Повітряні тривоги, блекаути та недосконалості онлайн-навчання у державних школах призвели до того, що учні належним чином не засвоїли значну частину матеріалу, зазначає 24 Канал. Водночас опанування важливих тем необхідне для успішної освіти у наступному навчальному році.

Читайте також Як обрати школу для дитини у 2023/24 навчальному році: головні критерії та поради для батьків

Аби у вересні діти не зіткнулися зі ще більшими проблемами у навчанні, варто використати літні канікули з користю. Адже за 3 місяці можна повторити або пройти програму класу і заповнити прогалини у знаннях учня. Як можна організувати заняття для вашого школяра влітку, розповідаємо далі.

Як ефективно наздогнати шкільну програму влітку

Існує кілька варіантів, які допоможуть дитині "підтягнути" знання влітку. Обираючи певний формат, варто враховувати переваги та недоліки кожного з методів.

1. Найняти репетитора. Один із найефективніших способів пропрацювати недоліки освітнього процесу – звернутися за допомогою репетитора.

Плюси занять з репетитором:

 • Фаховий репетитор може одразу оцінити рівень знань учня та зробити акцент у роботі саме на тих темах, які дитині даються найважче. А за потреби викладач допоможе школяреві пройти усю програму класу з "нуля".
 • Вся увага репетитора у визначений час сконцентрована тільки на одній дитині. При цьому фахівець орієнтується на потреби учня. Наприклад, якщо школяреві легше сприймати навчальний матеріал, спираючись на картинки чи інше візуальне наповнення, то викладач запропонує саме такий підхід.
 • Ви можете обирати зручний формат роботи – особисті зустрічі чи онлайн. Також можна узгоджувати інтенсивність занять та час.

Мінуси роботи з репетитором:

 • Знайти справді гарного репетитора не так легко. Потрібно ретельно зібрати всю інформацію про людину, з якою ви збираєтеся співпрацювати, адже йдеться не тільки про якість навчання, а й безпеку вашої дитини.
 • Послуги фахового викладача коштують доволі дорого. А бувають випадки, коли школяреві потрібна допомога фахівців з кількох предметів. Оплата двох і більше репетиторів може стати непосильним фінансовим тягарем для багатьох українських родин.
 • Іноді у спілкуванні дитини з репетитором можуть виникнути певні труднощі. Такий негативний досвід надалі може стати перешкодою для занять з іншими фахівцями – дитина не матиме бажання знову переживати стрес.

2. Займатися самостійно.

Часто батьки думають, що їхня дитина зможе впоратися із прогалинами у навчанні самостійно.


Самостійні заняття потребують високих навичок організації у дитини / Фото Shutterstock

Плюси самостійних занять:

 • Школяр може займатися вдома за звичним підручником, адже електронні версії всіх книг, рекомендованих Міносвіти, є в мережі. Також в інтернеті можна знайти презентації та відеоматеріали, які допоможуть краще зрозуміти певну тему. А спеціалізовані сайти пропонують безплатні варіанти тестів, за допомогою яких можна перевірити рівень вивчення матеріалу.
 • Така система дозволяє зекономити кошти, адже не доведеться витрачати їх на репетиторів чи додаткові матеріали.
 • Дитина може займатися у будь-який зручний час. При цьому влітку немає чітких рамок та розкладу уроків, відтак учень зможе приділяти кожній темі стільки часу, скільки йому потрібно.

Мінуси самостійного навчання:

 • Самостійне навчання добре працює лише тоді, коли школяр має високий рівень самоорганізації. Однак далеко не у всіх учнів є такі навички. Нерідко діти можуть відкладати заняття, адже влітку знайдеться багато інших цікавих справ.
 • Багато у цьому процесі також залежить від мотивації школяра. Якщо дитина втратила інтерес до отримання знань протягом навчального року, то навряд чи вона захоче сидіти над книжками під час канікул.
 • Окремі теми, особливо у програмі для старшокласників, дітям може бути важко засвоїти самостійно. У такому випадку потрібне втручання дорослих, які допоможуть учневі розібратися з матеріалом.

3. Батьки можуть стати тьюторами для своєї дитини.

У багатьох випадках заняття вдома у літній період будуть набагато ефективнішими, якщо до цього процесу підключаться батьки.

Плюси занять з батьками:

 • Тато та мама можуть не тільки допомогти дитині розібратися у певних темах, але й структурувати загальний процес навчання. Особливо актуально це для молодших школярів, яким буде важко самостійно розпланувати свій час так, аби все встигнути.
 • Дитина постійно відчуватиме підтримку батьків та знатиме, що на них можна покластися у разі труднощів.
 • Залученість до літніх занять дозволить батькам чітко зрозуміти сильні та слабкі сторони дитини та зафіксувати ті моменти, над якими треба попрацювати найбільше.

Мінуси методу:

 • Не всі батьки мають час допомагати своїм дітям з уроками та пропущеними темами. Адже на цей процес потрібно витратити не одну годину, а це часто неможливо через роботу чи побутові справи.
 • Батьки не є експертами з усіх предметів. Їм нерідко буває важко згадувати шкільну програму, відтак вони не зможуть пояснити матеріал школяреві так доступно та ефективно, як це міг би зробити фахівець.
 • Не для всіх дорослих підходить роль наставника у навчальному процесі. Дехто може дуже нервуватися і вимагати занадто багато, що може зіпсувати стосунки з дитиною. Інші ж, навпаки, занадто жалітимуть школяра у випадках, коли потрібна непохитність.

Курс "Слухач Recovery" – найкращий варіант для вашої дитини

Існує ще один варіант, який допоможе вашій дитині швидко та ефективно надолужити пропущені теми. Йдеться про "Слухач Recovery" – літній курс від першої та найбільшої дистанційної школи України "Оптіма". Саме тут на вашого учня очікують найкращі навчальні матеріали, інтерактивна платформа, індивідуальний графік і засвоєння нових знань у своєму темпі.

Курс "Слухач Recovery" від "Оптіми" – чудова можливість підтягнути знання дитини / Фото Pexels

Адже курс створений саме для того, аби вашій дитині було комфортно та цікаво навчатися. Ба більше, школяр матиме змогу разом із педагогом зупинятися на потрібних темах стільки часу, скільки потрібно.

Також батькам не варто турбуватися, що таке навчання потребує чималих коштів. Їх здивує вигідна ціна за пакет. До того ж "Оптіма" пропонує різні варіанти послуг – з вивченням 1 предмета, кількох або повного курсу шкільної програми.

Наприкінці учень може скласти підсумкові контрольні роботи з кожного предмета. За потреби школа надасть довідку з результатами оцінювання, яку можна передати у свій основний заклад освіти.

Тож не зволікайте та оцініть переваги курсу "Слухач Recovery" вже зараз, аби допомогти своїй дитині почати наступний навчальний рік впевнено та без зайвих хвилювань.