У 2021 році перспективи відновлення економіки залежатимуть від того, які процеси відбуваються зараз. Таку оцінку оприлюднило агентство Bloomberg.

Актуально "Свободи обмежили, економіка зупинилася": Європа буде шукати нову модель розвитку

Які прогнози провідних економістів щодо кінця коронавірусної кризи

 • Чимало фахівців прогнозували економічне зростання ще цього року, однак прогнози наразі невтішні. Хоча окремі показники виробничої діяльності трохи покращуються, але надія на V-подібне відновлення економіки розвіюється. Незважаючи на масштабні стимулюючі заходи, прийняті в умовах пандемії, світ переживає найбільшу економічну кризу з часів Великої депресії.
 • Глава Федерального резервного банку Річмонда Томас Баркін, зокрема, порівняв нинішню траєкторію, по якій рухається економіка, зі спуском на ліфті перед підйомом пішки.
 • Головна економістка Світового банку Кармен Рейнхарт зазначила, що необхідно відрізняти відскік і відновлення економіки.
 • Чимало залежатиме від подальшого поширення коронавірусу і розробки вакцини. Навіть в тих країнах, де епідемію вдалося взяти під контроль, часто виникають нові спалахи.

Справжнє відновлення означає, що ви такі ж заможні, якими були до кризи. Я вважаю, що ми далекі від цього,
– стверджує фахівчиня.

До теми Не тільки погане: 14 хороших тенденцій після коронакризи

Прогнози міжнародних організацій

 • За оцінкою Міжнародного валютного фонду (МВФ), до кінця року доходи на душу населення знизяться в 170 країнах світу – це 90% від загальної кількості. У січні МВФ прогнозував, що 160 країн продемонструють зростання економіки і доходів населення.
 • При цьому до кінця 2021 року світовий ВВП, швидше за все, буде нижчим, ніж наприкінці 2019 року, вважають економісти HSBC Holdings Plc.
 • Глава ФРС Джером Пауелл раніше попереджав про значну невизначеність щодо відновлення економіки США. Голова Європейського центрального банку Крістін Лагард заявляла, що економічне відновлення буде "стриманим".
 • Водночас деякі інвестори та аналітики ще розраховують на V-подібне відновлення. Економісти Morgan Stanley зберігають свій прогноз, відзначаючи позитивні економічні дані в США та Європі. Аналітики Goldman Sachs погіршили прогнози для економіки США в цьому кварталі, але очікують покращення ситуації в вересні.
 • Країни, що розвиваються більше не будуть двигуном світового економічного зростання. За прогнозом Світового банку, їх ВВП знизиться на 2,5% – це найгірший показник з початку спостережень в 1960 році.
 • Наслідки кризи для ринку праці також буде неможливо подолати в другій половині 2020 року навіть при оптимістичному сценарії, прогнозує Міжнародна організація праці. Там кажуть, що в другому кварталі кількість відпрацьованих годин була на 14% нижче, ніж до спалаху коронавірусу.
 • Bloomberg зазначає, що можливості держпідтримки, яка вже досягла 11 трильйонів, будуть обмежені через рекордний рівень заборгованості.

Що таке ВВП і що від нього залежить?

Валовий внутрішній продукт – це важливий показник, за яким можна оцінити розвиток економіки країни. Він вказує ринкову вартість всіх вироблених на території країни протягом року товарів і послуг з метою споживання, експорту та накопичення за винятком вартості проміжних товарів і послуг, тобто сировини, палива, енергії, кормів та інших.

Цей показник дає уявлення про загальний матеріальний добробут нації.

Цікаво Нафта по 35 доларів та падіння світового ВВП: новий прогноз на 2020 від Fitch