Представники найкращих ліцеїв України розповіли сайту 24 каналу, як готують дітей до ЗНО та навчання за кордоном. Поговорили з ними й про авторські програми освітніх закладів, підготовку вчителів до роботи, а також чим відрізняються ці ліцеї від звичайних шкіл.

Читайте також Вчителі мають боротися за увагу дитини як YouTube-блогери, – інтерв'ю з депутатом Грищуком

Шестиденка та ґрунтовне вивчення англійської

У 2021-му сім випускників Львівського фізико-математичного ліцею-інтернату сумарно набрали з чотирьох навчальних предметів ЗНО не менше 790 балів, зокрема 200 хоча б з однієї дисципліни. Мар’яна Добосевича, директора освітнього закладу, такі високі результати колишніх учнів не дивують. Він пояснює:

"У нас – шестиденна форма навчання. Ліцей є пансіоном. Частина дітей в навчальному закладі і живе. Учні поглиблено вивчають фізику, математику, хімію або біологію. Все залежить від профілю. Ми ґрунтовно підходимо й до вивчення англійської".

Очільник ліцею розповідає, що в освітній установі збільшена кількість годин для вивчення іноземної.

Ми не розпорошуємося. Тому у нас вивчають тільки англійську, однак фундаментально. Краще добре вивчити одну мову, аніж вивчати все потрошку. Так ви не знатимете нічого,
– впевнений Добосевич.

В ліцеї учнів навчають й викладачі з ЛНУ ім. І. Франка. Однак таких педагогів майже немає, каже директор закладу освіти.

"Раніше в нас було багато вчителів, які за сумісництвом працювали й в університеті. Вони задали дуже високий рівень знань та показали, як потрібно працювати", – каже він і одразу ж запевняє. "Ми підхопили той рівень стандартів та просто намагаємося його втримати. Хоча загальний рівень знань падає ".

освіта, школа, Львівський фізико-математичний ліцей, найкращі школи України, ЗНО-2021

У Львівському фізико-математичному ліцеї-інтернаті учні навчаються й у суботу / Фото: сайт закладу освіти

На час "дистанційки" у кожного вчителя був власний комп’ютер та інше необхідне обладнання, запевняє Добосевич.

Зараз у Міністерстві освіти хочуть закупити ноутбуки для вчителів. Ми це зробили ще торік. Та й деякі фундації нам подарували. Завдяки батькам дітей ми закупили ноутбуки, графічні планшети, камери. У вчителів був необхідний інструментарій для проведення дистанційних уроків,
– говорить він.

Щороку держава виділяє на кожного учня Львівського фізико-математичного ліцею 45 тисяч гривень. Керівник освітньої установи наголошує, що батьки платять тільки внески для розвитку матеріальної бази – 4 тисячі гривень на рік .

За спостереженнями директора, після завершення навчання не більше 10 випускників їдуть вчитися за кордон. "Кожного року ми випускаємо 150 учнів. Це п’ять класів паралелі. Думаю, що десять учнів – це не дуже великий відтік", – пояснює він.

На відміну від "Інтернату" та Харківського фізико-математичного ліцею № 27, навчання у Львівському фізико-математичному ліцеї починається з восьмого класу. До закладу освіти відбирають найрозумніших на конкурсній основі.

Добосевич зазначає, що у ліцеї навчаються й учні пільгових категорії – діти з малозабезпечених сімей, діти учасників АТО, діти з багатодітних сімей.

До теми В яких регіонах України навчалися найрозумніші випускники шкіл у 2021-му – інфографіка

Багатолітні освітні традиції та нові підходи до навчання

Цьогоріч п’ять випускників Харківського фізико-математичному ліцею № 27 сумарно набрали з чотирьох предметів ЗНО не менше 790 балів, зокрема 200 хоча б з однієї дисципліни. Олена Харік вже чимало років викладає математику за авторською програмою в цьому освітньому закладі. Вона з гордістю розповідає про своїх учнів та колег.

До п’ятого класу ми відбираємо дітей на конкурсній основі. У своїх школах вони могли бути найкращими. У нас же – одні з найкращих,
– підкреслює педагог.

У ліцеї використовують рейтингову систему оцінювання знань, каже Харік. За її словами, кожен учень отримує бали за успіхи у навчанні та "ставлення до нього", а також за соціальну активність у житті освітнього закладу – участь в олімпіадах, турнірах, конкурсах.

З одного боку, ми – державна установа, а з іншого – є освітні послуги, які потрібно додатково оплачувати. Ця оплата в нас диференціюється за допомогою рейтингу,
– говорить вчителька.

Рейтингова система та оплата навчання

Найрозумніші 10% дітей звільняються від сплати за навчання в ліцеї або сплачують умовну суму. Наступні 20% сплачують половину номіналу, ще 40% – повну вартість, передостанні 20% – 150% від вартості навчання. Ті ж, хто потрапили “у хвіст”, сплачують подвійну оплату.

