Депутата Верховної Ради, регіонала Сергія Клюєва - брата чинного секретаря РНБО Андрія Клюєва під час минулорічної парламентської передвиборчої кампанії підтримували цілими дитячими колективами. Над цим активно працював штаб тоді ще кандидата у нардепи.

Піар-кампанію іншому регіоналу, народному депутату Володимиру Наконечному забезпечили білборди з фото, де він оточений чомусь напівголими дітьми.

Діти вважаються деякими психологами, найбільш ефективним символом, найбільш ефективною картинкою у будь-якій рекламі. Це пов'язано з тим, що в нашій підсвідомості дитина є чимось невинним, не здатним надурити, не здатним маніпулювати, - каже експерт з реклами Артем Біденко.

Танцювали за Мельника

У Громадянській мережі ОПОРА беззаперечним лідером за фактами використання дітей під час передвиборчої кампанії називають регіонала Петра Мельника.

Це той самий ректор Податкового університету, який з легкістю впорався з браслетом для стеження та втік до США, аби його не засудили за хабарництво. Минулого року в рамках агітації за себе він влаштовував дитячі танцювальні шоу.

Агітують політики дитячими обличчями не лише в передвиборчий період. 3 вересня у Луганську під патронатом Партії Регіонів відбулося свято на честь 69-ї річниці визволення міста від фашистів, на якому дітей одягнули у символіку партії та вручили партійні прапори.

Школярів зняли з уроків за наказом департаменту освіти та молоді міста.

Дев'ять правозахисних організацій звернулися з петицією до Віктора Януковича, як лідера правлячої партії, з вимогою припинити практику залучення школярів та студентів до участі у мітингах під егідою Партії регіонів.

Ми вважаємо, що це досить серйозний прецедент і маємо інформацію, що такі мітинги відбулися не тільки в Луганську, але й в 9-ти інших містах України. І я думаю, що ми будемо звертатися до суду і оскаржувати таку практику, - каже керівник Центру інформації про права людини Тетяна Печончик.

У Партії Регіонів усі звинувачення відкидають і радять звертатися до прокуратури у разі порушення прав дітей.

Гітлер та Сталін використовували дітей у політичній агітації

Мода використовувати дітей у політичній агітації поширилась на початку двадцятого століття. Найвідоміші такі агітки - діти на руках Гітлера та Сталіна.

Класично вважається, що саме Ленін ввів практику використання дітей, образу дітей біля себе. Є легенда, що це було, причина для цього була тому, що він боявся на себе нападу терористів, тому оточував себе дітьми. Потім це увійшло як класична медійна компанія, класична маніпуляційна компанія, що діти його люблять, він поряд з дітьми, - розповів експерт з реклами Артем Біденко

Що каже закон?

Закон України про вибори народних депутатів надає право на агітацію лише повнолітнім громадянам. Проте, прямої заборони на використання дітей в агітації в українському законодавстві немає.

За даними Громадянської мережі ОПОРА вісім з десяти зафіксованих випадків використання неповнолітніх у передвиборчій кампанії минулого року стосувалися представників Партії Регіонів.