Сховище лідера і його найближчого оточення розташоване на околицях Сараєво у надрах гори на глибині 280 метрів.
Браніслав Дімітрієвіч (історик): "Цей простір сам по собі вже є виставкою. Ми не змінюватимемо його, лише втрутимося в нього зі своїми ідеями."
Будували підземний комплекс більш ніж чверть століття, до 1979 року. Витрати сягнули рекордних 4,6 мільярда доларів. Бункер досі перебуває у бойовому стані - півроку 350 осіб з комфортом можуть мешкати у ньому. Тут є більш ніж сотня спальних кімнат, зокрема апартаменти Тіто з величезним ліжком.
Все обставлено зручними дерев’яними меблями. Інженери обладнали сховище генератором енергії, басейном, системою кондиціонування повітря, що утримує температуру на рівні 21 градусу.
Опісля розпаду Югославії у 1995 році бункер успадкувала Боснія. Його утримання було надто затратним. Тому військові схвально зустріли ідею про відродження сховища як мистецької галереї. Митці заручилися фінансовою підтримкою Ради Європи. Відкриття нового музею заплановано на кінець травня наступного року.
Едо Козіч (художник з Сараєво): "Ми й не сподівалися на фінансову підтримку від місцевої влади, тому звернулися до європейців. І це спрацювало. У Європі наш проект назвали "Культурною подією року". Такого у нашому регіоні ще не було."
Йосип Броз Тіто завжди провадив незалежний курс у зовнішній політиці. 35 років він непохитно тримав владу в твердому кулаці. Підземний лабіринт стане справжнім подарунком для поціновувачів мистецтва. В новому музеї митці спробують відтворити дух непокірності югославського лідера.
2 хв
Бункер Тіто перетворять на мистецьку галерею
На теренах колишньої Югославії - культурна подія року. У підземному бункері незмінного лідера союзної країни Йосипа Броза Тіто невдовзі відкриють Музей сучасного мистецтва.