Польське МЗС очікує від українських колег пропозицій щодо забезпечення прав на навчання рідною мовою для українських дітей, які навчаються за кордоном.

До теми Учні молодших класів Польщі частково повернулися за парти: у яких воєводствах

За які гроші навчаються українські діти у польських школах

Відомо, що зараз у Польщі працюють чотири школи з українською мовою викладання. Але набагато більше є шкіл, які частково викладають українською: або окремі предмети, або для окремих класів.

Раніше ця освіта фінансувалася з держбюджету Польщі в рамках гарантування прав нацменшин, що мешкають на території країни. Але через те, що до Польщі мігрувало багато українців за останні роки, там хочуть змінити фінансування.

Адже збільшення кількості українських учнів у Польщі поставило питання про збільшення обсягів фінансування для шкіл. І позиція офіційної Варшави тут виявилася категорично негативною.

Польща поважає права національних меншин, і цю вимогу ми ретельно виконуємо. Але в даному випадку йдеться не про нацменшину – люди, що приїхали до нас працювати, вважаються мігрантами, і вони таких прав не мають,
– розповів польський дипломат.

Це не означає, що діти українських робітників у Польщі не зможуть отримати освіту. Бо ця країна продовжує розробляти численні програми для успішної адаптації українських школярів у польських школах.

Польща чекає на пропозиції України з фінансуванням шкіл

Оскільки багато батьків хочуть віддавати дітей саме в українські школи, то на це треба більше фінансування. І в польському уряді очікують від України пропозицій зі створення нових шкіл, фінансування яких візьме на себе Київ.

"Зрештою, це справедливо – ми ж фінансуємо освіту для польської меншини в Україні, хоча могли б цього не робити", – додав дипломат.

Натомість в МЗС України поки неофіційно розповідають, що знають про цю проблему, проте не розраховують, що Київ погодиться на пропозиції Варшави.

Наразі існує неформальна домовленість, що ті діти, які вже навчаються у цих школах, зможуть продовжити навчання. Що стосується додаткових місць, то тут позиція польського уряду категорична,
– розповідає український дипломат.

За його словами, наразі єдине, чим Україна може допомогти, є підготовка навчальних програм та адаптація їх до вимог польської освіти. "В усьому іншому це стає вже завданням для самих батьків", – додав він.

Дипломат сказав, що у Польщі вже працюють приватні школи, де навчання йде українською.