Понад 8 тисяч глиняних солдатів, виліплених у повний людський зріст, охороняли вічний спокій імператора Цинь Шихуанді, який помер 2000 років тому. Гробницю першого імператора династії Цинь виявили на території гори Лишань — рукотворного некрополя.

Читайте також: Політика апартеїду: 45 років нещадного гноблення чорношкірих в Африці

Кожна фігура — унікальна, кожна статуя має свої риси обличчя. Всі воїни — піхотинці, стрілки, вершники на конях і бойові колісниці стояли у строгому бойовому порядку. Кожен з воїнів мав справжню зброю — мечі, арбалети та списи.

Виготовлення статуй теракотової армії почали у 247 році до нашої ери і відбувалося воно, як припускають археологи, протягом 38 років. В створенні скульптур взяли участь понад 700 тисяч ремісників та робітників.

На першому етапі розкопок знайшли близько 6 тисяч фігур. Під час другого етапу ще близько 2 тисяч воїнів. А згодом розкопали і генеральний штаб командирів та вищих воєначальників.

На початку 2000-х років розкопки відновили і археологи підняли з-під землі статуї музикантів, циркачів та кілька фігур чиновників. Дослідження, реставрація фігур та пошук нових деталей триває і досі, вчені впевнені, що далеко не всі таємниці Цинь Шихуанді відкриті.