Акредитацію скасували, починаючи з 9 травня, коли набув чинності закон про доступ до публічної інформації, повідомив "Німецькій хвилі" речник Міністерства закордонних справ України Олександр Дикусаров.

За його словами, обмеження для іноземних журналістів, так само, як і для їхніх українських колег, діятимуть лише в разі відвідування заходів в органах державної влади. Для цього, згідно із новим законом, міністерства та відомства мають право вимагати попередньої акредитації представників ЗМІ, незалежно від їхнього громадянства.

Координатор Лабораторії законодавчих ініціатив Ігор Когут вважає, що скасування акредитації для іноземних журналістів є актом доброї волі і має отримати виключно позитивне ставлення. Координатор висловив сподівання, що це дасть додатковий поштовх для присутності іноземних ЗМІ в Україні.

Ігор Когут не вважає великою проблемою необхідність акредитації на окремі заходи в органах влади: "для трансформації відносин преси з владою потрібен певний час". Координатор Лабораторії законодавчих ініціатив закликав з розумінням сприймати неготовність влади забезпечити цілковито відкритий доступ преси до інформаційних ресурсів, але визнав, що це недемократично.

Лідер Комітету "Рівність можливостей" Олександр Чекмишев нагадав, що, коли посаду Президента України займав Віктор Ющенко, то вже був розроблений за європейським зразком рекомендований порядок вільного доступу журналістів на офіційні заходи. Натомість за останній рік і президентська прес-служба, і відповідні структури на місцевому рівні почали використовувати інструмент акредитації для відмови у доступі до офіційних заходів незалежним журналістам та працівникам опозиційних ЗМІ із посиланням на брак місця.

На його думку, це суперечить заявам високопосадовців про запровадження європейських стандартів: "це є пошуком способів з обмеження в доступі до інформації і журналістів, і громадськості".