Ключові тези Володимира Зеленського в ефірі проєкту "Право на владу Савіка Шустера" відібрав 24 канал.
Важливо! Нормандська зустріч: усе, що важливо знати
У Парижі Путін покаже, чи готовий до миру
Володимир Зеленський заявив, що Росія вже показала свою готовність до розмови – зокрема, коли звільнила українських моряків та повернула кораблі. За його словами, тепер Путін має показати, чи готовий він до миру.
Я хочу побачити людину і хочу привезти з нормандського саміту розуміння і відчуття, що дійсно всі хочуть поступово закінчити цю трагічну війну. Я зможу точно зрозуміти це за столом,
– сказав президент.
Він також додав, що найголовніше для нього – це результат, який він привезе з Парижа. Володимир Зеленський вказав, що намагатиметься переконати лідерів Франції та Німеччини бути на українській стороні. Водночас, визнав він, що звісно не все вдасться.
Чи нервує Зеленський перед зустріччю з Путіним?
Володимир Зеленський запевнив, що зовсім не нервує перед зустріччю з Володимиром Путіним, у якого куди більше політичного досвіду, єдине що – хоче результату цієї зустрічі. Мовляв, він дуже боїться, що все закінчиться не результативно.
"Це єдине, через що я боюся. Чого мені ще боятися? Я президент вільної країни, порядна людина, яка не продає нашу країну нікому ніколи і ні за що. Правда на нашому боці", – заявив президент України.
Варто знати: Нормандський саміт у Парижі: останні очікування України та Росії
Він наголосив, що коли у тебе за спиною правда і щире бажання припинити війну, ти міцнішаєш з кожним днем.
Вибори на Донбасі: бути чи не бути
Володимир Зеленський підтвердив, що влада хотіла б провести місцеві вибори на Донбасі одночасно з виборами на всій території України – восени 2020 року.
Це правда. Саме відчуття того, що ми одна країна і там зараз наші люди, повинне починатися навіть з цього моменту. Здавалось би, що це дрібниця. Але я не вважаю це дрібницею. Місцеві вибори проводяться одночасно за законом України по всій території України. Так, це наша ідея,
– наголосив Зеленський.
Він наполіг, що до проведення виборів на окупованих територіях Україна має повністю взяти під контроль українсько-російський кордон, який зараз контролюють окупанти з Росії.
Діалог з представниками окупованих територій
Президент заявив, що готовий до того, аби до мирних переговорів були залучені представники окупованих територій. Втім, наголосив він, мовиться про українців, які через війну покинули свої домівки, а не контрольованих Росією бойовиків.
"Україна не розмовляє з бойовиками. Але ви повинні розуміти, як це відбувається всі ці 5 років, як відбуваються розмови в тристоронній групі. Там присутні Україна, Росія, ОБСЄ і представники тимчасово окупованих територій. Тобто вони там є, але безпосередньо президент з ними не розмовляє і не буде розмовляти", – заявив Зеленський.
Цікаво: Пристайко пояснив зміни Конституції, які можливі після нормандського формату
За словами президента, він не готовий зараз заявляти, що хоче змінити цей пункт мінських домовленостей, адже такі слова можуть негативно вплинути на зустріч у нормандському форматі.
Що відомо про зустріч у нормандському форматі:
- Вона відбудеться 9 грудня та пройде у Парижі. Усі країни-учасниці вже узгодили цю дату.
- У її межах вперше можуть зустрітися Зеленський і Путін. До цього вони лише декілька разів говорили телефоном. Востаннє обговорили повернення Росією українських військових кораблів і питання газових перемовин.
- Українська сторона давно наполягала на зустрічі у нормандському форматі, де б обговорили питання врегулювання ситуації на Донбасі. Але Росія довго її відтягувала, пояснюючи це тим, що вона "не принесе користі без ретельної підготовки".
- Попередньо анонсовані питання України під час нормандської зустрічі – розведення військ, обмін полоненими, текст формули Штайнмаєра та Крим.
- Передумовами для проведення нормандського саміту стали розведення військ у Станиці Луганській (завершилося 30 червня), Золотому (2 листопада) та Петрівському (11 листопада). Також відбулися розмінування цих територій і демонтаж фортифікаційних споруд з обох боків. У підсумку тут має розміститися майбутня демілітаризована зона.