Чому тариф для клієнтів ПОН зросте

У "Нафтогазі" розповіли, що побутові споживачі природного газу, яких обслуговує ПОН, мають обрати та під'єднатися до ринкового постачальника до 1 грудня 2021 року. Усі клієнти ПОН протягом 60 днів мають змінити газову компанію та укласти з нею договір.

Читайте Тарифи на газ у грудні 2021 року: яка ціна у різних постачальників

Наголошуємо, що ГК "Нафтогаз України" не встановлює ціну для клієнтів ПОН, вона розраховується щомісячно за спеціальною формулою, розробленою в межах Порядку проведення конкурсу з визначення постачальника "останньої надії",
– йдеться в повідомленні.

Раніше Тариф на газ для населення та бюджетних установ: "Нафтогаз" зобов'язали знизити ціну

Якими були тарифи ПОН до 25 жовтня

До 25 жовтня місячний тариф від ПОН був на рівні 16,56 гривні за кубометр газу. Тож фактично після постанови Кабміну ціна знизилась у більш як два рази. Нагадаємо, що до жовтня місячний тариф для клієнтів ПОН постійно був суттєво вищий за річну фіксовану пропозицію "Нафтогазу" у 7,96 гривні за кубометр газу.

Так у вересні кубометр газу для клієнтів ПОН коштував 12 гривень, у серпні – 11,78 гривні, липні – в 13,13 гривні, червні – 11,94 гривні.

Як працює ринок газу в Україні

У 2020 році в українців з'явилася можливість змінювати постачальника, обираючи для себе найвигідніший тариф. За 5 днів до кінця місяця постачальники мають оприлюднити ціни на наступний місяць, щоб населення мало час обрати вигідний для себе варіант. Тож вже наприкінці цього тижня українці зможуть ознайомитись з тарифами на грудень.

Корисно Річний тариф на газ: чи можна не укладати договір та що буде з субсидією

Однак якщо населення втрачає постачальника, або його позбавляють ліцензії, то його функції виконує постачальник останньої надії (ПОН). В Україні роль ПОН виконує державна компанія НАК "Нафтогаз", але не більше, ніж 60 днів.

Подавати показники лічильників споживачі повинні облгазам (газорозподільним компаніям) з 1 по 5 число кожного місяця. Оскільки, саме вони ведуть облік цих показників, а потім передають інформацію для формування рахунків газопостачальним компаніям.

Тарифи на газ в Україні

Щоб уникнути торішніх "тарифних протестів", з 1 травня 2021 року в Україні паралельно зі звичними місячними тарифами, діє ще й річний. Відповідно українці можуть обирати для себе більш вигідну ціну, змінюючи тариф та навіть постачальника.

  • Річний тариф – фіксована ціна щомісяця до 30 квітня 2022 року. На річний тариф населення перевели автоматично. Нагадаємо, що наприкінці жовтня деякі постачальники знизили тариф завдяки балансуючій групі "Нафтогазу". Тож вартість кубометру газу у різних постачальників нині коливається від 7,799 гривні до 13,50 гривні.
  • Місячний тариф – ціна змінюється кожного місяця. Цей тариф діє для тих українців, котрі відмовилися від річної фіксованої пропозиції. У листопаді ціна кубометру газу у різних постачальників варіюється від 7,788 до 38,35 гривні за кубометр газу.