Працювало ГУР і Повітряні сили: що відомо про знищення А-50 Росії над Азовським морем
23 лютого росіяни святкують "День захисника вітчизни". Україна з подарунком не забарилася – над Азовським морем збила літак А-50У.
- 1Успішна операція ГУР і Повітряних сил
- 2Екіпаж загинув
- 3Партизани Маріуполя допомогли збити літак
- 4Судно відстрілювало пастки
- 5Літак збили майже за 200 кілометрів від кордону
- 6У мережі показали уламки літака
- 7Росіяни підтвердили збиття А-50
- 8Чим уразили А-50
- 9У чому цінність ліквідованого А-50У
- 10Як реагували на "катастрофу" у Росії
- 11Не перша і не остання втрата окупантів
Схоже, що ворог на власному досвіді та помилках не вчиться, адже всього місяць тому в акваторії Азовського моря було ліквідовано інший борт А-50. Водночас усе, що відомо про свіжу втрату окупантів, – читайте далі в матеріалі 24 Каналу.
Дивіться також "Баян" долітався: Повітряні сили підтвердили збиття А-50 над Азовським морем
Успішна операція ГУР і Повітряних сил
Близько 19:40 про можливу ліквідацію авіасудна окупантів на Півдні України повідомили джерела 24 Каналу в спецслужбах. Уже о 20:08 з'явилося повідомлення від командувача Повітряних сил Миколи Олещука, яке офіційно підтвердило: в загарбників ще на один борт А-50 тепер менше.
"Баян, ТЬІ гдє?" – А-50 із позивним "Баян" долітався! Вітаю окупантів з "Днем защитника отечества!" – святкувати треба вдома, і так, щоб "Баян" не порвати,
– йдеться в повідомленні генерал-лейтенанта.
Олещук подякував Повітряним силам за успішно проведену операцію, а також наголосив, що до неї причетне Головне управління розвідки Міноборони України.
Розвідники з коментарем також не забарилися, засвідчивши в офіційному повідомленні, що результат цієї операції є командною заслугою.
Екіпаж загинув
На борту збитого літака було 10 окупантів, ніхто з них не вижив.
За інформацією "Української правди", яка посилається на власні джерела у ГУР, серед тих, хто був на борту було п’ять майорів, три капітани, прапорщик та лейтенант.
Список загиблих:
- командир корабля – майор Боровиков;
- помічник командира – майор Чанцев;
- штурман – капітан Провалов;
- бортовий інженер – капітан Васильєв;
- старший повітряний радист – прапорщик Хрулєв;
- начальник розрахунку, начальник зміни – майор Федосов;
- штурман наведення – майор Рулюк;
- штурман наведення – лейтенант Тельманов;
- старший бортовий інженер – капітан Бєлов;
- бортовий інженер – майор Солдаткін.
Партизани Маріуполя допомогли збити літак
Радник мера Маріуполя Петро Андрющенко розповів, як українські партизани в Маріуполі допомогли ЗСУ збити ворожі літаки А-50. Вони опублікували фото російського судна, яке злітало та поверталось на аеродром в тимчасово окупованому Маріуполі. Тобто місцевий спротив стежив за ворожою авіацією.
Петро Андрющенко пригадав, що саме це російське судно координувало масовану атаку по Україні 7 лютого 2024 року. Тоді ворог атакував 6 областей, були загиблі та поранені мирні мешканці.
Судно відстрілювало пастки
Виявилось, літак відстрілював пастки, одна з яких приманила українську ракету.
На відео зі збиттям літака зафіксовано як він відстрілює теплові та, можливо, радіолокаційні пастки, одна з яких приманює одну з ракет, а ось друга знищує літак.
Таким чином екіпаж А-50 знав про те, що на нього йдуть ракети й збиття літака означає й ліквідацію не лише п'яти льотчиків, а й 10 – 11 операторів РЛС.
Літак відстрілював пастки: дивіться відео
Літак збили майже за 200 кілометрів від кордону
А-50 був збитий приблизно над Канівським районом, а уламки літака впали поряд з селищем Трудовая Арменія.
ГУР МО повідомило, що "різке падіння швидкості та висоти підбитого літака А-50У зафіксовано поблизу міста Єйськ". Водночас на мапі, яку опублікували в українській розвідці, з треком польоту літака його маршрут проходить південніше міста, орієнтовно на дальності 170 кілометрів від лінії фронту.
