Радник президента з економічних питань Олег Устенко зазначив, що програму stand by відкрили на 5 мільярдів доларів, з цих грошей Україна отримала 1,2. Тобто співробітництво з МВФ важливе для того, аби конкурувати за міжнародні інвестиції.

Зверніть увагу В Україні розпочинає роботу місія МВФ: на чому вона зосередиться

Головні умови траншу від МВФ

Фактично міжнародний валютний фонд приймає рішення давати чи не давати гроші лише після виконання країною домашнього завдання. Точніше, проведення конкретних реформ, які потрібні не МВФ, а Україні. Серед головних умов траншу були й залишаються:

  • незалежність Національного банку;
  • проведення судової реформи;
  • розбудова антикорупційної інфраструктури.

Місія МВФ повернулась в Україну після перерви: дивіться відео

Влада вважає, що з цим завданням вона впоралась, хоч і частково. Радник президента з економічних питань Олег Устенко сказав, було проголосовано закон про підвищення незалежності НБУ, а щодо судової реформи теж винесли відповідні питання. За його словами, зрушення є.

Водночас бюджет, який вже зареєстрований в парламенті – узгоджений та подобається МВФ. Тому шанси на отримання грошей є.

Не пропустіть Голова місії МВФ та очільник Мінфіну провели онлайн-зустріч: про що говорили

Україні потрібні гроші для сплати держборгу

Загалом без міжнародних запозичень українська економіка може обійтись з пів року. Але гроші потрібні першочергово для сплати держборгу. Нині він складає понад 602 мільярди гривень. Водночас співробітництво з МВФ підвищує рейтинг України в очах закордонних інвесторів.

Нам дуже важливо, щоб місія МВФ побачила нормальний бюджет, закони. Вони є, з 5 необхідних – 4 готові, їх навіть можна голосувати. Треба показати рух по реформах, які ми обіцяли,
– сказав Ярослав Железняк, заступник голови комітету парламенту з питань фінансів.

До теми Уряд планує у 2022 році набрати боргів на понад пів трильйона

Не на користь Україні може зіграти блокування конкурсу на очільника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, яке досі триває. Маркером успішності реформ точно стане ще один конкурс – вже на очільника Національного антикорупційного бюро. Тому розслаблятися точно зарано.

"Багато сьогодні таких перемінних, які можуть схилити МВФ на виділення понад 700 мільйонів доларів або навпаки. Тому я думаю, буде більше грати не економічна складова, а політична", – вважає політолог Ігор Чаленко.

За позитивним сценарієм, черговий транш від МВФ – у 750 мільйонів доларів – Україна отримає вже за місяць.