9 липня на німецькому полі зійдуться збірні Іспанії та Франції. Обом збірним дуже складно дався вихід у півфінал чемпіонату Європи-2024. Але їх матчі 1/8 та 1/4 фіналу вже у минулому. 24 Канал пригадує, як іспанці та французи грали між собою у минулому.

"Фурії Роха" потрібно наздоганяти "Ле Бле"

36 лобових поєдинків ці гранди європейського футболу провели між собою. Наразі перевагою за кількістю перемог володіє Франція – 16 проти 13-ти звитяг в іспанської збірної. Ще 7 матчів були зведені внічию.

Востаннє іспанські та французькі футболісти виходили на один газон у сезоні-2020/2021, коли зіграли у фіналі Ліги націй. Та гра на "Джузеппе Меацца" закінчилась перемогою "Ле Бле" 1:2. Хоча саме "Фурія Роха" першою повела у рахунку завдяки голу Оярсабаля. Однак вже через 2 хвилини Бензема зрівняв рахунок, а на 80-й хвилині Мбаппе приніс звитягу Франції.

Товариські матчі

Саме на товариському рівні збірні провели найбільше очних зустрічей. Аж 26 поєдинків із 36-ти вже зіграних мали товариський характер. Тут вдвічі більше перемог в іспанців – 14 проти 7-ми у "Ле Бле". Мирова була розписана у 5 матчах.

Дебютна зустріч Іспанії та Франції в історії футболу датована сезоном-1921/1922. Команди зійшлись у товариському матчі. Вже у першій зустрічі іспанці розтрощили французів 4:0. Усі голи були забиті у перші 35 хвилин матчу.

Вперше Франція перемогла іспанську збірну у сезоні-1932/1933 – 1:0. Переможний гол у тій зустрічі забив центрфорвард Жан Ніколя.

До 1984-го року ці національні команди виключно грали у товариських матчах. Остання товариська гра між іспанською та французькою командами відбулась у сезоні-2016/2017, коли звитягу з рахунком 0:2 здобула "Фурія Роха" (Давід Сілва, Жерар Деулофеу).

Кваліфікація Євро / Чемпіонат Європи

У 1984-му році команди провели свій перший поєдинок не на товариському рівні. І сталось одразу це у фіналі чемпіонату Європи, який відбувся у Франції. Обидві збірні виграли свої групи та оформили перемоги у півфіналах: Іспанія переграла по пенальті Данію, а господарі турніру здолали в екстратаймах Португалію.

У фіналі в Парижі французи показали усім, хто тут господарі Євро-1984. Мішель Платіні вивів "Ле Бле" на 57-й хвилині уперед 1:0, а під завісу вирішального матчу Брюно Беллон поставив яскраву крапку у переможному для французів фіналі 2:0.

Збірна Франції вперше тріумфувала на чемпіонаті Європи. Не вдарили обличчям у багнюку на домашньому турнірі.

Мішель Платіні
Мішель Платіні / Фото Getty Images

У сезоні-1990/1991 команди знову зустрілись на одному футбольному полі на Євро, але вже на рівні кваліфікації турніру. В обидвох матчах перемогу оформили французи – 3:1 та 2:1. Хоча у першому матчі першою у рахунку повела Іспанія завдяки голу Хосе Марі Бакеро. Натомість Франція відповіла одразу трьома результативними ударами.

У другому є поєдинку усі голи були забити у перші 34 хвилини. "Ле Бле" вже станом на 16-й хвилині зробило собі комфортну перевагу у два м'ячі. Абелардо зумів скоротити відставання іспанців до мінімуму, але на більше "Фурії Рохи" не вистачило.

Минуло ще 5 років, як Іспанія зіграла проти Франції у фінальній частині Євро-1996. У поєдинку групи "В" топові європейські збірні розписали нічию 1:1. Перша половина минула без голів. Лише на старті другої 45-хвилинки Юрій Джоркаєфф вивів французів уперед 1:0. "Фурія Роха" зрівняла рахунок лише на 85-й хвилині завдяки голу Хосе Луїса Камінеро.