У мережі показали уламки літака
Наразі на опублікованих кадрах можна побачити, що від цінного літака не залишилось нічого. На поширених кадрах у темряві ледь-ледь можна роздивитись деталі уже знищеного судна. Уламки літака виявили у полях. Зокрема, місцевий мешканець відзняв відео біля хутора Борець Труда.
Уламки А-50: дивіться відео
Росіяни підтвердили збиття А-50
Російський пілот, який бачив момент ураження, авіасудна А-50, підтвердив його знищення. У радіоефірі він розповів, що бачив роботу ППО, спалахи та вибухи.
Крім цього, у Росії наказали згорнути додаткові місії для двох літаків Су-35, а також трьох бортів Су-34, які виконували завдання поблизу населеного пункту Миллерово. Частина з цих повітряних суден планувала завдати авіаударів поблизу Авдіївки.
Чим уразили А-50
"Українська правда" із посиланням на власні джерела у Головному управління розвідки написала, що цей літак могли збити із радянського ЗРК С-200.
Що відомо про цей комплекс
С-200 – це зенітно-ракетний комплекс дальнього радіуса дії. Він призначений для боротьби з літаками, повітряними командними пунктами, постановниками перешкод та іншими пілотованими і безпілотними засобами повітряного нападу. С-200 вражає цілі на висотах від 300 метрів до 40 кілометрів, на дальностях до 300 кілометрів.У чому цінність ліквідованого А-50У
Саме в Головному управлінні розвідки уточнювали, що йдеться про модернізовану модель А-50У, яку вдалось знищити над Азовським морем. Вартість авіасудна становить 350 мільйонів доларів.
Використовували його загарбники як повітряний командний пункт. Зокрема, для дальнього радіолокаційного виявлення, управління ударами по Україні та наведення ракет зі стратегічної авіації на потрібні цілі.
Зверніть увагу! До початку 2024 року в Росії загалом було 9 літаків А-50. Шляхом нескладних математичних підрахунків: мінус борт у січні, мінус – у лютому, – можна виявити, що залишилось в окупантів всього 7 відповідних літаків. Вочевидь, наші військові на цьому зупинятися не збираються.- "Збиття А-50У – черговий серйозний удар по потенціалу та можливостях терористичної Москви", – наголошують в ГУР Міністерства оборони України.
- Водночас Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський так коментував цю подію: "Мінус А-50У – чудова робота Повітряних сил та ГУР. Знищення російських літаків та ворогів – це велика честь".
Як реагували на "катастрофу" у Росії
У регіональному відділі Єдиної чергової диспетчерської служби Росії підтвердили, що в районі хутора Трудова Вірменія Канівського району впали два літальні апарати – це Краснодарський край ворожої держави.
Де і за якою траєкторією падав російський борт / Зображення ГУР України
Водночас окупанти заявили, що вогонь, який помітили в цьому районі, є наслідком займання літального апарата та очерету.
Площа пожежі приблизно 250 метрів квадратних. Загрози житловим будинкам нема, постраждалих серед мешканців хутора також немає,
– запевнили росіяни.
Окупанти залучили до ліквідації полум'я 40 осіб та 14 одиниць техніки. Гасили його трохи більше як годину. Крім того, на місце події прибули російські силовики та працівники спецслужб.
У Краснодарському краї "невдало приземлився" російський літак: дивіться відео
Не перша і не остання втрата окупантів
У Генштабі вранці 23 лютого інформували, що за два роки широкомасштабної війни було знищено 339 російських літальних апаратів. Уже вранці 24 лютого, рівно у другу річницю від початку вторгнення, у зведенні від командування ЗСУ ця цифра буде – 340, що не може не тішити.
Лише упродовж цього тижня було чимало катастрофічних для загарбників подій. 17 лютого українські захисники збили одразу три російські літаки:
- два винищувачі-бомбардувальники Су-34;
- один винищувач Су-35.
Мінус один Су-34 був і 18 лютого. А от вранці 19 лютого ліквідували аж 2 російські літаки, які керованими авіабомбами завдавали ударів по позиціях Збройних Сил України. Йдеться в цьому кейсі також про Су-34 та Су-35С.
До речі, президент Росії намагається транслювати громадянам власної держави, що ситуація в російській авіації під його "цілковитим контролем". Так, 22 лютого Владімір Путін здійснив 30-хвилинний політ на військовому винищувачі Ту-160М.
За 25 років правління кремлівського ватажка, окрім цього, можна пригадати ще два подібні епізоди. Тобто загалом вдається до публічних польотів на військових бортах президент Росії лише у крайніх випадках. І, як не важко здогадатись, аби підсилити пропаганду.