Перший Президент незалежної України

1 грудня 1991 року відбулись перші Вибори Президента України з використанням системи абсолютної більшості. До виборчого бюлетеня було включено шість кандидатів, а у голосуванні взяли участь близько 32 млн громадян. Леонід Кравчук посів 1-ше місце у всіх регіонах, за винятком трьох областей Галичини, де переміг В'ячеслав Чорновіл, і став першим всенародно обраним Президентом України.

Фото: istpravda.com.ua

Державна символіка: гімн, герб та прапор України

Написаний Павлом Чубинським восени 1862 року вірш «Ще не вмерла Україна» пройшов шлях від «відкинутого варіанту» до головної пісні країни, затвердженої Верховною радою 15 січня 1992 року як гімн України. Того ж року офіційно з’явився державний герб (19 лютого 1992 року) із центральною геральдичною фігурою у вигляді Тризуба князя Володимира, та прапор - синьо-жовтий біколор набув статусу офіційного 28 січня 1992 року.

Фото: offshoreenergytoday.com

Перший приборкувач 6-метрової позначки

13 липня 2012 року виповнилося 27 років знаменитому стрибку українського легкоатлета Сергія Бубки. У 1985 році на змаганнях у Парижі Бубка першим у світі подолав у стрибках з жердиною шестиметрову позначку, а згодом, у 1994 році, побив свій власний рекорд, взявши висоту у 6 м 14 см – позначка, яка і досі жодному спортсменові не підкорилася. Нині Сергій Бубка - президент Національного олімпійського комітету України і єдиний український спортсмен, який має пам'ятник за життя.

Фото: ua.sport.comments.ua

Україна у Раді Європи

З 9 листопада 1995 року Україна є постійним членом Ради Європи і представлена в усіх його органах. З травня по листопад 2011 року Україна вперше за майже 16-річну історію свого членства в Комітеті Міністрів Ради Європи головувала в цій організації, визначивши пріоритетними цілями дотримання прав дитини, а також розвиток місцевого самоврядування.

Фото: vidomosti-ua.com

1996 рік: Незалежна Україна отримує свій основний закон

28 червня 1996 року було прийнято першу в українській історії Конституцію незалежної держави України, яка остаточно закріпила правові основи нашої держави, її суверенітет і територіальну цілісність. Цей день став державним святом України і відзначається щороку. Цікавим є те, що основний закон України було «створено» лише за ніч, що, мабуть, і поклало початок тенденції ухвалення багатьох важливих державних рішень у темну пору доби.

Фото: kaniv.net

Впровадження гривні

2 - 16 вересня 1996 року, відповідно до Указу Президента України Леоніда Кучми, в Україні була проведена грошова реформа, результатом якої стало впровадження в обіг національної валюти України гривні та її сотої частки — копійки, що прийшли на зміну купонокарбованцям. Зарубіжні аналітики вітали здійснення грошової реформи у нашій державі, розглядаючи введення гривні як свідчення початку стабілізації української економіки.

Фото: banker.ua

Українець у Космосі

Із 19 листопада по 5 грудня 1997 року у Космосі «гостював» перший космонавт незалежної України – щоправда, на американському шатлі. Леонід Каденюк – нині Народний Посол і Герой України - учасник місії STS-87 БТКК «Колумбія», спрямованої на проведення спільних українсько-американських дослідів, що мали на меті вивчення впливу стану невагомості на природні процеси у рослин. Цікавий факт: шатл «Колумбія» був живою декорацією у відомому голівудському фільмі «Армагеддон». Сам Леонід Костянтинович згодом розповідав, що фільм знімався у нього на очах, коли він проходив підготовку у США.

Фото: spaceflight.nasa.gov

Бойкот Президентові: Україна без Кучми

Оприлюднення 28 листопада 2000 року матеріалів, що компрометували Леоніда Кучму як державного діяча та свідчили на користь версії, згідно з якою саме Кучма виступив замовником викрадення та вбивства 16 вересня 2000 року опозиційного журналіста Георгія Гонгадзе, дало поштовх кампанії протестів, відомої як «Україна без Кучми». Спрямована передовсім на відставку діючого президента, кампанія була організована політичною опозицією і тривала з листопада 2000 по березень 2001 року. Результатом кампанії стали масові арешти учасників «заколоту», а бажаного розвитку подій досягнуто не було.

