів – 20% від суми податкового боргу як для фізичних, так і для юридичних осіб.

Ставки земельного податку

Місцеві податки й збори, пояснює юрист, які є обов’язковими до сплати на території відповідних територіальних громад, встановлюють міські ради.

Ставка податку на земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше трьох відсотків від їхньої нормативної грошової оцінки, – коментує експерт.

Разом з тим, спеціальним Положенням про плату за землю визначено ставки земельного податку в залежності від категорії користувачів земельними ділянками та майнових прав на земельні ділянки (власність, постійне користування тощо).

Хто має пільги

Законодавством для фізичних осіб передбачено низку пільг щодо сплати земельного податку, каже юрист. Зокрема, від сплати земельного податку звільняються:

- інваліди першої і другої групи; фізичні особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років;
- пенсіонери (за віком); ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";
- фізичні особи, визнані законом особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Для цих осіб надаються пільги на одну земельну ділянку кожного виду в межах норм, установлених Земельним кодексом:

- для ведення особистого селянського господарства – у розмірі не більш як 2 гектари;
- для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка):
- у селах – не більш як 0,25 гектара,
- в селищах – не більш як 0,15 гектара,
- в містах – 0,10 гектара;
- для індивідуального дачного будівництва – не більш як 0,10 гектара;
- для будівництва індивідуальних гаражів – не більш як 0,01 гектара;
- для ведення садівництва – не більш як 0,12 гектара.

Громадяни, які мають підстави для отримання пільг щодо сплати земельного податку, повинні подати до органів ДФС документи, що посвідчують їхнє право на пільгу.

Нюанси

У всій цій "земельній" справі існують деякі нюанси – їх теж корисно знати. По-перше, у разі надання в оренду земельних ділянок (у межах населених пунктів), окремих будівель (споруд) або їхніх частин власниками та землекористувачами, податок за площі, що надаються в оренду, обчислюється з дати укладення договору оренди земельної ділянки або з дати укладення договору оренди будівель ( чи їх частин), зауважує Мурзановська.

Тобто, якщо в оренду надаються приміщення, окремі будівлі (споруди) або їх частини у місті Києві, земельний податок обчислюється з дати укладення договору оренди, за ставками, визначеними у Положенні, грошової оцінки земельної ділянки з врахуванням коефіцієнтів індексації,
– зауважує юрист.

Якщо право власності на земельну ділянку від одного власника переходить до іншого, додає юрист, а також при переході права власності на будівлю, споруду чи її частину, податок за такі земельні ділянки, з урахуванням прибудинкової території сплачується на загальних підставах, починаючи з дати державної реєстрації права власності на таку земельну ділянку.

Зміни в декларації

Зауважимо, що в березні цього року в формі Податкової декларації земельної плати відбулися деякі зміни.

Тепер в декларації слід вказувати: місяць і рік, дату державної реєстрації прав на земельну ділянку, дату документа, що засвідчує чи підтверджує право оренди землі, площу земельної ділянки не лише в гектарах, а також і в квадратних метрах. І плюс до всього – нормативну грошову оцінку одиниці площі земельної ділянки.


Площу земельної ділянки не лише в гектарах, а також і в квадратних метрах слід подавати у новій формі Податкової декларації з плати за землю

Крім того, як зазначає Державна фіскальна служба України, при уточненні податкових зобов'язань більше не потрібно буде розмежовувати суми збільшення/зменшення податкових зобов’язань на ті, за якими ще не настав термін сплати, і на ті, за якими термін сплати вже минув.

А от звітувати за новою формою декларації потрібно буде в травні за квітень 2017 року.

Читайте також: Зрозуміло про декларування доходів: хто, коли і як має прозвітувати