Документ зареєстрований під номером 4269. Повна назва - Проект Заяви до Міжнародного кримінального суду про визнання Україною юрисдикції міжнародного кримінального суду, що скоєно злочини проти людяності вищими посадовими особами держави, які привели до особливо тяжких наслідків та масового вбивства українських громадян під час мирних акцій протестів у період з 21 листопада 2013 року по 22 лютого 2014 року. Текст документа опублікований на сайті Верховної Ради.

Депутати внесли до документу поправку, щоб Міжнародний суд притягнув до відповідальності екс-президента Віктора Януковича, екс-главу МВС Віталія Захарченка, екс-генпрокурора Віктора Пшонку та інших посадових осіб, яких встановить Генеральна прокуратура України.

У проекті зазначено, що з 21 листопада 2013 року в Україні відбуваються мирні масові акції протесту з метою захисту конституційних прав та свобод людини. “18-20 лютого 2014 року колишній Президент України В. Янукович та виконавча влада України розв’язали війну проти свого народу, зухвало ігноруючи Конституцію України, нізащо ставлячи життя людей, їх безпеку, права та свободи”, - йдеться в пояснювальній записці.

Депутати наголосили, що ГПУ протягом листопада-лютого не розслідувала жодної справи щодо злочинів, натомість фальсифікувала справи проти мирних громадян. У заяві є прохання розслідувати діяльність МВС (в тому числі “Беркута” і снайперів), а також так званих “тітушок”.

Читайте також: "Дозвіл є?" — в інтернеті з'явилося нове відео обстрілу міліцією майданівців

“Снайпери силових відомств України прицільним вогнем вбили за різними даними від восьмидесяти до 150 мирних людей, а більше як п’ятсот отримали різного ступеня поранення. Водночас, за неофіційними даними, кількість поранених сягає близько двох з половиною тисяч, а загиблих понад двохсот”, - йдеться в повідомленні.

“Післявоєнна Європа такого масового вбивства мирних людей не знала. Сьогодні так поступають диктатори Африки, а останнім в Європі був Чаушеску”, - заявили депутати.

“Таким чином, в діях низки службових та цивільних осіб, які діяли під керівництвом колишнього Президента України, є ознаки складів злочинів, передбачених Римським статутом Міжнародного кримінального суду. У ситуації, яка склалася, доцільним є використання юрисдикції МКС для розслідування даних злочинів та притягнення винних до відповідальності”, - вважають депутати.

Читайте також: Україна в крові: юристи збирають докази насильства у “Чорну книгу”

Зауважимо, 27 січня 2014 року група народних депутатів України направила заяву до Ради Безпеки ООН. Аналогічні звернення були направлені Головою комітету Верховної Ради України з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності А.А. Кожемякіним та Головою комітету з прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин В.В.Пацканом на адресу Верховного Комісара ООН з прав людини Н.Піллей.

Водночас спікер парламенту Олександр Турчинов зауважив, що депутат від “Батьківщини” Геннадій Москаль зареєстрував у Верховній Раді проект постанови Про ратифікацію Римського статуту Міжнародного кримінального суду і незабаром парламентарі зможуть розглянути цей документ.