Два сценарії поведінки Росії під час нормандського саміту в Парижі
Сьогодні в Росії можна спостерігати дві точки зору. Одна з них полягає в тому, що з Президентом України Володимиром Зеленським можна домовитися. А друга – в тому, що будь-які поступки Кремля щодо України свідчитимуть про слабкість російської сторони.
Таку думку висловив дипломат, головний радник Міжнародного центру перспективних досліджень Василь Філіпчук під час брифінгу "Чого очікувати від нормандської зустрічі". Захід пройшов у Києві 6 грудня.
Радимо ознайомитися! Нормандська зустріч: усе, що важливо знати
За його словами, у Росії є дві групи шкіл думок, які проштовхують достатньо різні підходи щодо того, що має робити та говорити Росія під час переговорів у Парижі.
Перша точка зору полягає в тому, що
- з Зеленським можна домовитися,
- Зеленського потрібно підтримати,
- Зеленський продемонстрував, на відміну, від Порошенка, що він уміє дотримуватися слова та ухвалювати непопулярні рішення.
Зокрема, обмін полоненими та розведення військ підтверджують, що президент Зеленський може обіцяти та є спроможним виконувати те, що він обіцяє, навіть якщо це не користується особливою популярністю всередині країни. Тому потрібно йти з ним на діалог і потрібно крок за кроком здійснювати логіку, що є записаною в мінських домовленостях,
– зауважив експерт.
Однак, за його словами, це не означає, що такої ж думки дотримується й російська еліта. Остання ж вважає, що не обов’язково потрібно домовлятися.
"Будь-які дії Росії щодо виведення військ з Донбасу деякі російські політологи порівнюють з Афганістаном 1988 року, що це буде символом слабкості (ту війну СРСР фактично програв і втратив близько 15 тисяч військових – 24 канал). Тобто, повернути Україні Донбас навіть у параметрах мінських домовленостей будуть сприймати як свідчення того, що Росія – слабка, вона повернула іншій країні те, що взяла під свій контроль",
– додає Філіпчук.
Також такі поступки можуть призвести до посилення опозиційних настроїв з боку імперських профашистських націоналістичних сил у Росії. І це може поставити під знак запитання імідж Путіна як "собирателя русских земель".
Зверніть увагу! Відверте інтерв'ю Зеленського перед нормандським самітом: ключові тези
"Тобто, російська еліта вважає, що не обов’язково треба йти на діалог навіть із таким президентом як Зеленський, який дійсно докладає зусилля для виконання мінських угод", – підсумував експерт міжнародник.
Що відомо про зустріч у "нормандському форматі"
- Відбудеться вона 9 грудня та пройде у Парижі. Усі країни-учасниці вже узгодили цю дату.
- У її межах вперше можуть зустрітися Зеленський і Путін.
- Востаннє у нормандському форматі український та російський президенти бачились ще у 2016 році
- Українська сторона давно наполягала на зустрічі у нормандському форматі, де б обговорили питання врегулювання ситуації на Донбасі. Але Росія довго її відтягувала, пояснюючи це тим, що вона "не принесе користі без ретельної підготовки".
- Попередньо анонсовані питання України під час нормандської зустрічі – розведення військ, обмін полоненими, текст формули Штайнмаєра та Крим.
- Передумовами для проведення нормандського саміту стали розведення військ у Станиці Луганській (завершилося 30 червня), Золотому (2 листопада) та Петрівському (11 листопада). Також відбулися розмінування цих територій і демонтаж фортифікаційних споруд з обох боків. У підсумку тут має розміститися майбутня демілітаризована зона.