У 2000-му збірні знову зіграли у фінальній частині Євро, але вже у рамках 1/4 фіналу. У першому таймі команди видали гольову перестрілку, яку розпочав Зідан. Вже через 5 хвилин після його гола Гаїска Мендьєта змінив цифри на табло 1:1. Юрій Джоркаєфф забив гол у роздягальню на користь Франції 1:2.

Зінедін Зідан
Зінедін Зідан / Фото Getty Images

У другому таймі команди більше не забивали. Ліміт був вичерпаний ще у перші 45 хвилин. Фінальний свисток зафіксував виліт Іспанії із Євро-2000, де Франція у підсумку й тріумфувала. В 1/2 фіналу французи пройшли у додатковий час Португалію 2:1, а у фіналі теж у додатковий час обіграли Італію 2:1.

Із того тріумфального моменту минуло аж 12 років, щоб футбольні прихильники знову насолодились протистоянням Іспанія – Франція. Наступна їх зустріч відбулась на легендарній та українській "Донбас Арені" у рамках 1/4 фіналу Євро-2012. Героєм того матчу став нинішній головний тренер леверкузенського Баєра, а тоді опорник Іспанії Хабі Алонсо. Вже на 19-й хвилині Алонсо вивів іспанську збірну уперед 1:0. Аж на першій компенсованій до матчу хвилині Хабі подвоїв перевагу Іспанії у рахунку та оформив у свій актив дубль 2:0.

На Євро-2024 ці гранди знову зіграють між собою. Обом командам складно дався вихід у чвертьфінал чемпіонату Європи. Обидві збірні напряму вийшли до плей-оф. В 1/8 фіналу Іспанія розтрощила одну із збірних-сенсацій цьогорічного Євро Грузію 4:1. Натомість Франція лише завдяки автоголу Вертонгена обійшла Бельгію 1:0.

Збірна Іспанії на Євро-2024
Збірна Іспанії на Євро-2024 / Фото Getty Images

У чвертьфіналі Іспанія ледь не вилетіла із Євро від її господарки Німеччини 2:1. Поєдинок закінчився в екстратаймах. Але найбільше запам'ятався не переможний гол Меріно, а спірне рішення головного арбітра матчу. Тейлор проігнорував влучання м'яча у руку Кукурельї у штрафній Іспанії.

Підопічні Дешама лише у серії пенальті здолали Португалію 3:5. Кіліан Мбаппе та компанія зруйнували усі мрії Кріштіану Роналду.

Кваліфікація Мундіалю / Чемпіонат світу

У 2006-му році збірні Іспанії та Франції вперше зустрілись на рівні чемпіонату світу. Турнірна сітка звела ці національні команди у рамках 1/8 фіналу Мундіалю. Матч на "AWD-Arena" закінчився перемогою Франції з рахунком 1:3.

У першому таймі Давід Вілья та Рібері дозволили збірним обмінятись голами та закінчити перші 45 хвилин нічиєю 1:1. Поєдинок впевнено йшов до додаткового часу. Однак наприкінці матчу Вієйра та Зідан принесли дострокову звитягу "Ле Бле", вивівши команду до чвертьфіналу ЧС-2006. Іспанія ж пакувала валізи додому.

Це був поки що єдиний раз, коли Іспанія та Франція зустрічались у фінальній частині чемпіонату Європи.

Ще двічі команди грали між собою у кваліфікації ЧС у сезоні-2012/2013. Обидві потрапили у групу "І". У першому поєдинку збірні не визначили сильнішу 1:1. На 25-й хвилині Рамос на добиванні відкрив рахунок у матчі, вивівши "Фурію Роху" уперед 1:0. Здавалось, що іспанці наберуть три очки в першій очній битві відбору. Але аж у компенсований до зустрічі час Жиру врятував Францію від поразки. Команди поділили очки.

Олів'є Жиру
Олів'є Жиру / Фото Getty Images

У другому матчі кваліфікації ЧС вже іспанці таки втримали мінімальну перемогу 0:1. Єдиний та переможний гол забив на 58-й хвилині Педро.

Ліга націй

Вперше і поки що востаннє ці збірні грали між собою у Лізі націй у сезоні-2020/2021. Це була перша зустріч у рамках цього турніру і одразу у фіналі, який був за французами. Голи Бензема та Мбаппе принесли звитягу "Ле Бле" 1:2. Єдиний гол у складі "Фурії Рохи" оформив Оярсабаль.