Сергій Горбачов розповів, що здобувач освіти, який навчається в садочку, школі, закладі позашкільної освіти, профтесі або виші на контракті (або член його сім’ї першого ступеня споріднення) має право на податкову знижку.

До теми Виплати школярам: держава виділить грошову допомогу для учнів з багатодітних сімей

Перш за все, заклад освіти повинен бути юридичною особою, мати ліцензію на провадження освітньої діяльності та надавати освітню послугу, що мають визначену вартість.

Податкова знижка – це можливість громадянина повернути частину сплаченого загальнодержавного податку на доходи за певні послуги. Витрати мають підтверджуватися квитанціями, фіскальними або товарними чеками, що ідентифікують продавця послуг і особу,
– каже Горбачов.

Податкову знижку можна отримати незалежно від того, в державному, комунальному, корпоративному чи приватному закладі освіти ви або ваш родич отримуєте освітні послуги.

Знижка на навчання надається за оплату освітніх послуг в садочку, школу закладах позашкільної чи професійно-технічної освіти або вишахи, але це має бути саму український навчальний заклад.

Податкова знижка на навчання складає 18% від витрачених у попередньому податковому році коштів, тобто від вартості навчання.

За словами омбудсмена, податкова знижка буває різна. Вона може включати:

 • витрати за користування іпотечним житловим кредитом,
 • благодійні внески неприбутковим організаціям,
 • витрати за навчання тощо.

Повний перелік витрат, за які можна отримати податкову знижку, визначається статтею №166 Податкового кодексу України – читайте за посиланням.

Цікаво, що у 2019 році понад 100 тисяч громадян звернулися за податковою знижкою через витрати на навчання, й у 2020 році держава компенсувала 216 мільйонів гривень за контрактне навчання 77,4 тисяч українців.

Право на податкову знижку за навчання мають здобувачі освіти, батьки здобувачів освіти, їх чоловік або дружина.

Загальна сума податкової знижки не може перевищувати суми річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого як зарплата.

Тобто отримати податкову знижку може лише фізична особа, яка отримує офіційно зарплату і платить із неї податок на доходи. Тож, приватний підприємець отримати податкову знижку не може,
– запевнив експерт.

За словами Горбачова, податкова знижка надається виключно фізичній особі, яка має ідентифікаційний код та фізичній особі, яка через свої релігійні переконання відмовилася від прийняття ідентифікаційного номера, і має про це відмітку у паспорті.

Як порахувати податкову знижку? Для цього необхідно всю вашу заробітну плату за рік помножити на 0,18% (оскільки знижка від податку складає 18%). Далі цю отриману суму слід відняти від суми податку із зарплати – цю суму вам має повернути держава.

Для оформлення податкової знижки на навчання потрібні такі документи:

 • декларація про майновий стан і доходи;
 • копія паспорта особи, яка подає декларацію;
 • копія ідентифікаційного коду особи, яка подає декларацію;
 • копія паспорта/ свідоцтва про народження здобувача освіти;
 • довідка із закладу освіти про період навчання, кількість навчальних місяців, в звітному (календарному) році та суми сплачених коштів за вказаний період;
 • копії квитанцій та/або платіжних доручень сплачених за навчання в звітному періоді;
 • довідка про заробітну плату (форма – 3) за звітний період, з обов’язковим включенням сум податків, які утримуються із заробітної плати та суми пільги, якщо є;
 • довідка про склад сім’ї з органу місцевого самоврядування;
 • копія документу із зазначенням реквізитів для перерахування коштів;
 • заява на перерахування коштів;
 • копія договору про навчання у відповідному закладі освіти.

Всі копії зазначених документів (крім електронних розрахункових документів) надаються разом з податковою декларацією (оригінали цих документів не надсилаються контролюючому органу).

Якщо відповідні витрати підтверджені електронним розрахунковим документом, платник податків зазначає в податковій декларації лише реквізити електронного розрахункового документа.

Податкова знижка надається у поточному році за наслідками попереднього звітного податкового року. Для цього необхідно включно до 31 грудня подати річну декларацію.

У декларації вказуються, зокрема, підстави для нарахування податкової знижки із зазначенням конкретних сум. Із формами та порядком заповнення і подання податкової декларації можна ознайомитися тут.

Читайте також Бюджетні місця йдуть за найкращими вступниками: як у вишах розподілятимуть держзамовлення

Сума, що має бути повернута платнику податку як знижка на навчання, зараховується на його банківський рахунок, відкритий у будь-якому комерційному банку, або надсилається поштовим переказом на адресу, зазначену в декларації, протягом 60 календарних днів після надходження такої податкової декларації.

Якщо платник податку до кінця податкового року не скористався правом на нарахування податкової знижки, то таке право на наступні податкові роки не переноситься.

Тобто, щоб отримати податкову знижку за навчання за 2020 рік, включно до 31 грудня 2021 року ви маєте подати декларацію за витрати за 2020 рік, й держава компенсує вам частину витрат.