Фото: unian.ua

Літо 2001-го: Папа в Україні

На запрошення Президента України, Єпископів Українських Греко-Католицької та Римо-Католицької церков 23-27 червня 2001 року Україну відвідав Папа Іван Павло II. Урочистий проїзд понтифіка у «папамобілі» вулицями українських міст зчинив чималий ажіотаж, а наша країна чи не вперше в історії впродовж кількох днів посідала перші місця у світових новинах.

Фото: ukrslovo.net

Євробачення – 2004: «Дикі танці» Європі посмакували

Набравши 280 балів, українська співачка Руслана перемагає на пісенному конкурсі Євробачення, що відбувся 2004 року у Стамбулі. Запальний сингл Wild Dances дарує Україні право приймати ювілейний 50-й конкурс рік потому.

Фото: wiwibloggs.com

Осінь 2004-го у помаранчевих тонах

22 листопада 2004 року у країні відбулася одна з найрезонансніших політичних подій в історії України, що завдяки обраній символіці дістала назву Помаранчевої революції. Кампанія протестів, мітингів та страйків як реакція на масові фальсифікації, що вплинули на результат виборів, була організована і проведена прихильниками Віктора Ющенка, основного кандидата від опозиції на президентських виборах у листопаді — грудні 2004 року, після оголошення Центральною виборчою комісією попередніх результатів, згідно з якими переміг його суперник — Віктор Янукович. Головним плацдармом революції став київський Майдан Незалежності, а основним результатом - призначення Верховним судом повторного другого туру президентських виборів.

Фото: razom.org.ua

Україна – парламентсько-президентська

8 грудня 2004 року Верховною Радою був прийнятий Закон «Про внесення змін до Конституції України», за який проголосували 402 народних депутати. Відразу ж у сесійній залі його підписав Президент. Ці зміни стосувалися, насамперед, переходу до такої форми державного правління як парламентсько-президентська республіка. Багато змін запроваджувалося стосовно повноважень Президента та Верховної Ради. Україна вступила у новий етап свого розвитку.

Фото: epochtimes.com.ua

Українська футбольна гордість

У 2004 році легендарний український футболіст Андрій Шевченко отримує «Золотий М’яч» - приз найкращому футболісту Європи, поповнюючи свій вже чималий послужний список: заслужений майстер спорту України з 2003 року, Герой України та перший українець, який виграв Лігу чемпіонів. Один із найрезультативніших бомбардирів єврокубкових турнірів за всі сезони, він також найкращий бомбардир національної збірної України в історії. Завершивши свою кар’єру у 2012 році, він і надалі залишатиметься символом українського футболу.

Фото: uateka.com

Ближче до Європи

У травні 2005 року Україна перейшла на нові стандарти освіти згідно з Болонським процесом, що спрямований на створення спільної Зони європейської вищої освіти. Рішення було ухвалене 19 травня 2005 року на конференції міністрів освіти країн Європи, яка відбувалася в норвезькому місті Берґен. Одним з основних завдань БП є реорганізація освітніх систем Європейських країн таким чином, щоб учасникам освітнього процесу було легко переїжджати з однієї країну у іншу з метою подальшого навчання чи працевлаштування. Маючи на меті ряд корисних змін, Болонська система все ж є досить суперечливою, внаслідок чого Національним союзом студентів Європи було навіть видано бюлетень "Чорна книга болонського процесу", в якому з європейською скрупульозністю були записані всі його негативи.

Фото: aunion.info

Шампанське «без газу» у новорічну ніч

Прихід нового 2006 року Україна зустрічала у напрузі. Російсько-український газовий конфлікт, що виник на фініші 2005-го, перейшов критичну межу, зробивши газову тему однією з пріоритетних в українських та європейських новинах. Відхиливши ультиматум прийняти умови Росії, Україна опинилася на межі припинення газопостачання Газпромом вже зранку 1 січня 2006 року. В ніч з 3 на 4 січня конфлікт було завершено підписанням угоди, що стало причиною відправки уряду Юрія Єханурова у відставку. Світова спільнота вбачала у російсько-українському газовому конфлікті ситуацію, що «змусила здригнутися європейський енергетичний хребет».

