Біографія Анатолія Гриценка: що відомо про політика

1 березня 2019, 13:18
Читать новость на русском

Анатолій Гриценко – лідер партії "Громадянська позиція" та колишній міністр оборони України.

Біографія Анатолія Гриценка

Читайте також: Вибори президента України-2019: хто піде та які у них шанси

Народився Анатолій Гриценко 25 жовтня 1957 року у селі Багачівка Звенигородського району Черкаської області.

Військову освіту розпочав здобувати у Київському суворовському військовому училищі, яке закінчив із золотою медаллю, а продовжив – у Київському вищому авіаційному інженерному училищі.

Пізніше, у 1993 році, Гриценко закінчив навчання у Інституті іноземних мов при Міноборони США. Ще через рік – оперативно-стратегічний факультет Університету військово-повітряних сил США.

Відомо, що Гриценко проходив службу у стройових частинах, зокрема, був начальником групи обслуговування військової частини у Охтирці. Після цього упродовж 8 років працював викладачем у Київському вищому військовому авіаційному інженерному училищі, а також – на штабних посадах у Міністерстві оборони України.

З 1997 по 1999 очолював аналітичну службу апарату РНБО.

З грудня 1999 – президент Українського центру економічних і політичних досліджень імені Олександра Разумкова.

Від 4 лютого 2005 по 18 грудня 2007 – міністр оборони України. Так, цю посаду Гриценко обіймав в урядах трьох різних прем'єрів: спочатку – за головування Юлії Тимошенко, потім Юрія Єханурова, а також – Віктора Януковича. Зазначимо, що кандидатуру міністра оборони обирає президент України (на той час – Віктор Ющенко).

З 10 березня 2015 року працює доцентом кафедри політології у Києво-Могилянській академії.

1 березеня 2019 року інший кандидат в президенти, мер Львова Андрій Садовий заявив про те, що знімає свою кандидатуру на користь Анатолія Гриценка.

Читайте також: Садовий знявся з виборів президента-2019 та підтримав Гриценка

Кар'єра Гриценка в політиці та що він встиг зробити у кріслі міністра оборони

У червні 2004 року Анатолій Гриценко приєднався до виборчого штабу Віктора Ющенка, який претендував на президентський пост. Так, він працював на інформаційно-аналітичному напрямі: команда на чолі із Гриценком в екстреному порядку за два дні розробила передвиборчу програму Ющенка.

Читайте також: Кандидати у президенти України-2019: список

4 лютого 2005 року Анатолію Гриценко була довірена посада міністра оборони України.

Гриценко прийшов на посаду в чині полковника і так і не підвищив своє звання, головуючи в оборонному відомстві. Також Гриценко став першим міністром, який почав оплачувати використання службового транспорту.

Одним з найбільших досягнень Анатолія Гриценка на чолі Міноборони було те, що за перший, неповний рік на посаді, у 2005 році військовослужбовцям було передано 6537 квартир.

11 грудня 2008 року Анатолій Гриценко очолив Всеукраїнську громадську організацію "Громадянська позиція", проте ще до 2014 року був членом фракції "Батьківщина".

Скандали, пов'язані із Гриценком

Протягом виконання своїх обов’язків на посаді міністра оборони, Анатолій Гриценко неодноразово піддавався нападкам з боку політичних опонентів. Йому інкримінували нецільову витрату коштів, виділених на Міноборони, неефективність в боротьбі з корупцією та порушеннями в армії. Однак досі жодних кримінальних проваджень до суду не було передано.

Окрім цього, політик відомий своїми різкими радикальними висловлюваннями, за що часто піддавався жорсткій критиці. Зокрема, він неодноразово закликав легалізувати в Україні вогнепальну зброю.

Анатолій Гриценко: що відомо про політика

Вже у 2019 році Гриценко заявив, що його викликали у СБУ. Кандидат у президенти тоді загадково пояснив, що причину виклику слід дізнатися у президента Петра Порошенка та додав, що не збирається ховатися від спецслужб. Своєю чергою, у Службі безпеки відповіли так: політик був раніше проінформований про виклик до СБУ та проходить в якості свідка у зв'язку з оприлюдненням ним інформації щодо обставин російської окупації Донбасу та анексії Криму.

Читайте також: Проросійські кандидати: хто в кого відбиратиме голоси

Гроші та майно Гриценка: у своїй електронній декларації за 2017 рік він вказав, що дружина кандидата у президенти журналістка Юлія Мостова володіє двома земельними ділянками та дачним будинком у Київській області. Їх сумарна площа становить 8 536,4 метрів квадратних. Окрім цього, на Мостову зареєстровані чотири квартири у Києві, загальною площею у майже 280 квадртаних метрів, ще одну київську квартиру, площею у 56,2 квадратних метри задекларував сам Гриценко.

Щодо доходів Гриценка, то він вказав річні суми пенсії у розмірі 139 620 гривень та заробітну плату у 14 885 гривень.

Окрім цього, Гриценко задекларував легковий автомобіль марки Volvo XC90 2013 року випуску та гідроцикл YAMAHA VX700. На дружину оформлений автомобіль Toyota RAV4 2016 року випуску.

У першому турі президентських виборів Гриценко набрав 6.91% голосів. Головною метою передвиборчої кампанії Гриценко називав повернення у владу професійності, чесності та совісті, він обіцяє розпочати жорстку боротьбу із ліквідації корупції з першого дня свого президентства. Одне із гасел: "Наша мета – наступити на п’яти лідерам Європи!"

Обіцянки Анатолія Гриценка, дивіться інфографіку:

Інфографіка – що обіцяє Анатолій Гриценко

За 5-річний термін президентства Гриценко вважав можливим повернути Донбас та Крим.

"Окуповані території повернемо без "особливих статусів" дипломатичними, воєнними, економічними, санкційними засобами спільно із зарубіжними партнерами", – йдеться у програмі кандидата у президенти.