Не можна розголошувати нікому сторонньому свої платіжні дані, зазначає 24 Канал. Якими є актуальні схеми шахрайства та як від них вберегтися – розповідаємо в матеріалі.

Читайте також Шахрайство в інтернеті: як вберегтися та захистити свої дані

Шахраї виманюють гроші в захисників!

Спершу шахраї створюють копії сторінок захисників у соціальних мережах. Для створення фейкового акаунту вони використовують фото з відкритих профілів.

Після цього зловмисники надсилають запит "у друзі" побратимам військового, а тоді від його імені просять позичити гроші.

Щоб уникнути подібного шахрайства, варто запитати у вашого друга інформацію, яку можете знати тільки він і ви. Таке питання одразу викриє правду.

Шахраї пропонують "роботу онлайн"

Умовою працевлаштування може бути необхідність купити доступ до сайту/каналу із завданнями, чи створити безкоштовний онлайн-проєкт.

Завдання можуть бути різними: робити фіктивні замовлення на сайті онлайн-магазину нібито для підвищення його рейтингу, працювати перекладачем текстів з англійської мови (навіть без знання іноземної, перекладаючи тексти за допомогою онлайн-перекладача). Однак, щоб отримати доступ до сайту, де є база клієнтів, яким потрібний переклад, слід заплатити гроші.

Також можуть надсилати примітивні тестові завдання, наприклад, слухати пісні на якомусь сайті та отримувати за це оплату. Залежно від шахрайських вакансій аферисти обіцяють різні розміри винагород: від 400 до 8000 гривень на день.

Трапляються випадки, коли кіберзлочинці виплачують незначну "заробітну плату" (кількасот гривень), щоб заохотити людину витратити більше власних грошей або випитати у неї дані карток чи рахунків.

Як не потрапити до рук шахраїв під час пошуку роботи:

  • якщо ви натрапили в інтернеті на сумнівну вакансію від імені відомого бренду, перевірте інформацію про позицію на офіційному сайті потенційного роботодавця, адже шахраї можуть створювати сайти, які візуально дуже схожі на сторінки відомих брендів;
  • не вкладайте власні гроші в запропоновану роботу в інтернеті. У більшості випадків це пропозиції від шахраїв;
  • будьте уважними до легких заробітків;
  • не сплачуйте жодних послуг, щоб оформитися на роботу в ту чи іншу організацію.

Шахраї викрадають фінансовий номер телефону

Це той номер телефону, який прив'язаний до банківських рахунків. На цей номер надходять коди підтвердження операцій, паролі від банків, інформація про баланс коштів на рахунках.

Як шахраям це вдається та чим загрожує?

Шахраї телефонують від імені працівників мобільного оператора та повідомляють про необхідність підтвердити продовження користування номером телефону. Це начебто потрібно, бо людина давно ним користується.

Для цього просять назвати код зі смс-повідомлення, яке під час розмови надходить власникові номера від мобільного оператора. Такий код дає можливість шахраям отримати доступ до персонального онлайн-кабінету користувача на сайті мобільного оператора, де міститься інформація, за допомогою якої мобільний оператор ідентифікує клієнта, наприклад, інформація про номери, на які абонент найчастіше телефонує.

Далі аферисти звертаються до мобільного оператора, повідомляють про втрату номера та потребу його відновити. Інформацію, яку мобільний оператор запитує у власника номера під час ідентифікації, шахраї отримують з персонального онлайн-кабінету.

Щоб уникнути подібного шахрайства, варто захистити свій фінансовий номер телефону!

  • зареєструйте фінансовий номер телефону за своїм паспортом у мобільного оператора або перейдіть на контрактне обслуговування;

  • тримайте в секреті смс-коди від мобільного оператора.

Що робити, якщо ваша сім-карта перестала працювати?

Насамперед потрібно захистити свої рахунки, платіжні картки та облікові записи, до яких прив'язаний номер телефону. Для цього треба зробити наступні кроки:

  1. Негайно заблокувати картки, рахунки та доступ до інтернет-банкінгу, зателефонувавши до банку за номером, зазначеним на звороті картки.
  2. Зателефонувати до мобільного оператора, пояснити ситуацію та попросити заблокувати обидві сім-картки (стару та нову) до з'ясування всіх обставин.
  3. Заблокувати доступи до всіх рахунків, облікових записів та персональних кабінетів, до яких прив’язаний вкрадений номер телефону.

Шахраї виманюють паролі у соцмережах

Шахраї від імені компанії Meta пишуть в особисті повідомлення (direct) у фейсбуці й інстаграмі та виманюють паролі від сторінок у соціальних мережах.

Зміст повідомлення полягає в тому, що нібито працівники компанії Meta повідомляють власнику сторінки про порушення правил спільноти. Шахраї можуть також писати, що після перевірки вашої сторінки було визначено, що ви кілька разів порушили авторські права. "Якщо ви вважаєте, що це помилка, вам слід це оскаржити, інакше ваш обліковий запис буде деактивовано протягом 24 годин", – зазначають зловмисники та дають посилання на форму оскарження.

Коли ж людина переходить за посиланням, на шахрайському ресурсі потрібно ввести логін і пароль від власних сторінок у соцмережах. Після того, як ви вводите ці дані, вони автоматично стають відомі злодіям.

Якщо ви стали жертвою шахрайства, заповніть форму зворотного зв'язку на сайті Кіберполіції.

Більше інформації про правила платіжної безпеки – на сайті #ШахрайГудбай.