Фото: goodvin.info

Вступ до СОТ: пріоритетне завдання виконано

Розпочавшись ще 17 грудня 1993 року, процес приєднання України до Світової Організації Торгівлі досяг позитивного для нашої країни завершення 5 лютого 2008 р., коли на засіданні Генеральної Ради Світової організації торгівлі було прийнято рішення про приєднання України до Марракеської угоди про заснування СОТ. Того ж дня Президент України Віктор Ющенко та керівники СОТ підписали угоду про вступ нашої країни до організації. Відтак, з одного боку Україна домоглася зниження мита на постачання своїх товарів і відкрила для себе ринки 150 країн-членів СОТ, а з іншого - знизила або ж звела до нуля мито на імпортні товари. За словами експертів, цей крок - це перехід до вищої ліги, де можна вирішувати проблеми на рівні вищої організації.

Фото: navkolo.me

Чудо-брати

Феноменальне явище в українському та світовому боксі: брати Клички у 2008 році встановили світовий рекорд — вперше в історії професійного боксу чемпіонами у важкій ваговій категорії за версіями найпрестижніших світових організацій IBF, WBC та WBO стали одночасно два рідних брати.

Фото: klitschko.com

12 квітня 2012: Українському скаутингу 100 років

Цьогоріч Національна скаутська організація України Пласт (НСОУ Пласт) відзначила своє 100-річчя. Масштабне святкування відбулося у 22 областях України – саме таку територію охоплює діяльність однієї із найбільших скаутських організацій у світі і найбільшої в Україні. Метою Пласту є сприяння всебічному патріотичному самовихованню української молоді на засадах християнської моралі, на свідомих, відповідальних та повновартісних громадян місцевої, національної та світової спільнот, і на провідників українського суспільства. 12 квітня 1912 року у Львові пластуни склали першу Пластову присягу, тому саме цей день і вважають днем заснування українського Пласту.

Фото: Іра Вовк

ЄВРО-2012: футбольна хвороба впродовж місяця

У 2007 році тандем Україна-Польща отримав право на проведення однієї із найголовніших спортивних подій світу, і вже влітку 2012-го футбольне свято прокотилося 4-ма українськими містами – із 8 червня по 1 липня роль футбольної «Мекки» дісталась Львову, Донецьку, Києву та Харкову. Чемпіонат Європи з футболу 2012 став першим подібним турніром, проведеним в країнах Східної Європи, а для України – першим у її історії. Збірній України вдалося внести своєрідну лепту у футбольні правила - славнозвісний незарахований «гол Девіча» під час матчу Україна – Англія не лише став «притчею во язицех», але й дав поштовх для ухвалення системи автоматичної фіксації голу. Фінал ж Євро у Києві вдруге поспіль приніс європейське чемпіонство збірній Іспанії.

Фото: fanpop.com

Мова проти Языка

8 серпня 2012 року Президент України Віктор Янукович підписав закон "Про засади державної мовної політики". Відомий як Закон Колесніченка-Ківалова, він був прийнятий Верховною Радою України 5 червня 2012 року у першому читанні 234 голосами «за» (насправді за нього проголосувало 172 депутати), 3 липня 2012 року — у другому читанні 248 депутатськими картками (голосування відбулось з порушенням Конституції України, норм регламенту та процедури розгляду). 31 липня законопроект, попри категоричну власну заяву в ефірі каналу «Рада» про непідписання документу, прийнятого в такий спосіб, підписав Голова Верховної Ради Володимир Литвин. Прийняття закону викликало численні масові акції протесту, зокрема, голодування «за мову». Закон встановлює, що державною мовою є українська мова, але істотно розширює використання регіональних мов, якщо кількість носіїв цих мов не менше 10% від населення певного регіону, а в окремих випадках й менше 10%. Закон поширюється на 18 мов нацменшин.

Фото: razom.org.ua

Woodstock по-українськи

Невдовзі Україна матиме власне «покоління Вудстоку» і спробує на смак "Three Days of Peace & Music" - легендарний фестиваль цьогоріч відбудеться у Вінницькій області на території аеродрому міста Калинівка із 28 по 30 серпня. Вперше фестиваль «Woodstock Music & Art Fair» відбувся 15-18 серпня 1969 року на фермі у сільській місцевості Бетел штату Нью-Йорк у США. Відтоді «Woodstock» - це не лише один із наймасштабніших і найвидатніших в історії рок-фестивалів - він є символом вільного, мирного співіснування і взаємної допомоги багатьох людей, пов'язаних спільною ідеєю.

Фото: all-ukraine.com.ua

Підготувала АНАСТАСІЯ БРЮКВІНА