Як йдеться у звіті незалежної експертно-журналістської групи Bellingcat, щонайменше 50 ракет було випущено терористами з житлових кварталів Донецька.

Журналісти зазначають, що за допомогою, свіжих супутникових знімків і свідчень очевидців вдалося встановити, звідки терористи стріляють за допомогою "Градів".

Так, за інформацією користувачів проукраїнських груп соцмереж, бойовики постійно стріляють у районі об’їзної дороги, що поблизу гіпермаркету "Ашан". У той же час жителі Авдіївки, яка контролюється Україною, повідомляють про вхідні вибухи , натомість донеччани пишуть про вихідний вогонь. Крім того, одна із російських пропагандистів зауважила, що чула "Гради" під час відспівуванні ватажка батальйону "Восток" Івана "Грека" Балакая 31 січня. Пізніше подруга кореспондентки підтвердила їй, що "Гради" постійно стріляли з 30 проти 31 січня, і що вони базуються біля гіпермаркету "Ашан",
– підкреслює Bellingcat.

Крім того, група опублікувала відео зі служби, яке підтверджує, що церква розташовується у житловому районі на південь від гіпермаркету, у цій же місцевості розташовані Донецька об'їзна дорога та онкологічна лікарня.

Також журналісти оприлюднили шість інших відео, на яких видно запуски "Градів" з Донецька.

Вдалося з'ясувати геолокацію усіх відео: їх знято в районі гіпермаркету "Ашан". На п'яти роликах видно чотири різних залпи з цієї місцевості, під час яких запущено близько 60 ракет. Пуски здійснювалися, принаймні, з двох різних точок.

Свіжі супутникові знімки (від 20 і 31 січня) підтверджують проаналізовані відео та свідчення очевидців. На знімку від 31 січня добре видно сліди пусків РСЗВ, яких не було на знімку від 20 січня. Крім того, розташування цих слідів точно відповідає місцям пусків, встановленим за відео.

На знімку від 31 січня видно п'ять слідів пусків на відкритій місцевості в 200 метрах на південь від гіпермаркету і в 40 метрах на південь від об'їзної дороги. Ці сліди не помітні на попередньому знімку від 20 січня. До слідів пусків ведуть сліди техніки, які починаються безпосередньо на об'їзній дорозі.

Ще одне місце пуску можна помітити на схід від житлових кварталів в безпосередній близькості від об'їзної дороги. На цьому місці видно чотири сліди пусків. З цієї позиції здійснювалося два різних обстрілу. Всі 9 слідів пусків орієнтовані приблизно в одному напрямку. Пуски здійснювалися приблизно в напрямку Авдіївки, розташованої приблизно в 18-19 кілометрах на північний захід.

У Bellingcat зауважили, що наведені факти чітко показують, хто винен в атаках на Авдіївку. При цьому терористи стріляли в декількох сотнях метрів від гіпермаркету, школи і житлових будинків. Деякі атаки здійснювалися вдень, коли по об'їзній дорозі рухалися цивільні автомобілі.

З огляду на близькість обох місць пусків до розташованої в цій місцевості цивільної інфраструктури, будь-яка українська контратака, покликана придушити вогонь РСЗВ, автоматично піддала б ризику життя цивільних осіб, які проживають в цьому районі. Для пусків напевно використовувалися реактивні системи залпового вогню БМ-21 "Град", шасі яких дозволяють машинам пересуватися по бездоріжжю. Таким чином, цілком можна було використовувати інше місце пуску. Проте кількаразове використання місця пуску в 200 метрах на схід від гіпермаркету "Ашан" ясно вказує на те, що цю місцевість вибрали спеціально, а життя цивільних осіб навмисно піддали ризику,
– резюмують фахівці Bellingcat.

Читайте також: Вибух у Донецьку: журналіст оприлюднив реальну картину