У нас навчаються й діти з малозабезпечених сімей. Талановиті зірочки звільняються від оплати або платять символічний внесок. Однак основна аудиторія нашого ліцею – інтелігенція, середній клас,
– каже Харік.

Вчитель математики запевняє, що "в дітей немає часу нудьгувати в ліцеї", оскільки викладачі задають багато домашніх завдань. Кожен педагог вважає, що його предмет – найголовніший, розповідає вчителька.

Харківський фізико-математичний ліцей, освіти в Україні, школи, ЗНО-2021, навчання у школі, найкращі школи України

Цьогоріч випускник Харківського фізико-математичного ліцею № 27 Ілля Шкірко набрал з чотирьох предметів ЗНО 798 балів з 800 можливих / Фото: Харьков. инфо

"Батьки захохочують такий підхід, допомагають, але не тиснуть на дітей. Та й більшість наших учнів – це діти випускників минулих років. Тому нам простіше. Діти вже з п’ятого класу знають наші традиції. У них правильно розставлені пріоритети, є мотивація", – наголошує вона і додає:

"У звичайних школах вивчають фізику з сьому класу, а у нас – з шостого. Все навчання відбувається за авторськими програмами, які вже затвердило міністерство. Та й в нас просто дивовижні автори підручників, збірників".

Олена Харік називає викладачів ліцею "творчими людьми". Вона впевнила, що педагоги освітнього закладу "з успіхом передають певну іскру своїм учням".

Важливо Російські ЗМІ та покарання для батьків: діти розповіли про життя на окупованих територіях

Офіційна школа Кембриджзького університету

У 2021-му троє випускників київського ліцею "Інтелект" сумарно набрали з чотирьох предметів ЗНО не менше 790 балів, зокрема 200 з однієї дисципліни. Сергій Романовський, директор ліцею, наголошує: "Якщо говорити про середній бал ЗНО, то в нас перше місце протягом семи років. Львівській та Харківський ліцеї з нами навіть не ночували”.

"Інтелект" функціонує на базі Київського політехнічного інституту імені Ігоря Сікорського, а також є офіційною школою Кембриджзького університету. Романовський запевняє, що в ліцеї – понад 300 грантів на безкоштовну освіту в топових університетах світу, зокрема в Гарвардському та Принстонському.

освіта в Україні, найкращі школи України, київський ліцей

Директор "Інтелекту": "Наші діти не займаються з репетиторами, адже репетитори не справляються з нашою програмою" / Фото: сайт закладу освіти

В освітній установі 11 предметів викладають виключно англійською мовою. Серед вчителів – кандидати фізико-математичних наук та старші викладачі кафедри синхронного перекладу. Вони працюють за сумісництвом й в університеті.

Наші вчителі знають, як викладати. Вони мають досвід роботи не тільки в радянських та українських університетах, а й у провідних світових. Наприклад, мені свого часу пощастило навчатися та захищати дисертацію у нобелівського лауреата,
– пишається директор "Інтелекту".

В ліцеї учні можуть обрати фізико-математичну або лінгвістичну спеціалізації. "Наші діти не займаються з репетиторами, адже репетитори не справляються з нашою програмою. Дуже серйозний підхід до навчання. Тому аналогів нам в Україні немає", – підкреслює Романовський.

Читайте також В яких школах України навчалися найрозумніші учасники ЗНО-2021

За його словами, навчання в ліцеї оплачує держава. Вступають до освітньої установи за співбесідою. "У нас навчалися й діти з неповноцінних сімей. Вони отримували стипендію президента США, закінчували навчання в Колумбійському та Єльському університетах", – згадує він.

Директор говорить, що ліцей фінансується з коштів держави, а також коштів "матеріального базового фонду, який проплачують батьки дітей".

У нас всі рівні. Хоч депутат, хоч не депутат. Хоч з Адміністрації президента. Це все до хвіртки. Після хвіртки всі рівні. Дуже жорсткий відбір. Якщо що, то виженемо з ліцею. Тут вам не дискотека,
– підсумовує очільник "Інтелекту".

Цікаво знати

  • Цьогоріч 57 учасників зовнішнього незалежного оцінювання отримали сумарно з чотирьох навчальних предметів 790 балів та більше. Найкращі результати продемонстрували випускники шкіл Київщини, Львівщини та Харківщини. Серед найрозумніших 57 учасників ЗНО-2021 – 31 дівчина та 26 юнаків.
  • Водночас жоден випускник шкіл з Хмельницької, Житомирської, Кіровоградської, Чернігівської, Луганської областей, а також тимчасово окупованої АР Крим, не зміг набрати сумарно з чотирьох навчальних предметів 790 балів та більше.